Baxi a krb

   Dobrý den, pokud budete mít čas prosím o radu: Mám kondenzační kotel Baxi luna duo tec 28, termostat Honeywell CM907. I v těchto mrazem celkem stačí voda v kotli 55C, pravda někdy musím přidat na 60-65C. Na termostatu mám nastavených 21C. Snažím se, aby kotel zbytečně necykloval, a se spotřebou plynu jsem spokojený (vypadá to na 20-23000/rok). V budoucnu uvažuji o ekvitermní regulaci, jenže mám zároveň krbové kamna, která používám příležitostně přes víkend, nebo i večer - návštěva atd. a v tu chvíli, kdy jede i extra zdroj tepla snížím teplotu vody na 40-45C, aby kotel jel bez, nebo s minimálním cyklováním, aby celý systém nevychladl, a zároveň stále potřebuji topit v podkroví v koupelně atd. Z toho důvodu nevím, zda je ekvitermní regulace pro mne vhodná: venku -10C, ale já skrz kamna potřebuji teplotu vody 45C. Ale zároveň hledám pokojový termostat, kde by šlo nastavit teplotu vody na kotli bez toho, abych musel běžet do sklepa, kde je kotel umístněný. Otázka zní, zda takový termostat existuje, nebo zda ekvitermní regulace zohlední i extra zdroj tepla?

   Dobrý den, předpokládám, že proč píšete je, že vám prostorový termostat vypíná topení, když zatopíte v krbu. Postupoval bych takto: Odpojil prostorový termostat Honeywell. Na váš případ se právě hodí ekvitermní regulace, která zohledňuje jen venkovní teplotu (tepelné ztráty objektu) a podle nastavené křivky upravuje teplotu topné vody. Použil bych prostorový přístroj Duo-tec (nutno konzultovat s výrobcem – Baxi), který by v režimu prostorového regulátoru upravoval výkon kotle, což není ve vašem případě úplně vhodné s ohledem na krb, nebo v režimu prostorového ovládání, kde byste nemusel chodit do sklepa. Pozor prostorový přístroj komunikuje s kotlem po sběrnici, nespíná ON/OFF jako termostat, a proto je připojen na jiné svorky v kotli. Též snad existuje bezdrátová verze.

Dobrý den, pane Valtere, moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Prostorový regulátor Baxi duo tec asi opravdu bude to správné řešení. Dál se obrátím na nějaké tech. oddělení Baxi.

Odesílatel: martin@gmail.com