Programování PLC na živnostenský list

   Dobrý den, zajímal by mě váš názor, zdali se dá uživit programováním PLC (zaměření na vytápění) na živnostenský list. Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, zastávám názor, že slušně uživit se dá čímkoli, pokud se to dělá pořádně a podnikání se neustále vyvíjí a posouvá dopředu. Když vezmu konkrétní váš dotaz s minimem informací, které jste mi poskytnul, tak bych vypíchl pár bodů.
* Nejde pracovat a zároveň shánět zakázky, proto doporučuji pracovat nejméně ve dvou.
* Ideální forma je dodat zakázku na klíč tj. projekce, montáž, oživení, předání zákazníkovi.
* Mít dostatek času, protože MaR je jedno z posledních řemesel na stavbě, což pro vás nese nepříjemné časové důsledky při celkovém předání stavby. Neustále se v rychlém tempu vyvíjí a je pořád co se učit, což koliduje s prací a sháněním zakázek.
* Mít minimální kontakty na stavební firmy a případné zákazníky.
   Jestliže vám některý bod nevyhovuje, tak doporučuji se nechat zaměstnat u nějaké firmy v oboru MaR a nasbírat zkušenosti a kontakty a poté se rozhodnout jaký pracovní poměr vám vyhovuje. Může se zdát, že vás zrazuji nebo že se „bojím“ do toho šlápnout (jsem zaměstnanec), ale já osobně rád pracuji na řešení problémů, rád pracuji rukama a hlavou a nemám rád papírování a finanční věci, kterým se v zaměstnání můžu vyhnout. Samozřejmě pokud je potřeba, tak bych je zvládl, ale proč dělat co mě nebaví. Pokud budete svou práci dělat kvalitně, tak váš plat se moc nebude lišit od toho, co byste měl na ŽL + zaměstnanecké benefity. Tedy pokud byste to nechtěl rozjet ve větší firmu a vyberete si dobrého zaměstnavatele. Firem zabývajících se MaR je v republice spousta.
   Takže abych se vrátil k dotazu, tak uživit se dá. Já osobně bych si upřesnil priority, co chci a nechci dělat, ujasnil si, jestli je to obor co chci dělat, napsal plusy a mínusy pro obě varianty (ŽL / zaměstnanec) a kouknul se na to ze všech stran a následně podle toho jednal. Toto je u mě na dlouho, a pokud byste to chtěl probrat do větší hlouby, tak bych to viděl na osobní nebo telefonický rozhovor.

Odesílatel: recht@email.cz

Komentáře

Taky zkusím

Musím souhlasit s Jardou. Aby se člověk uživil jen programováním, tak musí mít minimálně kontakty. Pokud do toho skočí jen tak, tak to asi nedopadne. Protože například:
- většina zakázek se realizuje na klíč. Pamatuji se jen dvě zakázky, kde chtěli "jen" SW a stejně to dopadlo předrátováním rozvaděčů, které dělal a projektoval někdo, kdo viděl řídicí systémy obecně jen z rychlíku a SW by správně nefungoval. A pamatujte na základní pravidlo, za každou nefunkčnost, nebo poruchu může dle zůčastněných programátor. Tak je to bohužel vnímáno, patrně proto, že do toho SW nikdo nevidí a nechápe ho.
- udělat si jméno v tom, že ten SW umíte je běh na dlouhou trať a v naší malé republice si ho zkazíte hned, ale to že jste dobrý se ostatní dozvědí za hodně hodně hodně dlouho. A nikdo Vás nebude oslovovat, že něco potřebuje.
- jsou firmy, které i oslovují programátory, ale na to pozor. Říkám jim "řezníci". Vezmou a dělají snad jakoukoliv zakázku a pokud možno za nic. Pak Vás osloví na výrobu SW a to v nejlepším případě tak do 3 dnů a ještě chtějí slevu. Nemluvím ani o tom, že odzkoušení HW zapojení nechají na Vás. A o strojním zařízení ani vůbec nemluvím. Pak si můžete zkazit jméno, a možná za to ani nebudete moct, protože např. SW bude v pořádku, ale nechají Vám obráceně zapojené klapky od VZT.
-národním sportem je platit pozdě faktury, nebo je nezaplatí vůbec. Neptejte se kolik takových mám. Potom musíte pracovat 2x více, abyste ten výpadek dohnal. 3x někdo nezaplatí, a nechodíte spát :-)
-prostě jen dělat SW nestačí. Každý programátor, který dělá nějakou aplikaci, se s ní musí sžít. Musí se celou technologii naučit, protože Vám nikdo neřekne, jak to má fungovat. Musíte neustále studovat a zjišťovat napříč obory co a jak. Hodně času, který Vám nikdo nezaplatí.

Těchto pár postřehů říká živnostník, který dělá momentálně v tento okamžik triviální SW pro předávací stanici a zrovna jsem si sundal svářecí kuklu a prsty mám oblepené od tmelu na těsnění závitových spojů :-)

Na seriózní a opravdu slušný SW nemůžete být živnostník, pokud ovšem nemáte kontakty na firmy, které Vám budou pravidelně dávat zakázky. Přesně jak říká Jarda.

Prostorový termostat PT52 OpenTherm

Dobrý den.
Kotel Vitodens 111W provozuji s prostorovým termostatem PT52 od Elektrobocku. Vše pracuje jak má. Používám ekvitermní regulaci s automatickou korekcí dle teploty v referenční místnosti. Tedy konstanta 9 je nastavena na AUTO. Při tomto nastavení lze provést "doladění" regulace změnami konstant 10, 11 a 12. U konstant 10 a 11 mi ale není jasné co vlastně ovlivňuji (jak je korigována ekvitemní křivka?)a jak se případná změna projeví. Jistě uvedený regulátor znáte. Můžete mi prosím poradit. Děkuji moc! Jan

Termostat PT52 - odpověď

   Dobrý den. Konstanta 10 a 11 podle mého určují vliv budovy (setrvačnost budovy) a eliminují se tím rychlé teplotní výkyvy venkovní teploty. Konstanta 10 určuje, za jak dlouho se projeví změna venkovní teploty v prostoru, pokud tam netopíte, tj. nepokryjete teplené ztráty. V podstatě se průměruje venkovní teplota a sčítá se s aktuální v poměru vámi nastaveném. Pokud nemáte „papírový“ dům, tak tam dejte „dobrá“. Konstanta 11 bude udávat čas vzorkování venkovní teploty. Nevím, z kolika vzorků to počítají, ale připadá mi, že to je klasický algoritmus vlivu venkovní teploty, takže bych to nechal na 10min a nehýbal s tím.