DOTAZ na účinnost radiátorů

   Dobrý den, na úvod chci napsat, že lepší stránky věnované regulaci jsem doposud nenašel. Pročítal jsem předchozí dotazy a ty mi pomohly stejně jako Vaše kniha co nejlépe upravit regulaci vytápění v domě. Jen pořád tápu, jak dosáhnout výrazné účinnosti radiátorů ve dnech kdy se venkovní teplota pohybuje již nad 0° C. V těchto již jarních dnech je účinnost radiátorů ve srovnání s podlahovkou bohužel zanedbatelná.


   Jedná se o patrový rodinný dům, zdivo Ytong 30cm, zateplení stěn 15cm EPS, podlaha 9cm + anhydrit a dlažba a zateplení střechy 24cm. Okna mají trojskla a jsou jen z ulice a ze zahrady (řadovka). Celkové tepelné ztráty objektu jsou cca. 5,5 kW.
   Jako zdroj vytápění slouží elektrokotel Therm EL9 (9 kW), venkovní čidlo je osazeno. Pro regulaci vytápění používám termostat od firmy Elektrobock PT59x v režimu ekviterm. Ohřev TUV je řešen nezávisle na termostatu, zcela samostatně. Celková obytná plocha je 160 m2. Jedná se o kombinaci podlahového vytápění (přízemí) a radiátorů v horním patře, takže je použit směšovací ventil. V topném systému je cca. 100 l vody. Omezení v rozvodně (viz foto) pro podlahovku je 37 °C.
   S vytápěním přízemí kde je podlahovka jsem spokojen. Špatné je to s vrchním patrem, kde jsou radiátory, celkem jsou na vrchním patře 4 radiátory + žebřík v koupelně. V přízemí je pouze jeden radiátor v garáži a žebřík v koupelně (ten je, ale zastavený). Nepoužívám na radiátorech žádné termoregulační hlavice apod. Průtok ventilů je nastaven na maximum. Na termostatu je nastavena teplota 20°C po celý den a v nastavení termostatu nepoužívám žádné letní režimy ani předčasné zapnutí. Termostat je umístěn v přízemí v obývací části.
Pro co nejlepší orientaci přikládám nastavení PT59x (nejpodstatnější parametry):
- minimální teplota UT: 10°C
- maximální teplota UT: 70°C
- číslo K křivky: 4
- posun K křivky: auto
- izolace budovy: dobrá
- regulační interval v minutách: 15
- rychlost reakce: 1
Nevím jak docílit výrazného zlepšení vytápění vrchního patra, pokud se to dá vůbec při kombinaci podlahovka + radiátory nějak zlepšit? :-) Napadly mě jen 4 varianty, ale dá se to nějak řešit i jinak?
a) umístit termostat nahoru
b) každý okruh bude mít svůj termostat
c) nastavit jako minimální teplotu UT dočasně v těchto dnech 30°C
d) omezit v rozvodně teplotu podlahovky na 25°C
e) ... něco jiného :-)

   Dobrý den, zásadní problém je, že podlahové topení ovlivňuje ekvitermní křivku pro radiátory. Doporučuji nastavení: číslo K křivky = 12; posun K křivky = 1 (bez vlivu prostoru + 1°C); ostatní ponechat; nastavená teplota celý den 20°C. Zapište si teploty v prostoru radiátoru při venkovní teplotě +10°C, 0°C a -5 až -10°C. Od toho se odpíchneme a budeme řešit dále.

   Dobrý den, děkuji za rychlou reakci. O víkendu budu doma a provedu nastavení. Příští týden dám vědět, jak to vypadá. Příspěvek na provoz webu samozřejmě rád zašlu.

Zdravím Vás, tak jsem to vyzkoušel a funguje to, účinnost radiátorů byla poznat. Při venkovní teplotě cca. 7-8°Cse pohybovala teplota v horním patře kolem 23°C.
   Zkoušel jsem provést úpravu parametrů a na termostatu nastavil teplotu 19°C, ekvitermní křivku snížil na 10 a posun K křivky taky snížil na 0,5°C. Výsledek dopadl téměř stejně, ale na spotřebě se to nějak neprojevilo. Nevím jak přitom docílit co nejúspornějšího provozu.
   Trochu mě překvapilo, že elektrokotel běží neustále. Dříve jsem měl u parametru posun K křivky nastaveno AUTO a kotel po dosažení teploty uvnitř vypínal, což bylo poznat na spotřebě kW. Ale tu úsporu nejvíc ovlivňovala teplota 19°C a parametr AUTO u posunu K což ovšem pro vytápění vrchního patra nepostačovalo.
   Nevím, jestli má smysl zkoušet nastavit na termostatu teplotu 22-23°C a posun K křivky na AUTO a doufat, že když v dolním patře, kde je termostat, klesne teplota a zapne se kotel, stihnou nahoře zahřát radiátory :-) nebo nastavit teplotu na 19°C a posun křivky nechat na 0,5°C a ať kotel neběží neustále tak nastavit časový program, že pojede třeba jen půl dne?
   Ještě jsem minule mylně uvedl, že nepoužívám na radiátorech termoregulační ventily, používám je a radiátor v garáži jsem zastavil. Ještě mě napadlo, jestli v těchto jarních dnech nezastavit úplně okruh s radiátory a nechat topit jen podlahovku, protože díky dobré dispozici schodiště se hodně tepla dostane nahoru, což mám vyzkoušeno, že když topím krbovkami tak se bez problémů vytopím horní patro. S pozdravem a děkuji za odpověď.

   Dobrý den, pokud bude prostorový regulátor v prostoru podlahového topení, tak nesmíte použít AUTO korekci, neboť by se automaticky snížila topná křivka na minimum a opět by vám netopily radiátory.
   Ideální případ je přestěhování prostorového regulátoru do prostoru radiátorů (nejobývanější, nejstudenější a největší pokoj; ne na venkovní zeď atd.) sundat termohlavici a nastavit AUTO korekci. Pokud to nelze, tak musíme použít čistý ekviterm, ale tady hodně záleží na nastavení křivky a korekce, tak abychom kopírovali teplené ztráty objektu. Pro zkoušku otevřete termohlavice naplno a křivku snižujte do té doby, až tam budete mít požadovanou teplotu (pokud je tedy 23°C hodně). Následně můžete natočit termohlavice na požadované teploty. Korekci teploty můžete udělat korekcí nebo též přestavěním požadované prostorové teploty na jinou hodnotu. Nyní je vliv prostoru odstaven, tudíž požadovaná teplota v prostoru je imaginární hodnota a je to v podstatě další paralelní korekce topné křivky.
   Kotel je provozu vždy, dokud nepřesáhne požadovanou teplotu topné vody. Protože je nyní požadovaná vyšší teplota topné vody kvůli radiátorům a radiátory toto teplo odeberou, tak kotel jede samozřejmě delší dobu. Pokud to vytopíte podlahovou, tak by se měli zavřít termohlavice u radiátorů, tím klesne odběr tepla, kotel se natopí na požadovanou teplotu a měl by snížit výkon nebo vypnout.

   Dobrý den, díky za odpověď a rady. Ještě to všechno vyzkouším, ale asi bude třeba dát ten termostat nahoru :-( Mrzí mě, že mi uniklo setkání, co pořádáte, budu se tam muset tenhle rok ukázat :-) Pokusím se najít nějaký ideální stav, uvidím, jak to půjde :-) Ale ten termostat jak píšete, asi bude muset nahoru :-(

Odesílatel: ss@seznam.cz

Komentáře

UF-faktor

Dobrý deň, vedeli by ste mi, prosím, poradiť, či môže byť správne, ak mi spracovateľská firma pri vyúčtovaní nákladov za teplo priradila k novým radiátorom UF-faktor nasledovne :
- pôvodný radiator jednoplatňový 60x170 cm, UF-faktor 0,575 /nový radiator dvojplatňový 60x140 cm, UF-faktor 1,375
- pôvodný radiator jednoplatňový 60x220 cm, UF-faktor 0,675 /nový radiator dvojplatňový 60x160 cm, UF-faktor 1,325
Strašne sa mi tým zvýšili náklady za teplo a nechápem princíp a úpravu tohoto ukazovateľa (aj keby som išla podľa plochy platní, je to viac ako 200%- zvýšenie fiktívnej vraj účinnosti (nové radiatory sú v porovnaní s ostatnými pôvodnými na rovnakom stupni len vlažné a zodpovedá to aj nameranej spotrebe - akurát po prepočte UF-faktorom mi vznikol veľký náklad a nedoplatok).
Vopred ďakujem za radu alebo usmernenie.

UF-faktor - odpověď

   Dobrý den, na váš dotaz není jednoduchá odpověď, protože ani vy nemáte potřebné údaje k jeho určení. Pro vysvětlení UF-faktoru použijte tyto odkazy:
http://www.ista.sk/informacie_a_fakty/otazky_a_odpovede/uf_faktor/index.html
http://www.i-ekis.cz/?akce=archiv&idp=2111
   Jak to popisujete, tak nejspíše došlo k záměně zdroje tepla (kotle) v kotelně za nízkoteplotní, a proto musely být stávající radiátory zaměněny za nové s větším výkonem. Hodnoty se mi zdají přiměřené.
Jestliže se vám náklady nezdají, tak je reklamujte u rozúčtovací společnosti.

Ďakujem pekne za odpoveď

Ďakujem pekne za odpoveď, ale radiátory som vymenila ja z dôvodu, že pôvodné jednoplatňové začali korodovať. Chcela som čo najmenšie dvojplatňové v záujme ušetriť priestor.
Kúrenár mi vypočítal, že tam nemôžu byť menšie než tie dvojplatňové, ktoré mám v súčasnosti, nakoľko by nevykúrili miestnosť. Vyúčtovaním sa mi priradenými UF-faktormi nameraná spotreba zvýšila cca o 35 %. Preto hľadám exaktné podklady pre argumenty v reklamácii.
AR

UF-faktor - odpověď2

Dobrý den, jak to popisujete, tak bych skoro řekl, že vyúčtování je v pořádku a to ze dvou důvodů:
   1) Radiátor podle UF-faktoru může dodávat minimálně dvojnásobný výkon, takže procentuálně se budete celkově podílet více na celkových nákladech. Jestli byly radiátory dříve poddimenzované, nebo jsou nyní předimenzované, nebo instalovaný výkon je v pořádku nedokážu posoudit.
   2) Psychologický faktor. Protože je instalovaný větší topný výkon, tak si člověk může přitopit, když potřebuje a většinou na větší teplotu než dříve, což vede většinou ke zvýšení potřeby.
Jako první bych se poradil s topenářem, který radiátory instaloval.

UF-faktor

Dobrý deň, už to riešim tak dlho, že najradšej by som si takýto názor osvojila, avšak ak by mal byť tepelný výkon odvodený od plochy povrchu radiatora a UF faktor pôvodných radiatorov bol stanovený správne, mal by byť UF - faktor nových radiátorov vyšší, nie však až tak, ako im bolo priradené, ale :

- pôvodný radiator jednoplatňový 60x170 cm, UF-faktor 0,575 /nový radiator dvojplatňový 60x140 cm, UF-faktor 1,375/priradený/, UF faktor vypočítaný podľa plochy radiátora 0,9470

- pôvodný radiator jednoplatňový 60x220 cm, UF-faktor 0,675 /nový radiator dvojplatňový 60x160 cm, UF-faktor 1,325/priradený/, UF faktor vypočítaný podľa plochy radiátora 0,9818

Taktiež pocitovo s priradenými ukazovateľmi nie sme zosúladení, nakoľko sme "sedeli v dekách" a vyúčtovanie za teplo v 3-izbovom byte bolo 1150.- Eur. A to bola len priemerná zima.
Ďakujem Vám za ochotu.

UF-faktor - odpověď3

   Myslím si, že zásadní chyba je ve výpočtu tepelného výkonu radiátoru z jeho plochy. Tepelný výkon radiátoru není přímo úměrný jeho ploše. Tepelný výkon radiátoru zjistíte nejlépe u výrobce. Porovnáním ploch, nemůžete nikdy dojít ke správnému výsledku.

   Výpočet pomocí UF-*faktoru není podle mého úplně spravedlivý, pokud máte velké radiátory (maximální výkon radiátorů se podle UF-faktoru zvýšil o více než 100%) a málo topíte (nevyužíváte jejich výkon). Podle mého byste si měli nechat spočítat projektantem topení potřebný výkon radiátorů a ty podle doporučení zmenšit. Nemyslím si, že jste se starými radiátory měli takovou zimu, aby to vedlo k navýšení tepelného výkonu radiátorů o více než 100%.