Nastavení ekvitermní křivky Baxi

   Dobrý den. Předem se omlouvám za hloupý dotaz. Moc dobře nechápu, jak vysledovat, jestli při ladění křivky je v domě tepleji nebo chladněji. Pokud mam na prostorovém termostatu nastavenou teplotu např. 21°C tak kotel vypne při dosažení této teploty i v případě že teplota vody bude nastavená např. na 50°C a stejně tak i při 60°C. Pokud byste mi to mohl nějak vysvětlit a poradit, jak začít postupovat v mém případě, byl bych vám moc vděčný. Pro upřesnění, Kotel Baxi Ecofour 24f, vnější sonda Honeywell a prostorový termostat PT22. Předem děkuji.

   Dobrý den, když ladíte ekvitermní křivku (regulaci podle venkovní teploty) musíte vyřadit prostorovou regulaci, to znamená nejlépe odpojit prostorový termostat, aby nemohl „kecat“ do požadovaného výkonu kotle nebo požadované teploty.
   U prostorových termostatů (kontaktních) stačí nastavit nějakou vysokou požadovanou teplotu například 30°C, aby kontakt zůstal pořád sepnutý. PT22 je kontaktní termostat, takže vám stačí tato varianta.
   Topnou křivku nastavte tak, aby při jakékoli venkovní teplotě (zkontrolujte minimálně v obdobích podzim / zima / jaro) byla prostorová teplota stálá a o trochu vyšší, než požadujete při použití prostorového termostatu. Při spokojenosti s prostorovou teplotou aktivujte řízení prostorovým termostatem a kotel by měl pracovat efektivně.

   Děkuji vám za odpověď a za vysvětlení, teď už mi to dává smysl. Ještě bych si dovolil jednu otázku. Pokud budu nastavovat křivku s tím, že požadovaná teplota bude např. 21°C k této teplotě nastavím křivku, občas ale budu chtít vytopit na 22°C. Předpokládám, že bude potřeba křivku posunout? Ještě jednou díky za ochotu poradit.

   Dobrý den, při použití prostorových regulátorů se upravuje paralelní posun topné křivky automaticky s požadovanou prostorovou teplotou, ale to není váš případ. Máte dvě možnosti:
 a) komfortní varianta: Nastavíte křivku na prostorových 22°C a termostat vám vypne podle nastavení při 21°C nebo 22°C.
 b) ekonomická varianta: Při přitopení na 22°C budete muset mírně na křivce přidat.

Odesílatel: kom@seznam.cz

Komentáře

Průtok kotlem

Dobrý den, chtěl bych se Vás ještě zeptat k tématu ekvitermní regulaci. Jak při ekvitermní regulaci nastavit termohlavice u radiátorů? Jestli při regulaci termohlavic mám nastavit všechny podle požadované teploty anebo jestli má být aspoň jeden radiátor na plno kvůli cirkulaci? Děkuji za odpověď.

Průtok kotlem - odpověď

   Dobrý večer, při správném nastavení topné křivky a průtoků jednotlivými radiátory není u ekvitermní regulace potřeba osazovat termostatické hlavice. Maximálně u místností, kde hrozí ovlivnění jinými zdroji tepla například oslunění, krb atd.
   Váš dotaz se spíše týká zachování průtoku kotlem. Zde je potřeba vycházet z návodu nebo technického listu kotle, kde je uveden minimální průtok kotlem, pokud je potřeba. Obecně každé zastavení průtoku kotlem není dobré pro jeho životnost.

Průtok kotlem2

Děkuji za odpověď. Takže jestli to dobře chapu. V místnostech, kde chci mít menší teplotu např: ložnice, chodba, tak to regulovat přes termohlavice a jinak to to může být bez termohlavic ? Při správné křivce. 

Průtok kotlem2 - odpověď

   Dobrý večer, na přesnou odpověď mám málo informací, ale v těchto místnostech asi nemáte jiný zdroj tepla, takže ani tam bych termohlavice nedával a nastavil průtok radiátorem tak, aby dával snížený výkon (nižší požadovaná teplota). Průtok radiátorem se nastavuje buď na těle ventilu, na který nasazujete termohlavici (stupnice na kroužku – přednastavena byla měla být od topenářů podle projektu), nebo na radiátorovém šroubení na vratné vodě (imbusový šroub pod víčkem – průměr víčka cca 2 cm). Pokud jste se rozhodl hodně šetřit a ani jedno tam nemáte, tak vám opravdu nezbude použít náhradní řešení a uzavírat průtok termohlavicemi. O regulaci průtoku jsem toho už napsal tuny, čtěte můj web (https://valter.byl.cz/prutoky).

Průtok kotlem3

Dobré ráno, děkuji za odpověď. Dům je starý cihlový 55cm zdi a zateplený 5 cm polyesteru a klasické deskové radiátory dělané před 25lety. Kotel je Brotje WBS 22 H. V přízemí žije babička, kde má jednu větší místnost, kde si topí i v kamnech a pak druhou místnost kde má koupelnu. Pak je schodiště a chodba v patře. V patře pak máme místnosti obývák s kuchyní, ložnice a koupelna. Furt hledám ideální nastavení ekvitermní regulace.

Průtok kotlem3 - odpověď

   Dobrý den, pořád platí, že základní předpoklad je správné nastavení průtoků radiátory. Základní návod (více čtěte na mém webu): všude sundejte termohlavice a nastavte průtok tak, aby se dům natápěl rovnoměrně na stejnou prostorovou teplotu. Teplotu topné vody upravte topnou křivkou tak, aby prostorová teplota byla o něco vyšší než požadovaná prostorová teplota. Až bude prostorová teplota všude stejná a o trochu vyšší, než požadujete, tak nasaďte termohlavice a mělo by to být OK. Můžete je nasadit všude, protože váš kotel nepotřebuje žádný minimální průtok, alespoň to píší.

Průtok kotlem4

Dobrý den, už rozumím a děkuji za pomoc. Teď budu zkoušet. Mějte se hezky.