Cyklování kotle 26kW

   Dobrý deň, pán Valter. Prosím Vás o info. Mám kondenzačný nástenný kotol Vitodens 111-W 26-kW a termostat Vitotrol 100 typ RT. Vykurovacia plocha bytu 35m2. Kotol vykúri vodu na 63 stupňov a vypne. Kotlová teplota pomaly klesá. Kotol sa zapne sa a za 5 sekúnd vypne. Takto stále cykluje. 26kW je veľmi veľký výkon na 35m2 byt (potreba teple pri dnešnom štandarde zateplenia atď. je mizivá 35m2 = cca. 91m3 = cca 15W/m3 = cca. potreba tepla 1,4kW!!!)
   Pre potrebu tepla na vykurovania aj 12kW kotol môže byť moc (ani pri modulácii najnižšieho výkonu nebude kúriť toľko čo treba čiže stále moc a bude prekurovať a cyklovať). Vyprodukované teplo proste nie je kam odovzdať.
   Odpojil sa izbový termostat a preverila sa funkčnosť kotla bez pripojenia termostatu. Cyklovanie nebolo odstránené.
Môže byť problém aj v hydraulickom odpore vykurovacej sústavy, kde pri rýchlom náraste teploty z dôvodu nedostatočného odberu tepla z kotla dochádza k jeho vypnutiam a následne po krátkodobom ochladení k opätovným zapnutiam, čo spôsobuje deklarované cyklovanie? Môže výkon kotla 26kW zhoršovať regulačné možnosti vykurovacej sústavy? Výkon kotla je na cca 320. Nakoľko kotol nemá kam odovzdať vyrobené teplo tak cykluje zapne a vypne za 5 sekúnd. Záver technika je: výmena kotla za menší výkon aby nedochádzalo cyklovaniu kotla ktoré je nehospodárne a kotol sa skôr opotrebuje.
   Je možnosť to riešiť bezdrôtovým termostatom? Napríklad nastaviť aby kotol kúril určitý čas a určitý čas nekúril aj keď by nebol tepelný komfort. Možno by sa dal prestaviť, aby spínal v dlhších intervaloch - dovoliť vyšší pokles teploty skôr ako sa znova zapne. Dá sa to riešiť nastavením hysterézie: požadovaná teplota bude 22 stupňov vypne a zapne pri 20 stupňov. Ďakujem.

   Dobrý den, to je jako byste šel sekat trávu kombajnem :-) Je to blbost, technik má pravdu, ale něco se s tím udělat dá, ale nehospodárné to bude vždy.
Regulací si tady nepomůžeme, protože kotel vypíná na přehřátí, protože nepředá výkon. Jediná možnost, jak si trochu pomoci je průtokem tj., že dáme kombajnu malou lištu :-):
 1) Maximální výkon kotle nastavit co nejnižší (teoreticky 4,4 kW)
 2) Otáčky čerpadla nastavit co nejvyšší (100%)
 3) Zajistit stálí co největší průtok a odběr tepla. Z radiátorů sundat termostatické hlavice.
 4) Zkontrolovat průtok. Další problém může být v zaneseném filtru na topné vodě. Vypadá jako mosazné položené Y (viz http://valter.byl.cz/comment/6#comment-6). Ten by se měl čistit minimálně jednou ročně. Musí být přes sítko krásně vidět a žádný šlem.; Zkontrolujte chod čerpadla. Poslechněte, jestli běží. Že vrčí neznamená, že se točí. Může být zaseknuté. Vezměte nějaký plný předmět například šroubovák, vařečku atd. a přiložte ho k tělu čerpadla a uchu. Musíte slyšet, jak tam teče voda nejen vrčení čerpadla.
 5) Výstupní teplotu z kotle nastavit na cca. 70°C.
 6) Připojit prostorový termostat a jeho hysterezi nastavit minimálně na 1°C.
Toto by mělo pomoci a doba cyklování by se měla hodně prodloužit. Nicméně spotřeba plynu bude dvojnásobná, než by mohla být. Doporučuji se zamyslet, jestli nevyměnit kombajn za kosu ;-)

Odesílatel: lubomir@gmail.com