Cyklování kotle Baxi

   Dobrý deň, mám presne ten istý problém s cyklovaním kotla Baxi duo tec compact 1,24 (3,4-24kW).........Problém ten istý na 10s zapne plyn potom točí pár minút bez plynu, zase zapne na 10s............a tak dookola. Myslel som že má kotol vysoký spodný výkon, ale moc sa mi to nezdá.....Mám veľký rodinný dom ,vykurovaná plocha cca 260m2....14 radiátorov.......Kolega má ten istý kotol na byte v systéme možno tretinu vody oproti mne a žiadne problémy s cyklovaním....Neviete čím by to mohlo byť? Ďakujem

   Dobrý den, viděl bych to na malý odběr tepla. Zkusím hádat. Máte radiátory a na nich termostatické hlavice. Dům se přes den natopí, termostatické hlavice uzavřou a je puštěný jen jeden malý radiátor v koupelně. Kotli klesne požadovaná teplota topné vody a proto zapálí. Protože je malý průtok vody a tím i odběr tepla, tak teplota topné vody „letí“ rychle nahoru a kotel vypíná. Čerpadlo se snaží teplo odvést, ale nemá kam. Ten jeden malý radiátor za pár minut teplo odebere, klesne teplota topné vody a kotel opět startuje. Tak pořád dokola. Zmíněného stavu se zbavíte jen pokud vypnete kotel, nebo zavřete i ten malý zdroj tepla, nebo naopak zvětšíte odběr a otevřete více radiátorů.
   Projděte si listárnu, ten to problém se tu řešil nesčetněkrát. Problém hledejte na straně topného systému (nízký průtok), ne kotle. Pokud je otevřeno více radiátorů, tak bude problém nejspíše v zaneseném filtru na topné vodě.

   Ďakujem za odpoveď, čítal som aj ostatné príspevky o cyklovaní.........s tými termohlavicami máte pravdu, jeden radiátor je bez termohlavice........ale napr. včera keď kotol cykloval tak som ho reštartoval a začal pracovať normálne, znížil si teplotu na 40C a išiel 4 hodiny na minimálnom výkone bez prerušenia........dnes už zase cykluje-reštart nepomohol:)........Ešte ma napadlo nastaviť dobu pred ďalším zapálením iskry na 10 min, to by obmedzilo cyklovanie na 6x za hodinu…

   Dobrý deň, tak som vyskúšal vaše rady, otvoril som viac radiátorov, vyčistil filter na spiatočke, zvýšili tlak v systéme....ale kotol si cykluje ďalej. Kotol ide v poriadku pokiaľ v miestnosti nedosiahne požadovanú teplotu.....ak ju dosiahne začne cyklovať... Nemôže byť ešte chyba v zle nastavenej ekvitermike? Keby som nastavil kotlu nižšiu krivku tak aby sa len priblížil k požadovanej teplote (napr. na 0,5C) potom by išiel v kuse a nemohol by cyklovať?

   Dobrý den, základní opatření jste provedl, pochvala, ale teď bych to viděl na kombinaci více faktorů. Kotel cykluje, protože mu neodebíráte výkon. Výkon mu neodebíráte, protože je vysoká ekvitermní křivka a zavřely termohlavice. Vysokou křivku máte, protože nejspíše není provedeno zaregulování průtoků přes radiátory. Postup nápravy:
 1) Termohlavice otevřít naplno, topnou křivku snížit na polovinu.
 2) Nechat vychladnout dům a poté zatopit. Zaregulovat průtoky radiátory na navržený tepelný spád a kotlové čerpadlo nastavit na takový tlak, aby topil správně i poslední radiátor. Návod na zaregulování průtoků najdete v listárně nebo v mé knize.
 3) Doladit ekvitermní křivku na prostorovou teplotu s otevřenými hlavicemi. Měnit jednou za půl dne a nechat ustálit. Návod najdete v listárně.
 4) Nastavit termostatické hlavice jen tam, kde je požadovaná jiná než základní prostorová teplota.
Výsledný efekt by měl být následující: Protože je správně nastavená topná křivka (teplota topné vody) a zároveň je správný průtok přes radiátory, tak je plynule dodávaný topný výkon roven tepelným ztrátám objektu. V tomto případě nemají termostatické hlavice proč uzavírat radiátory a jsou otevřené, kotel si jede trvale na malý výkon. Podle vašeho popisu (nic nevím o zateplení a tepelných ztrátách domu) si myslím, že při správně navrženém topném systému s výše popsaným nastavením by do cca +15°C venkovní teploty k cyklování nemělo vůbec docházet.

   Dobrý deň, ďakujem za odpoveď, pustím sa do testovania......len nerozumiem tomu ako mám zregulovať prietoky keď mám termostatické ventily s pevným nastavením a na spiatočkách radiátorov nemám žiadne ventily (podlahovku nemám).....dá sa to zregulovať ešte nejak inak? V systéme mám 3 okruhy, dva majú 4 radiátory a jeden 5 radiátorov...........všetky radiátory hrejú rovnako, je potrebné aj tak zregulovať prietoky? Inak RD je zateplený, plast okná, strecha zateplená.....

   Dobrý den, pokud nemáte možnost zregulovat průtok radiátory, tak doporučuji osadit na zpátečku radiátorové šroubení. Poté budete moci radiátor odstavit na obou stranách v případě poruchy, dokážete zaregulovat průtok, cena není nijak vysoká a návratnost bude menší než jedna sezóna.
   Nyní to funguje, protože jak průtokově, tak teplotně to jede na 200%. Když to přirovnám k automobilu, tak v podstatě jedete s autem, která má šišatá kola. Ono to nějak jede, ale hladká ani ekonomická jízda se nekoná. Proto i kotel nepracuje v ideálním režimu. Když se na to podíváte z pohledu topné vody, tak proč by se tlačila do vzdáleného radiátoru, když může proběhnout tím bližším. Voda a vlastně i lidé jdou cestou nejmenšího odporu. Nastavením průtoků ušetříte 10 až 20% nákladů na palivo.

   Dobrý deň, zatiaľ som spravil len nejaké malé zmeny ale cyklovanie zdá sa ustupuje...Podľa dnešného grafu kotol zacykloval len dva krát aj to s dvojhodinovou medzerou....možno bude treba ešte o nejaký stupeň znížiť krivku.......Ešte k tomu prietoku, mám systém vlastne zredukovaný potrubím, čiže od kotla mi idú rúry 2-colové,1 poschodie 1 colove,2 poschodie 3/4 colové......v podstate samotiažný systém, ale uzatvorený....myslíte že aj tak by bolo potrebné ešte ten systém regulovať?

   Dobrý den, do samotížného systému nerad vřazuji jakékoli odpory, ale i tam se musí zaregulovat průtoky, protože na nastavení průtoků je takový systém ještě náchylnější. Předpokládám, že tento systém je staršího data a měl jste tam radiátorové kohouty „s černým kolečkem“. Dříve jiné nebyly, ale i tyto měly regulaci průtoku, protože už naši dědové věděli, že je to důležité, a čím větší topný systém, tím důležitější. Jelikož máte plynový kotel, který bez elektrické energie nefunguje, čerpadlo, které též nefunguje, a ventily s termostatickými hlavicemi, které mají velký odpor, tak systém nebude nikdy pořádně chodit samotížně, tak bych radiátorové šroubení osadil.
   To že se to zlepšuje je jasné, protože napravujete jednu z příčin (vysoká teplota topné vody). Možná se dostanete i do stadia, kdy cyklování ustane, ale pokud nebudou nastaveny průtoky, tak topný systém nikdy nebude pracovat ekonomicky.
Jestli chcete zjistit, jestli jsou průtoky dobře nastavené, tak existuje jednoduchá zkouška:
 1) Zjistíte, na jaký tepelný spád je topný systém navržen. Pro příklad uvádím aktuálně nejčastější 75/65°C tj. teplotní spád 10°C.
 2) Vypnete kotel a necháte dům vychladnout na 16 až 18°C, abychom měli odběr tepla.
 3) Topný systém natopte na 60 až 75°C a změřte, jak teplá je vratná voda z radiátorů. Rozdíl mezi topnou a vratnou vodou by měl být mezi 5 až 10°C. Co je nejdůležitější, musí být u všech radiátorů STEJNÝ! Jako první změřte radiátor nejbližší a nejvzdálenější ke kotli. Myslím si, že u nejbližšího budete mít rozdíl malý například 2°C, protože je to cesta nejmenšího odporu a u nejvzdálenějšího kolem 20°C. Ani v jednom případě nepracuje radiátor ve správných podmínkách a o kotli ani nemluvím.
   Jestliže bude teplotní spád u všech radiátorů stejný a bude plus/mínus 20°C od projektovaného, tak bych průtoky neřešil. Jestliže bude něco jiného, což předpokládám, tak bych osadil radiátorové šroubení a průtoky nastavil. Je to celkem bezbolestná úprava, nijak moc finančně náročná, prokazatelně přínosná s krátkou návratností.

   Dobrý deň, s tým systémom máte pravdu, je to pôvodný samotiažný systém ktorý mal klasické ventily a predimenzované radiátory. Bol to systém pre vykurovanie kotlom na pevné palivo.....takže predpokladám spád 90/70......Ja som v podstate vymenil všetko okrem rozvodov-uzatvoril som systém, nový kotol na pevné palivo, k nemu je paralelne pripojený kondenzačný kotol, nové radiátory (tiež som ich predimenzoval), termoventily, termohlavice, zateplený dom...jeden radiátor som nechal na klasický ventil. Vody bude v systéme asi o niečo menej pretože do starých radiátorov asi vošlo vody viac. Vôbec netuším čo to spravilo s teplotným spádom keďže kedysi sa kúrievalo na 80-90C,dnes kúrim v kotly na 40-50C.....Pre mňa je výhodnejšie kúpiť nové termoventily s reguláciou ako spiatočkové šrobenie - musel by som každú trubku skrátiť a narezať nové závity-predpokladám že to šrobenie bude asi dlhšie ako povodne....Aj tak vobec netuším ako to budem nastavovať v domácich podmienkach:).Mal by som záujem aj o vašu knihu ale v SR je vypredaná.....Je nejaká možnosť dostať sa na Slovensku k elektronickej verzii?

   Dobrý den, protože jsou tu dvě věci, které jdou proti sobě, zateplený dům – předimenzované radiátory, zároveň provozování na nízkých teplotách, takže doporučuji teplotní spád nastavit na 2 až 5°C.
Nic proti výměně ventilů s regulací průtoků, jen je to dražší varianta.
Nastavování provádějte měřením topné a vratné vody teploměrem (náhradní metoda pro zjištění správného průtoku). V listárně jsem to popsal hodně krát. Též v knize je to popsané.
Odkaz na knihu v PDF: http://shop.ben.cz/cz/451260-regulace-v-praxi.aspx
Odkaz na dodávky Slovensko: http://www.ben.cz/sk/kontakty/

   Ďakujem za odkazy, už sa teším na knihu:)....Skúsim to teda zregulovať tými termoventily, do jari to bude musieť vydržať v takomto stave. Logicky mi vychádza že ako dočasné riešenie by sa to dalo zregulovať tak že na 1 poschodí nechám naprogramované termohlavice a na 2 poschodí otvorím termohlavice naplno....tým by sa to malo ako tak zregulovať-určite nie ideálne ale za pokus to stojí. Keďže sa kúri 24 hod denne a dom je riadne zateplený, takže dom nikdy nevychladne a termohlavice sa na 1 poschodí nikdy neotvoria naplno-tým by tam mal byť prietok pribrzdený oproti 2 poschodiu.......alebo nie:)?
Ešte by som mal jednu otázku mimo témy, dajú sa pripojiť dva modulačné regulátory na jeden kotol? Niečo ako paralelné zapojenie klasických termostatov...

Dobrý večer, termohlavicemi toho moc nezregulujete. Je to jako byste šel na komára s kladivem, ale všechno lepší než nic.
Dva prostorové modulační regulátory připojit nelze. Toto se řeší tak, že jen jeden přístroj, většinou řídicí systém, říká kotli, na jakou teplotu topné vody nebo výkon má být provozován a do řídícího systému se zavedou prostorové teploty a vhodným algoritmem se zpracují. Toto je ale úplně o jiných penězích.

Odesílatel: robert@atlas.cz