Dotaz na chování směšovacího ventilů ESBE

   Dotaz na problém s míchacím ventilem ESBE VTA 322 35-60°C, Kvs 1.6m³/hod
Dobrý den pane Valter, na těchto vašich stránkách jsem našel i jeden dotaz, kde jste s pánem řešil průtoky Kvs podobného ventilu Esbe. Chtěl bych vás poprosit o radu.
Mám problém s ventilem ESBE, model 31101000 (VTA 322 35-60°C). Topenář mi jej dal za AKU nádrž, kde má docházet k míchání horké vody z topení se studenou zpátečkou ze dna AKU z důvodu možnosti změny teploty odcházející vody do radiátorů a tím i změna doby vybíjení Aku dle potřeby.
Jinak jedná se o systém ÚT s kotlem, bojlerem a Aku nádrží, a dvěma oběhovými čerpadly...
Zjistil jsem 2 problémy...
 1. ventil velmi nestabilně propouští míchanou vodu, stává se, že horká voda je již dlouho na 60°C a ventil, který je nastaven kolečkem na pozici "6", tedy max. průtok teplé vody, ji pouští max. na 40°C. Zjistil jsem, že když v tomto stavu, začnu reg. kolečkem ventil stahovat doprava, až je slyšet zrychlený průtok vody (hned za ventilem na míchaném výstupu je oběhové čerpadlo), tak najednou se teplota míchaného výstupu zvedne při 60°C přívodu z kotle k ventilu na namíchaných 50°C za ventilem. Toto vydrží někdy déle, někdy jen pár minut a voda zase poklesne na těch 40°C za ventilem, i když přívodní teplá je stále stejná...
 2. když se ventil umoudří a míchá vodu dle nastavení, tak i při jeho max. průtoku (kolečko na pozici "6"), je smíchaná voda vždy o cca 10°C chladnější, než je teplota přívodní teplé vody od kotle k tomuto ventilu. Zkoušel jsem i ventilem v potrubí zpátečky (je na vstupu zpátečky do ESBE) uzavřít přívod studené vody do ESBE, ale teplota výstupní namíchané vody zůstává naprosto beze změny (stále o 10°C nižší než teplota přívodu od kotle).
Tak tyto dvě věci mě trápí a bohužel mám dost velký problém dosáhnout vyšší teploty na radiátorech jak 40–50 °C (když ventil zrovna pracuje...)
Zakoupil jsem ještě stejný ESBE ventil VTA 322, jen s rozsahem 30-70°C a zítra mi ho topenář vymění a moc doufám, že oba mé problémy to vyřeší. kéž by...
Můžete mi k tomu prosím napsat váš názor, jestli se jedná o vadu ventilu, nebo čím by to ještě mohlo být? Napadá mě malý průtok Kvs? Je tam 1,6 m³/h, dělají se i průtoky 3,5 a 4,5 m³/h, ale ty jsou výrobcem doporučené pro podlahové topení. Já mám jen radiátory Korado. Děkuji moc za odpověď.

   Dobrý den, nejsem projektant topení, abych dokázal plnohodnotně posoudit kde je zde problém, tak alespoň ze zkušenosti… Pokud nebyl vytvořen projekt, tak byl u „jednoduché“ regulace teploty topné vody pomocí termoventilů v 80% problém. Musí být striktně dodrženy provozní podmínky a správně zvolen typ termoventilu. Po projití podkladů si myslím, že je chyba ve špatně zvoleném typu. Vámi zaslaný typ 31101000 je pro teplou užitkovou vodu, kde jsou úplně jiné statické tlaky a ventil s nimi může počítat. Osobně bych se poradil s projektantem topení v nejhorším případě použil ventil pro podlahové topení, protože ten je po stránce hydrauliky nejpodobnější. Nevím, kolik a jakých výkonů, na jakou teplotu a teplotní spád máte radiátory navržené a další podrobnosti, ale podle popisu bych zvolil 31200100. Upozorňuji, že tento typ regulace neděláme, protože nemá komfortní ovládání pro uživatele a výstupní teplotu do radiátoru potřebujete jinou při -20°C a jinou při +10°C, tedy pokud to má efektivně pracovat.

   Dobrý den, tak jsme včera ventil vyměnili za tu VTA 322 30-70, no výstupní teplotu se podařilo zvednout i asi 5 až 8 °. Ale pořád je tam v principu stejný problém, a to že ventil srazí teplotu o 10°C dolů, tzn. Voda na jeho výstupu je při jeho max. otevření vždy o těch 10 °C nižší, než je aktuálně dodávána teplota buď od kotle, nebo z Aku nádrže, bez ohledu na odebírány výkon radiátorů. Toto mi právě nejvíce vadí, ta teplotní ztráta, která by bez tohoto ventilu v soustavě nebyla. Je to normální vlastnost všech těchto ventilů? Myslíte, že ten ventil stejných parametrů s větším průtokem pro podlahovku by toto nedělal? Bohužel je to docela drahá záležitost, po D+M ventilu na vyzkoušení ho už nelze vrátit. Děkuji vám moc za odpověď.
A ještě mě napadlo, teď už jsem se docela finančně vyčerpal, ale třeba na další topnou sezónu. jaká by byla možnost efektivního řízení a dle jaké vstupní veličiny od mého topení? Předpokládám některý z míchacích ventilů s el. servem, že? Ale podle čeho a čím to ovládat, aby to fungovalo a nebylo to zbytečně moc složité kvůli poruchám a životnosti? Možná by mi stačilo i jen dálkově ovládat otevření míchacího ventilu buď z domu, abych nemusel do kotelny anebo i dálkově (telefon/Wifi). Docela by mě to zajímalo. Ale to je zatím jen myšlenka :-)
Topenář mi to teď navrhl tak, že bych primárně topil nižší teplotou do radiátorů cca 45°C po většinu dne a tím pak nepotřeboval s ventilem prakticky točit a provádět změnu výstupní teploty do radiátorů.
Ale je to nepraktické, to jsem mu taky hned říkal, protože když zatopím, tak chci rychle pustit do radiátorů co nejteplejší vodu a pak po dosažení teploty v místnosti pokojový termostat odpojí sekundární oběhové čerpadlo a uzavře zónový ventil za AKU a ta se začne natápět. No a pak nad ránem anebo dopoledne, když budu v práci a bude se vybíjet AKU do domu tak, než ráno odejdu, tak budu muset zase do kotelny ventil stáhnout, aby výstupní teplá voda byla nižší a AKU vydržela podle potřeby aktuální teploty doma do radiátorů co nejdéle topit, než zase zatopím v kotli a ventil otevřu naplno. Je to pořád dokola, ale zatím bych to tak "na rozjezd" nechal a potom bych to mohl dál vylepšit, přesně tak jak píšete, aby to bylo komfortní a efektivní :-)
Teď bych ale hrozně rád použil je ten termostatický ventil, který by ale po max. otevření nekladl žádný odpor a nedělal teplotní ztrátu těch cca 10 °C.
Ale asi mi nezbyde nic jiného, než prostě ještě jednou zainvestovat do toho ventilu co jste mi napsal vy (k podlahovce) a prostě to s ním vyzkoušet. Děkuji vám moc pane Valter a budu rád, když mi ještě vašimi radami pomůžete. Pěknou neděli vám přeji.

   Dobrý den, rozdíl 10°C při uzavření vratné vody není možný, protože ta energie se nemá kam ztratit. Nejspíše jde o chybu měření (nepřesný teploměr, příložný teploměr, špatně zvolené místo atd.) Pro lepší identifikaci musíte popsat kde a jak měříte. Konstrukčně je termoventil koncipován tak, že tam je jen „vlnovec“ (zjednodušeně), který míchá (otevírá/zavírá) jednotlivé vstupy.
Zaráží mě, že toto řešíte vy a ne topenář, který má dodat funkční celek…
Co se týká efektivního řízení, tak s ohledem na cenu + poměr cena/výkon a velikost aplikace, tak bych vaši pozornost obrátil na jednoduchý, laciný a dlouhodobě funkční regulátor ADEX http://www.ktr-adex.cz/. Je to předprogramovaný regulátor, takže hodně záleží na kvalitní montáži, ale věřím, že podle vašeho mailu je to pro vás to pravé. Na jejich stránkách máte „dodavatele“, kteří vám zakázku realizují k vaší spokojenosti.
Osobně bych do termoventilu k podlahovce neinvestoval a kontaktoval nejbližší montážní firmu ADEXu.

   Ta energie se neztratí, ale jde do Aku nádrže, kterou nahřívá, asi právě z důvodu, že u ventilu vzniká určitý vstupní odpor, a proto část teplé vody se do paralelně připojené Aku protlačí, i když by při běhu sekundárního čerpadla měla jít všechna voda mimo Aku. A až se čerpadlo za Aku zastaví a zavře se zónový ventil ovládá pokojový termostat, pak by měla jít voda do Aku a nabíjet ji.
Zkusím vám udělat krátké video s popisem zapojení. Videa jsou dvě, krátká, ale do mailu se nevlezou. Poslal jsem vám je přes Úschovnu zvlášť.
Jinak instalaci si řeším sám, protože dle topenáře to ničemu nevadí. Jenže on nepočítá čas, který já tímto ztratím při vytápění domu/ nabíjení Aku, protože topím nárazově, někdy nechci vůbec Aku nabíjet, a hlavně nemám kotel jen na dřevo s velkým objemem palivové komory (jen kolem 50 l), takže já nenaložím kotel na 6 h topení, že bych i pomaleji dotopil dům a zároveň nabyl Aku, to na jedno naložení vážně nejde, možná až budu topit intenzivněji i s uhelnými briketami, tak pak snad... jsem na začátku, vše se musí vyzkoušet a pak se uvidí.
Na to vaše doporučení regulátoru Adex se podívám později, v klidu, teď už si nemůžu dovolit větší investici.
Jen se ještě zeptám, přišla vám ta dvě videa? Děkuji a hezký večer.

   Dobrý den, podle popisu to vypadá na „bastl“. Bez projektu a děláte si to sám, respekt :-D
Pošlete prosím schéma zapojení. Stačí i nakreslené rukou, ale nejlépe se všemi komponenty.
Videa nedošla, schéma dostačuje.

   Dobrý večer pane Valter, když už jsem videa udělal, tak by byla škoda, abyste je neviděl.
Nahrál jsem je ještě sem, stačí kliknout na odkaz a jedno po druhém je "stáhnout pomalu zdarma" do PC. Klikne se na takovou šipku, a to stahování se otevře. Jsou teda dvě, velmi krátké. Odkaz zde: https://uloz.to/folder/bnKyqw0EpyxV#!ZJHjAGR2Z2L0LwD1AJMvZGp2BQx0Z1M4rKOOLxMIBIV1qQt5AN==
Soustavu zkusím ještě i namalovat, ale dnes už toho mám dost.
Jinak napsal jsem do té firmy, co jste mi na ně dál kontakt na tu regulaci, ale moc mi toho neporadili a poslali mi jen topenáře v okolí Šumperka, se kterými mají asi uzavřenou nějakou smlouvu. Jsou to dvě větší firmy, které dělají všechna možná topení od různých výrobců a dva soukromníci, které neznám. No čekal jsem, že mi aspoň navrhnou nějaká řešení, nabídku či konzultaci.
Takže nevím no, ještě je možnost místo termostatického ventilu VTA použít míchací trojcestný ventil VRG 131, ke kterému se však musí dát regulační servo CRA 111, což to velmi prodraží.
Mluvil jsem dnes s pánem z firmy Esbe a on mi tvrdil, že tyto termostatické ventily VTA i při plném otevření neustále přimíchávají nějakou část studené vody, a proto je tam ten pokles po smíchání vody o cca 10°C. No úplně se mi to nezdá, protože já na zkoušku tu větev studené vody uzavřel ventilem v potrubí a teplota smíchané vody se stejně více nezvedla, i bez vlivu chybějící studené vody.
On mi říkal, že použití ventilů VTA je výhodné za předpokladu levnější varianty instalace, bez servomotorů. VTA udržuje konstantní nastavenou teplotu topné vody do domu, jen je tam ta teplotní ztráta při max. otevření ventilu kolem těch 10°C. Toto lze eliminovat použitím směšovacího ventilu VRG 131, ten prý namíchá teplotu vody bez této ztráty, ale bez serva a regulace není schopen udržovat konstantní nastavenou teplotu výstupní vody při změnách teploty vstupní vody do něj. Prostě se teplota zvyšuje anebo snižuje přesně podle toho, jak kolísá teplota vody od kotle anebo z Aku nádrže. A toto se řeší tím regulátorem se servopohonem, který kolečkem ventilu natáčí a tím udržuje nastavenou teplotu.
Takže ten ventil VTA je v tomto celkem dobrou volbou, jen těch -10°C je velká škoda.
Jinak k tomu průtoku Kvs, je závislý prý na výkonu a průtokových parametrech zvoleného sek. čerpadla za Aku. nádrží. Moje čerpadlo má průtok při max. výkonu 3,5 m³/h. Ale říkal mi, že použití VTA s větším průtokem, by mohlo moji situaci mírně zlepšit, ale ten pokles teploty tam bude prakticky stejný...
Tak zatím tak, už se mi zavírají oči únavou. Dobrou noc a mockrát děkuji za pomoc.

   Dobrý den, videa jsem zkouknul a asi vím kde je problém (popíši dále), ale na nakresleném schématu by se to vysvětlovalo lépe, proto o něj znovu poprosím. Na videu jsem neviděl expanzní nádobu a kotlové čerpadlo, prosím i o jejich zakreslení.
Co se týká ADEXe, tak je to výrobce regulace, tak se ani nedá předpokládat, že by vám radil s instalací (nemá zkušenosti). Instalační firmy naopak mají a snadno najdou problém, proto vás na ně odkázal.
Co se týká ztráty 10°C na termoventilu je nesmysl, asi jste se s pánem od Esbe nepochopili. Těmi 10°C myslel nejspíše rozmezí otevírání ventilu, tj. nastavíte 60°C a k plnému otevření dojde při 70°C. Toto není váš problém.
K problému bez schématu (na 90%): Akumulační nádrž ve vašem zapojení funguje jako vyrovnávač dynamických tlaků čerpadel, tj. kotlové čerpadlo musí vždy přes akumulační nádrž (kvůli zpátečce), proto se dynamický tlak tohoto čerpadla ztratí. Čerpadlo do topení si toho tepla trochu od kotlového čerpadla „ukradne“. Může, protože přes nádrž, sice s větším odporem, ale jde to (princip uzavřeného systému -> co odteče, musí přitéct) a zbytek bere z akumulační nádrže, proto ten úbytek teploty (nádrž je studená). Že je tento problém zjistíte tak, že akumulační nádrž natopíte na vyšší teplotu. Poté by rozdíl 10°C měl zmizet.
Po odzkoušení a se schématem budeme případně pokračovat dále.

   Dobrý večer pane Valter, posílám schéma topení. Je to jen tak narychlo, bez uzavíracích a odvzdušňovacích ventilů.
Kotlové čerpadlo spíná kotlový termostat, čerpadlo do topení a za ním umístěný zónový ventil spíná bezdrátový pokojový termostat, kde jeho obvod ještě přerušuje dotykový termostat při poklesu teploty vody za aku do topení pod 35°C (aby se nečerpala studená voda po sepnutí pokojáku, když bude aku vybitá). Jinak čerpadla jsou obě stejná Wilo Yonos Pico 26(1-6), kotlové nastaveno výkonově na "dvojku", to do topení na "jedničku".
Zónový ventil u bojleru ovládá bojlerový termostat a řídí tak jeho nabíjení dle rozdílu teplot kotel/TUV.
Ještě jsem včera do rána zjistil, že při nabité AKU se mi nahřívá kotel přes zpátečku od AKU a nevypne se kotlové čerpadlo a aku se pak touto cirkulací vody vybíjí do vyhaslého kotle. Budu řešit montáží rozdílového termostatu, který kotlové čerpadlo při chladnější vodě v kotli oproti AKU přes relé odpojí.
Jinak po výměně ESBE termostatického ventilu VTA 322 35–60°C (původní) za VTA 322 30–70°C se už ten problém se sníženou teplotou za ventilem o 10 °C neděje. Teplota při jeho úplném otevření jeho shodná s teplotou vstupní vody do ventilu. HURÁ!!! Možná tomu i napomáhá, že jsem zkoušel uzavíracím ventilem potrubí, cca na 1/2 otevření přiškrtit průtok studené vody do term. ventilu. Ale toto musím ještě dalším topením přesně ověřit, protože teplota se mi pak udržovala stejná i při plném otevření tohoto přiškrceného ventilu studené vody.
V každém případě se to nějak vyvíjí a postupně se vychytávají nedostatky (jako třeba to vybíjení AKU po vyhasnutí kotle). Tak uvidím, v každém případě mám o zábavu postaráno a poznávání všech dějů a vlastností nové otopné soustavy mě zatím baví a každé zlepšení přináší radost z úspěchu.

   Dobrý den, pro ovládání kotlového čerpadla bych použil spalinový termostat (umístit hned za komínové vyústění kotle) např. od ATMOSe typ S0031. Za dobré peníze (musíte ho dát do krabičky), ale funguje spolehlivě (když hoří kotel, jsou teplé spaliny a je zapnuté čerpadlo).
Děj se neděje nejspíše tím, že máte natopenou nádrž ;-)

   Na termostat kouknu, díky za tip.
Aku nádrž byla vybitá a postupně se natápěla. Takže ten výstup mixu neovlivnila. Co říkáte na to schéma zapojení? Máte k němu něco? Děkuji za odpověď.

   Dobrý den, prošel jsem schéma zapojení a po topenářské stránce je to jedno s mnoha funkčních zapojení. Po stránce regulace a uživatelského komfortu to až tak slavné není. Mé doporučení jsem vám už sdělil. To je podle mého minimum. Řešení je zase mnoho. Vše se odvíjí od požadavků a s tím je spojená i cena. Vaše řešení mi připomíná auto, které umí jezdit jen dopředu, ale neumí zatáčet :-)

   Dobrý večer pane Valter, můžete mi prosím ještě napsat, o který konkrétní regulátor Adex bych se měl pro moji instalaci zajímat? Chtěl bych si o něm nejprve zjistit, jak funguje jeho regulace, jaká má čidla, jak je ovládán a co vše by mi mohl přinést v rámci toho komfortu. Na stránkách Adex je uvedeno velké množství různých variant regulátorů, tak abych vybral ten vhodný.

   Dobrý den, váš přístup chválím, i když trochu pozdě :-D
U předprogramovaných (nejlacinějších komplexních) regulátorů se má postupovat tak, že se „před navrhne“ topenářská část, vybere se regulátor a podle něj se upraví topenářská část, projektanti topení to znají ;-), protože regulátoru musí „přesně“ (některé okruhy lze vynechat, ale použité musí být přesně) odpovídat technologie, jinak je malý/velký problém (i drobnosti dokáži znefukčnit celý systém). V rychlosti bych to viděl na ADEX Comfort R a odpovídající topenářské úpravy. Určitě bych to viděl na konzultaci s nějakou doporučenou montážní firmou, případně pokud to nebude vyhovovat, tak zvážit i jiné alternativy například předprogramovaný regulátor RVS od Siemense atd.

Odesílatel: martin.e@seznam.cz