Ekvitermní regulace BAXI

   Dobrý den, 7 let mám v rodinném domě kotel BAXI Luna Comfort 3 (každoročně prochází odbornou revizí) s přídavným zásobníkem na TUV a letos mám pocit, že nedokážu zcela komfortně vytopit dům na požadovanou teplotu, respektive, zdá se mi, že při venkovních teplotách okolo nuly, či lehce mínus (nižší moc nebyly) se vnitřní teplota každým dnem sníží průměrně o 0,2 - 0,3 stupně, ale kotel na to nijak nereaguje, a tak si více než v jiných letech vypomáháme krbem.
   Dům je postaven z VELOXu, tloušťka zdí 400 mm (70 mm desky, 150 mm beton, 180 mm vnitřní polystyren, zvenčí ještě je dům zateplen 100 mm. V domě se používá podlahové topení, celkem 12 okruhů (6 v přízemí a 6 v patře) s tím, že AVS77 je umístěn v místě, kde je povětšinou nejchladněji. Ve 4 horních místnostech jsou osazeny termostaty s automatickými hlavicemi pro vypínání. Servisní technik mi ohledně teploty, která se dole pohybuje mezi 19 - 20 a nahoře cca 19,5 - 21 poradil, ať zkouším postupně zvedat K REG a uvidím, jak se to chová. Kromě toho jsem si začal hrát s teplotou otopné vody a s nastavením teplot COMF a EKON ale nějak mám pocit, že tomu moc nepomáhám.
   V současnosti mám nastaveny následující parametry. CH SL – 45; CH MX – 45; CH MN – 25; HW O – 50; HW MX – 50; HW MIN – 10; HW PR – 2 (vadilo mi, že si kotel přes den zbytečně nahříval vodu do zásobníku, a tak jsem to zreguloval jen na určité časy); KREG – 1,2; BUILD – 6; KORR – 10; AMBON – 1 máme venkovní čidlo na severní straně domu, které ukazuje průměrně o 0,5 - 1 stupeň vyšší teplotu než meteorologická stanice mimo dům, což je asi OK přeci jen čidlo na domě může vykazovat teplotu lehce vyšší.
   Při tomto nastavení ale i při lehce odlišných se kotel chová tak, že jednou za pár minut na krátkou chvíli sepne, nažene teplou vodu do podlahovky a vypne a takhle to cykluje stále, ikona radiátoru na AVS 77 po celou dobu bliká (znamená to, že jede čerpadlo?) Pocitově ale mám pocit, že podlaha při těchto úkonech není příjemně zahřátá (resp. ne všude rovnoměrně. Logicky bych si řekl, že by měl kotel topit zlehka, vodu si přihřívat a pouštět ji, pokud chce dosáhnout požadované teploty více plynuleji, a ne krátkodobě ale nárazově. Někdy to tak je, ale často vnímám výkyvy.
   Dalším problémem je že nevím, jak nastavit správnou hodnoty teploty COMF a EKON. Z Vaší diskuse jsem navnímal, že při ekvitermní regulaci, skutečná teplota a teplota požadovaná nastavením se nemusí rovnat, ale řídí se to podle nastavené křivky. Jinak kontrolním měřením ukazatele teploty na krabičce AVS 77 jsem zjistil, že krabička mi ukazuje teplotu prostoru o cca 1,5 - 2 stupně nižší než teploměry, kterými jsem měřil teplotu prostoru. Znamená to tedy, že křivkou K REG měním sklon křivky a nastavením COMF a EKON její posun nahoru či dolů? Jak tedy nastavit teplotu prostoru COMF a EKON aby se topilo na lehce vyšší teplotu?
   Výrazným zvýšením těchto hodnot v kombinaci se správně nastavenou K REG, kterou bych měl asi vyladit? Laicky řečeno v současnosti nedokážu poručit kotli, aby mi vytopil objekt třeba o 2 stupně více během 1 dne. Díky za případnou pomoc, a pokud bude potřeba, pokusím se odpovědět na Vaše doplňující dotazy.

   Dobrý den, jestliže topný systém chodí jinak než v předchozích letech, muselo se něco změnit k horšímu. Nastavení regulace to nejspíše nebude ;-). Jako první bych hledal problém v průtoku, takže zkontrolovat všechny filtry, čerpadlo, nastavení průtoků jednotlivými topnými hady atd.
   Parametr „K REG“ je zvolená ekvitermní křivka, která má kopírovat tepelné ztráty objektu v závislosti na venkovní teplotě. Jestliže byla jednou dobře zvolená a na domě se nic stavebně nezměnilo, tak se nemohly změnit ani tepelné ztráty (dům se chová pořád stejně, ten nemá různé nálady :-), takže hýbat ekvitermní křivkou je špatná rada.
Cyklování kotle opět napovídá problému s průtokem.
   Protože máte zapnutou korekci vypočítané teploty topné vody (AMBON = 1; též záleží na hodnotě parametru EXT T) prostorovou teplotou, tak v parametrech COMF a EKON zadáváte požadovanou teplotu v prostoru. V parametru SDR nastavujete, jak přesně se má prostorová teplota držet (pokud to s přesností přeženete, tak se též kotel může v krajním případě a menším než minimálním průtoku chovat vámi popisovaným způsobem – cyklování). Pro přesnější nastavení bych potřeboval znát přesné označení kotle (výrobní štítek) a nastavení všech parametrů (různé verze firmware).
   Závěr: Odstranit problém s průtokem a parametry nastavit tak, jak byly v předešlých letech. V případě problémů popsat požadované nastavení (co chcete). Nyní se snažíte nastavovat regulaci podle venkovní teploty (ekvitermní regulaci s venkovním snímačem), ale máte zapnutou regulaci podle prostorového snímače.

   Dobrý den, předem Vám chci poděkovat za odpověď a možnost pročítat si Vaše články, člověk se velmi poučí. Včera ráno jsem přenastavil parametry (a uvědomuji si, že jsem je možná přenastavoval až moc rychle) CHSL na 40, CH MX na 50 a hlavně jsem chtěl vyřadit vliv prostoru a jít pouze přes venkovní teplotu, takže jsem dal KORR na 2.
   Nyní tedy: CH SL – 40; CH MX – 50; CH MN – 25; HW O – 50; HW MX – 50; HW MIN – 10; HW PR – 2; KREG – 1,2; BUILD – 6; KORR – 2; AMBON – 1. A světe div se, celý den jel kotel skoro pořád na plamínek, max. plamínek s jednou čárkou a podlaha příjemně vlahá, teplota v domě za den povyrostla na příjemných 21 stupňů v koupelně na požadovaných 24, takže se zdá, že něco zafungovalo asi snížení vlivu prostoru, i když to úplně nechápu :-)
Stejně tak si kotel jel i v noci a ráno nebyl žádný pokles, resp. jen velmi malý díky útlumové teplotě nastavené zkusmo o 0,5 C.
   Nebudu Vás v tuto chvíli obtěžovat dál a budu chování kotle sledovat, kdyby se to zase nedařilo, ozval bych se. Mám ale jeden dotaz. KREG 1,2 asi vyhovuje ale, když bych chtěl dělat korekci křivky nahoru nebo dolů pak jen pomocí zvýšením či snížením požadované teploty v prostoru (COMF a ECON) je to tak že? Díky a přeji hezký den.

   Dobrý den, pořád jste mi nenapsal přesný typ kotle, takže budu vycházet z nejpodobnějšího návodu co mám. Protože máte nastaven parametr AMBON – 1, tak pořád zadáváte v COMF a ECON prostorové teploty. Pokud byste chtěl dělat těmito parametry korekci křivky, tak musíte vypnout prostorovou regulaci AMBON – 0 a možná přenastavit i další parametry (to nejsem schopen bez přesného označení kotle určit).

   Dobrý den, v příloze posílám specifikaci kotle.
Takže pokud bych měl ambon -1 pak je zbytečné mít korr nastaven na nízko tak aby musel řídit kotel dle venkovní teploty a naopak? Pokud bude ambon - 0 pak řídím prostorovou comf a ekon kotel? Spolu s vlivem korr ve vysokých hodnotách.
Děkuji za vysvětlení principu. Každopádně i toto nastavení co mám teď se chová kotel stabilně, topí do podlahy v nízkém výkonu a denní teplota je konstantní.

   Dobrý den, děkuji za typ kotle (potřeboval jsem toto: Luna3 Comfort HT 1.120).
Chápete to přesně na opak -> AMBON = 1 regulace podle prostorové teploty; AMBON = 0 regulace podle venkovní teploty. Dále provoz závisí na parametru EXT T.
Hodnota KORR udává jak hodně „kecá“ prostorová teplota do teploty topné vody při nastavení AMBON = 1 a EXT T = aktivní.
Při AMBON =1 udáváte parametry COMF a ECON prostorovou teplotu. Při AMBON =0 udáváte parametry COMF a ECON korekci topné křivky (paralelní posun křivky).
Pokud Vám stávající nastavení vyhovuje, tak na něm nevidím nic špatného.

Odesílatel: honza@centrum.cz