Ekvitermní regulace Junkers

   Dobrý den, zdražení plynu mne přivedlo k nutnosti podívat se na regulaci našeho kotle. Mám Junkers Cerapur + FW100 regulátor. S hrůzou jsem zjistil, že asi 12 let jedeme na tovární nastavení, co nám tam zadal topenář-montér. Existuje nějaké běžné doporučené nastavení, od kterého bych se odpíchnul, případně děláte taková nastavení dodavatelsky? Nejsem úplný tupec, takže bych to asi nastudovat dokázal, ale zatím jsem se touto problematikou nezabýval a nechce se mi vymýšlet vymyšlené.
   Mám 13 let starý běžný domek z Porothermu zateplený polystyrenem (takový ten satelitní standart asi), kde v přízemí mám podlahovku a v patře radiátory. Teď tam byl nastaven program "radiátory" a max výstupní teplota 85°C. Co si tak vzpomínám, tak kotel běžel prakticky nepřetržitě celou zimu a jen na noc se občas vypínal, protože jsem tam nastavil "noční" teplotu 18°C v nějakém časovém úseku a denní na 23,5°C. Předpokládám, že máte ze zkušenosti nějaké doporučené nastavení pro tuto konfiguraci. Například přes "patní a koncový bod" apod., které se pak dá doladit dle aktuálního požadavku.

   Dobrý den, pokud kotel běžel v kuse, necykloval a nepřetápěl se prostor, tak běžel v optimálním provozu, protože kryl jen tepelné ztráty objektu. Nevidím důvod cokoli na tom měnit. Maximální výstupní teplota 85°C je vysoká, ale pokud je na to navržen topný systém, tak je to v pořádku. Sice nad teplotu topné vody 60°C je nízké využití kondenzačního režimu, ale nepředpokládám, že v tomto režimu běhal kotel dlouho.
Univerzální nastavení neexistuje. Vše se odvíjí od tepelných ztrát objektu a fyzického provedení topného systému. Variant je bezpočet.

   Díky za radu. Trochu jste mne uklidnil, i když si myslím, že to nikdo nepočítal, ale namalovali to "od oka" podle zkušeností. Rozhodně to nikdo nikdy nenastavoval.
Asi jsem to trochu rozhasil, protože jsem si hrál s "nezámrznou" teplotou venkovního čidla. Byla nastavená na +5°C, tudíž oběhové čerpadlo neustále běželo a pralo se mi s oběhovým čerpadlem vodní krbové vložky. Tam topíme většinou jen na jaře a na podzim. Teprve teď mi došlo, jak to funguje – že když venku klesne teplota pod 5°, tak se spustí oběhové čerpadlo a tlačí proti ventilu malého krbového okruhu, který se neotevře. Proto ten systém funguje jen v přechodném období (jaro/podzim) a v zimě nevěsta ten krb občas uvařila. Takže jsem nastavil tuto teplotu na -5°C, systém fungoval s krbem dobře, ale kromě pokojů s podlahovkou bylo v baráku dost zima. Tak zkusím zase tuto teplotu posunout, ale snížím max teplotu topné vody na 75°C.
Nevíte existuje-li někdo nebo nějaká firma, která se nastavováním takových systémů zabývá?

   Dobrý den, ideální by byl stav, pokud máte šikovného servisního technika kotle, tak ho poprosit, jestli by to neprošel. Měl by mít přehled a neměl by to být pro něj problém. Je divné, že to nenastavil při prvním uvádění do provozu, tak to s ním asi nebude úplně valné, ale třeba to oživoval někdo jiný. Při následujících kontrolách se na to už nepodíval, protože když si nikdo nestěžoval, tak proč, hlavně když tyto technici nemají času nazbyt. Případně se poohlédnout po někom jiném. Špatně nastavený výborný kotel je horší než dobře nastavený starý kotel.

   Zdravím, to je právě ono. Ten, co mi to před 13 lety montoval a nastavil (zřejmě v nějakém základním módu), tak je už nedohledatelný.
A ten, co chodí na revize... dokonce po poslední návštěvě jsem kotel musel rozebrat a přecvakat konektory, protože mi to padalo do nouzového režimu a bylo mi řečeno, že je vadná deska.
Takže asi nejlepší bude si tím projít sám. Sehnat někoho, kdo tomu nastavení fakt rozumí asi nebude jen tak.

   Dobrý den, dobrý servisní technik je základ, hlavně pro vyčištění a seřízení kotle. Zkuste se nejprve zeptat přátel a známých, potom topenářů a nakonec výrobce. Některé věci si můžete udělat sám, ale ty opravdu podstatné nikoliv. Je to jako s auty. Gumy si můžete přehodit, ale správný chod motoru si neseřídíte a jsou dobré a špatné autoservisy. Hledejte si dobrý autoservis ;-) Neříkám, že to bude snadné (dobří technici jsou zavaleni prací), bude nejspíše dražší, ale v konečném důsledku se to vyplatí.

Odesílatel: xa@seznam.cz