FVE pro topení

   Dobrý den pane Valtere. Dovolte mi popřát vše dobré do roku 2023 - hlavně pevné zdraví. Ozývám se po několika (více než šesti) letech.
Ještě jednou bych Vám rád poděkoval za rady ohledně instalace kotle na pevná paliva v mém rodinném domě. Vše jsem nechal předělat, tak jak jste navrhoval a systém spolehlivě funguje.
   Nyní se ale dramaticky změnila celková situace ohledně energií (např. černé uhlí jsem minulou sezonu kupoval za 460/q – letos za 1720/q.…) a já proto uvažuji o úpravě systémy, který by na tuto skutečnost reagoval.
   Máte prosím zkušenost s možností napojit fotovoltaiku na akumulační nádrž a s její pomocí tím pádem "pomáhat v ohřevu" kotli na tuhá paliva?
Jde mi zejména o přechodné období (říjen-listopad příp. duben-květen), kdy by snad výkon fotovoltaiky stačil na nahřátí cca 500 l akumulační nádrže a následné pouštění takto nahřáté vody do systému radiátorů. V opravdu standardní zimě by to zřejmě smysl nedávalo a musela by být akumulačka odstavena, protože by výkon FVE byl minimální. Je to z Vašeho pohledu reálné a regulovatelné řešení?
   Velmi zjednodušené uvažuji takto: do malého kotlového okruhu bych zapojil akumulační nádrž, která by byla vyhřívána nějakou spirálou z fotovoltaiky (tam by samozřejmě musela být nějaká regulace, která by hlídala, aby se voda v akumulační nádrži nahřála na max. nějakou teplotu a jiná regulace, která by zajistila otevírání a zavírání ventilu pro míchání vody do radiátorů + chod oběhového čerpadla). Přičemž bych chtěl maximálně využít stávající armatury. Je dle Vás něco takového možné a smysluplné? Děkuji za alespoň základní stručnou reakci.

   Dobrý den. V krátkosti můj osobní názor (podložený, ale to je na dlouho). Snad Vám pomůže v rozhodování.
Takovýchto dlouhodobých investic jako je FVE, mám rád jednoduché kupecké počty a tam mi to pořád nevychází (beru současné produkty v prodeji, v budoucnu se to může změnit) a to tam nezapočítávám dotace, které si stejně zaplatíme ze svých daní. Když bych měl říci základní klad a zápor tak:
 + Při použití baterií jste krátkodobě (cca den) nezávislí na dodávce el. energie od dodavatele. Bez baterií žádný klad nevidím. Tedy pro vás :-D
 - Zapomíná a nemluví se o provozních věcech. Ometání sněhu z panelů (určitě nesjede) jinak v zimě nevyrábíte; pokud se nic nestane (krupobití, shořelí střídač), tak teprve po cca 15 letech začne FVE vydělávat (umoří se investice). Po cca 20 a více letech je bude potřeba panely zlikvidovat, takže máte po 15 letech bez nehody přibližně 5 let na to, něco vydělat. Panely vám zdarma vezmou ve sběrném dvoře, ale budete muset zaplatit firmu, která je demontuje, odveze, a to nebude levné. Horší bude poškození krytiny pod panely, zejména teplem (záleží na kvalitě a provedení montáže). Takže možná i nová střecha… Rozhodně to má více negativ než pozitiv.
Na mě je to investice v dlouhém čase s nejistým výsledkem, tedy bude člověk rád, že nula od nuly pojde. Jestli máte volné peníze, tak možná, než je nechat sežrat inflací.
Technicky je to realizovatelné, ale spíše bych kontaktoval firmu, která se zabývá FVE a vyžádal si návrh řešení a cenovou nabídku. Soustřeďte se na to, co tam není nebo je mlhavě popsané.

   Dobrý den pane Valtere. Děkuji za bleskovou odpověď.
Některé věci, které zmiňujete vnímám velmi podobně. Každopádně mě zajímal pohled člověka s dlouhodobou zkušeností, a nejen prodejce FV panelů a dalších zařízení, kteří se nyní tváří, že jde o jedinou možnou spásu:-).
Mám v okolí pár známých, kteří FV mají (v jiném režimu, než o kterém uvažuji já) a zjišťoval jsem si množství reálně vyrobené elektřiny v prosinci a v lednu.
Denní výkon kolem 2–4 kWh není žádná hitparáda. Ale může to být klidně několik dní i čistá nula...
Děkuji za Váš pohled a počkám si ještě na to, co navrhne potenciální dodavatel FV. Hezký den.

Odesílatel: Vladimir@seznam.cz