Jaký kotel mám vybrat

   Dobrý den, prosím o radu, jaký vybrat plynový kotel. Rozhoduji se mezi kondenzačním s nádrží na TUV značky IMMERGAS nebo kombinovaným kotlem Protherm s průtokovým ohřívačem na TUV. Jde mi o to, že mám darling a nevím, jestli kolísání tlaku vody neovlivní průtok teplé vody a taky jestli můžu zastavit přívod vody do radiátorů a topit kamny na dřevo.
Mám starší rodinný domek, 2 bytové jednotky. Děkuji za odpověď a přeju hezký den.

Dobrý den, na plnohodnotnou radu mám málo informací, takže jen doporučení:
 1) Poptejte se po důvěryhodných profesionálech v oblasti topení. Konzultujte s nimi vaše požadavky a oni vám doporučí nejlepší variantu. Nekupujte si kotel sama! Je to nevýhodné a zároveň budete mít problém sehnat někoho na uvedení do provozu. Co se týká značky kotle, tak je skoro jedno jaký, když se budeme bavit o kotlích ve srovnatelné třídě, důležité je mít kvalitního servisního technika (sehnat ho je problém). Vždy je lepší mít horší kotel, který je kvalitně uveden do provozu, vyčištěn a nastaven, než výborný kotel „domršen“ nějakým „packalem“. Čím je kotel modernější, tím více je náchylnější na správné nastavení.
 2) IMMERGAS, Protherm i další výrobci dělají většinou kotel ve třech variantách: jen topení; topení + ohřev teplé vody průtokovým způsobem (výměník tepla bez zásobníku); topení + ohřev zásobníku teplé vody. Nechte si ho navrhnout topenářskou firmou, viz bod jedna. Osobně bych pro váš domek doporučil sestavu kotel + externí zásobník vody minimálně 120 litrů.
 3) Zastavení topení do radiátorů je možné. Jak toho docílit záleží na připojení kotle do topného systému. Zase bych toto nechal navrhnout topenáře, ale určitě jim tento požadavek sdělte už při návrhu kotle.
   Jak kvalitní topenářskou firmu jste si vybrala poznáte většinou až když už je pozdě, proto tomuto bodu věnujte velkou pozornost (více než kotli). Nejlépe si je nechte doporučit od známých.

Dobrý den, děkuji Vám za názor a přeju pěkný den.

Odesílatel: j.k@seznam.cz