Kotel Baxi a zónová regulace

   Dobrý den, před 10 lety jsem s různými firmami řešil regulaci kondenzačního kotle a regulaci podlahových okruhů a byla to dost tristní záležitost, jak co do tech. řešení, funkčnosti a hlavně znalostí pracovníků firem, které se regulací zabývají. Jednalo se mi o spolupráci regulace Etatherm s ekvitermní regulací kotle Buderus, bohužel nenašlo se žádné řešení, jak by obě regulace mohly alespoň trochu spolupracovat. Navíc některé záležitosti ohledně regulace nevěděl ani samotný Buderus (byl např. problém s vytápěním v přechodném období – využívala se funkce nočního poklesu teploty o 0,5°C hlavně z důvodu, kdy se při nočním poklesu vypínal ohřev TUV – poté se zjistilo, že nad určitou venkovní teplotu je regulace navržena tak, že vůbec netopí atd.) Technika pokročila a mne dnes montují do nového domu kondenzační kotel Baxi a integr. zásobníkem TUV (typ v tuto chvíli přesně neznám)V domě bude pouze podlahové vytápění se 6-ti okruhy.


   V současné době mám několik nabídek na regulační systém pro podlahové topení, nicméně nikdo zatím uspokojivě neodpověděl na stejnou otázku jako před lety – jak systém navrhnout, aby optimálně fungoval. Regulace jednotlivých okruhů se mi maximálně osvědčila, každý nabídne své řešení, ale už to neřeší zase dále vzhledem ke zdroji a jeho regulaci. Nicméně hledáním a studiem jsem našel, že kotle baxi jsou již z výroby připraveny na zónové řízení, kdy třeba hlavní místnost se reguluje AVS77 a ostatní okruhy prostorovými termostaty, přičemž spínací kontakt prostorových termostatů (beznapětově přes relé) a AVS lze zapojit ke kotli současně – v návodu je to trochu popsáno – Regulátor AVS 77 může fungovat jako prostorový termostat jedné zóny, zatímco standardní prostorové termostaty lze použít pro kontrolu ostatních zón – moc tomu nerozumím, nejsem odborník, takže jen dovozuji, že by toto mohlo docela dobře fungovat – jen se připravuji na to, jaké nesmysly mi budou "odborné" firmy zase předkládat. Domníváte se, že má idea regulace je správná, v podstatě s malými investicemi do reg. servopohonů a termostatů poskytující optimální řešení? Už dopředu se obávám, že to nikdo zase nebude vědět, byť jsem před 10 lety tam měl několik firem na regulaci se specializujících. Na TZB info jsem také nyní od nikoho žádnou odpověď nedostal. Jste prosím schopen nějaké optimální řešení navrhnout, samozřejmě i jako placenou službu a popsat způsob nastavení, aby to fungovalo? Opět se obávám, že to firma montující kotel a podlahové topení nezvládne. Děkuji předem za odpověď.

   Dobrý den, pokud budete chtít jít cestou nejmenší investice tak navrhuji: systém Etatherm bude řídit jednotlivé zóny. Na systém Etatherm jde napojit koncový modul, který bude kontaktem říkat kotli potřebuji/nepotřebuji topnou vodu pro topení (některá hlavice je otevřena). Kotel Baxi pojede čistě ekvitermně a příprava topné vody bude blokována od koncového modulu systému Etatherm. Ohřev TUV bude řízen též z kotle. Toto je podle mě nejlepší řešení v poměru cena/výkon. Na kotlovou regulaci pro složitější systém bych nevsázel, protože se určitě v nějakém bodu dostanete do stejné situace jako s Buderusem. Tím nechci říct, že kotlové regulátory nefungují, ale jsou určeny primárně jako kotové s doplňkovými funkcemi a u většiny případů to právě dopadlo tak jak popisujete. Samozřejmě pokud vám servisní technik od Baxi bude garantovat vámi požadovanou funkčnost, tak proč do toho nejít, ale s největší opatrností.
   Pokud byste chtěl větší komfort nebo počítáte do budoucna s rozšiřováním systému, tak bych doporučoval volně programovatelný systém. Pokud použijete volně programovatelný řídicí systém, není problém udělat cokoli nebo upravit podle zákazníka cokoli. Celá technologie řídí a chová jako jeden celek, nezavíráte si zadní dvířka před dalším rozšířením technologie, programátor nebo vy může dálkově dohlížet na chod systému přes internet, můžou se použít různé prostorové ovladače (ne termostaty co říkají jen topit/netopit), dotykové panely, kde opět programátor tvoří obrazovky na zakázku podle systému, může být dohled a povelování pomocí SMS a další a další věci co předprogramované regulátory neumí nebo nezvládnou. Též nemusí řídicí jednotka řídit jen topení, ale může i chlazení, okna, žaluzie, světlíky, bazén, posílat SMS při různých stavech (zabezpečení, požární systém atd.). Jediné mínus tohoto řešení je pořizovací cena, kde se musí zaplatit programátorská práce, ale můžu s klidným srdcem říci, že návratnost investice se pohybuje 1–3roky oproti stavu bez regulace a 1–5 let oproti nevhodně zvolenému předprogramovanému regulátoru a to hlavně z důvodu 100% napasování regulace na řízenou technologii (topný systém).

   Děkuji za mail a tel. hovor, až to bude aktuální, rád bych objednal montáž Etathermu a nastavení parametrů celého systému včetně ekvitermu u vaší firmy – pokud je to možné. Lze zaslat nějaký rozpočet na instalaci ŘJ, pohonů 5 ks, pokud je možné dodat teplotní čidlo k vestavbě to systému ABB Tango bílé. Kabeláž z kotelny do obytných místností je připravena. Místo stavby …

   Dobrý den, děkuji za váš zájem, ale v tuto dobu jsme na tom hodně špatně s časem. Prostorové čidlo v Tango záslepce dodat není problém. Přeposlal jsem tento mail panu Mácovi, s kterým si domluvíte podrobnosti, a on vám poté vypracuje cenovou nabídku. Bylo by dobré napsat telefonní číslo, předpokládanou dobu montáže, foto podlahového rozvaděče (jestli se rozměrově vejdou namontovat pohony od Etathermu nebo se budou muset použít termohlavice) a odkud, kam a jaké jsou nataženy kabely, aby nějaké nechyběli, a kde bude osazena ŘJ a jestli je tam zásuvka 230V pro zdroj jednotky.

Odesílatel: etan@post.cz