Nastavení TČ

   Dobrý večer, obracím se na Vás po naleznutí Vaších stránek o regulaci.
V domě z roku 1940 jsme provedli kompletní rekonstrukci. Budeme vytápět TČ. Stiebel Eltron HPA 0-13 C. Všude je podlahové topení. Systém je spuštěn, ale stěhovat se budeme za cca 1,5 měsíce, tak je čas ještě doladit. Řízeno pomocí ekvitermní křivky. Bohužel topenář ani dodavatel TČ moc nápomocen není a moje znalosti jsou minimální.
I za nějakou úplatu bychom rádi vyřešili, že nejsme schopni na termostatu dosáhnout požadovaných 18°C a stojíme na 16°C. V případě zájmu pošlu popis a více fotek.

   Dobrý den, jako první bych upozornil na to, že pokud vám dodavatel není nápomocen nyní, tak nevím, co vás čeká až budete potřebovat servis nebo opravu.
Podle teplotního spádu 5°C se zdá, že podlahové topení funguje v pořádku, takže problém je nejspíše v nastavení. Jestliže je TČ řízeno podle ekvitermní křivky (venkovní teploty), tak nastavené požadované teploty (komfortní, eko) nejsou požadované teploty v prostoru (o prostoru TČ nic neví, nebo ho nebere v potaz), ale imaginární bezrozměrná čísla, která posouvají ekvitermní křivku nahoru/dolu bez vazby na vytápěný prostor.
Pro začátek zkuste nastavit požadovanou teplotu na 20°C a uvidíte, jak se změní prostorová teplota.

   Dobrý večer, děkuji za odpověď.
Spíše je to o tom, že berou nějaké věci, kterým mi nerozumíme, jako samozřejmost a nehledají specifické nastavení na náš konkrétní objekt.
Možná se sháním po pomoci v předstihu. V objektu nebydlíme, uvnitř nejsou ještě namontované vnitřní dveře, ani do sklepa. Naproti němu je i "ovladač" TČ (asi není na nejvhodnějším místě, protože na něj "fouká" od sklepa i od vchodu).
Zasílám vše, co jsem k našemu čerpadlu a topení sehnal a našel. Máme monoblok Stiebel venku, uvnitř Dražice zásobník 300l a akumulační nádoba 120l. V přízemí 9 okruhů topení, v patře 5. V současnosti je všude průtok stejný, cca 1,5l/min. V pobytových místnostech na podlaze dřevěné vlysy, jinde dlažba.
Chci se zeptat, zda pro "přesné" měření a nastavení má opodstatnění teploměr v každé místnosti? Děkuji.

   Dobrý den, prošel jsem si vaše podklady a měl bych pár poznatků:
 1) Protože celá regulace se bude odvíjet od venkovní teploty, tak velmi záleží na umístění venkovního snímače. Doporučuji ho umístit 40cm od rohu na zeď, kde není to okno (snad je to i severní zeď) a případně ho zakrýt proti oslunění.
 2) Protože má podlahové topení velkou setrvačnost, tak bych neosazoval regulaci v prostoru. Jestliže budou dobře nastaveny průtoky v jednotlivých hadech a dobře nastaven časový program s útlumovou teplotou, tak teplotní komfort i ekonomičnost provozu bude zajištěna. Jedinou výjimkou by byla místnost, která by byla využívána nárazově, párkrát v roce, například pokoj pro hosty a podobně.
 3) V protokolu k tepelnému čerpadlu je napsáno, že není připojené HDO (hromadné dálkové ovládaní), které signalizuje „nízkou“ (lacinou) elektrickou sazbu. Když není toto připojeno, tak tepelné čerpadlo bude topit i při „vysoké“ sazbě, což je neekonomické. Důrazně doporučuji zapojení HDO. Pokud nejde toto realizovat, tak minimálně použít náhradní řešení, tj. použití spínacích hodin.
 4) Věta „Roční kontroly TČ + chladivo si hlídá zákazník.“ se mi pro vás zdá nešťastná. Měl byste požadovat její vysvětlení, abyste nedopadl například takto: https://valter.byl.cz/porucha-tepelneho-cerpadla
   Na otázku ohledně teploměru v každé místnosti bych odpověděl takto: Protože TČ jede ekvitermně (podle venkovní teploty) a nepracuje s prostorovou teplotou, tak pro jeho provoz není měření v jednotlivých místnostech potřeba. Regulace jednotlivých místnostech není pro podlahové topení úplně vhodná, takže bych na navrhoval postupovat podle bodu 2, takže ani tam není přesné měření potřeba. Jediné kde by bylo potřeba měřit prostorovou teplotu je zaregulování průtoků v jednotlivých hadech tak, aby všechny místnosti topily na požadovanou teplotu (případně stejně). Zde bych navrhoval koupit jeden kvalitnější teploměr (pokud se bavíme o standardních teploměrech, tak žádné dva neměří stejně) a podle něj doladit průtoky (nejdříve musíte doladit ekvitermní křivku).

Dobrý večer,
 1) tato stěna je na sever a jediná plochá, kam slunce celý den nesvítí. A ty okno jsou dvě vedle sebe, mohu ještě poslat foto.
 2) žádná taková místnost není
 3) hdo je již připojeno
 4) poznámka je, že si mám hlídat každoroční servis (objednat), pak vzniká 7letá záruka.
Takže koupit lepši teploměr, měřit teploty v nějaké místnosti a dle toho zvedat/snižovat křivku?

Dobrý večer,
Ad4) Jen aby to tak bylo ;-)
K dotazu:
 a) Koupit teploměr správně.
 b) Měřit teplotu v nejchladnější místnosti, to trochu komplikuje, že nemáte osazeny ještě dveře a podle toho upravit „Komfortní teplotu“ (křivka zatím zůstává, tak jak je). Komfortní případně „Eko“ teplotou doladíte prostorovou teplotu na požadovanou teplotu v prostoru. Nedívejte se na „°C“ a hodnotu berte jen jako nějaké číslo, které snižujete nebo zvyšujete. Křivkou by se hýbalo, pokud by topení fungovalo dobře při nižších venkovních teplotách a špatně při vyšších venkovních teplotách (nebo obráceně).
 c) Obejděte teploměrem všechny místnosti a dolaďte průtoky v jednotlivých hadech tak, aby skutečná prostorová teplota byla stejná, případně nižší, když budete chtít, například v ložnici (možná to už je řešeno hrubší pokládkou topného hadu).

Dobrý den, takže nastavit Komfortní/Eko teplotu např. na 25 a mít tam požadovaných 22°C?

Dobrý den, ano, správně. Hezký den.


   Dobrý večer, ještě jeden drobný dotaz. "Vyladili" jsme topení v zimních měsících, ale jak nyní upravit nastavení pro letní měsíce? Při současném počasí dochází k oteplení především vrchních místností nad únosnou mez. Snížení průtoků v některých větvích (v zimě průtoky opět zvýšit)? Upravit sklon křivky (tam by však došlo ke změnám i v dalších místnostech)? Díky.

   Dobrý den, upravením sklonu topné křivky dojde ke změnám ve všech místnostech, takže pokud je přízemí v pořádku, tak křivkou nehýbat.
Než hýbat jednotlivými hady (před změnou napsat stav), tak bych nejprve zkusil ubrat průtok v celém horním rozdělovači. To uděláte tak, že horním nebo spodním kulovým uzávěrem – červená páčka - (ne oběma) přivřete průtok. Nemusíte se bát přivřít více, protože v krajních polohách kulový uzávěr skoro nic nedělá (není určen na regulaci, ale jen na uzavírání průtoku).

Odesílatel: Jakub@seznam.cz