Nastavení teplot vody a radiátorů

   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o pomoc při nastavení kondenzačního kotle immergas victrix zeus 26kW. Instalace je provedena v zrekonstruovaném, nezatepleném domě. Bohužel se mi nedaří vytopit poslední místnost v domě, která je shodou okolností ložnice, většinou 18-19C při vytápění. Radiátor mám v oné místnosti otevřený naplno. Termostat mám jednoduchý Salus a na něm nastavenou spodní teplotu 20C. Při topení mám v obývacím pokoji 21-22C.
   Jde mi o to, že nevím, jak nastavit teplotu vody a radiátorů přímo na kotli, abych docílil zvýšení teploty v ložnici. Měl jsem 55 vodu a 50 radiátory, ale zřejmě to je málo. Chtěl bych se tedy zeptat, jaký je ideální rozdíl těchto teplot? A jaké teploty jsou mezní, tak aby zůstala zachováno účinnost kotle?

   Dobrý den, u kondenzačních kotlů platí, že čím studenější vratná voda tím lépe. Tato teplota by neměla přesahovat 55-60°C. Ideální stav je do 40°C.
Váš problém je nevhodný průtok a dynamický tlak v topné soustavě. Postupoval bych takto:
 1) Vyčištění filtru na topné vodě.
 2) Zaregulování průtoku jednotlivými radiátory. Jestliže nejsou „přiškrcené“ přední radiátory, tak se nedostává na ty vzadu, ale o tomto problému jsem toho už napsal spoustu.
 3) Zkontrolovat nastavení čerpadla.

   Dobrý den, snížením teploty vody na kotli jsem docílil zvýšení teploty v místnostech, včetně ložnice. Přijde mi to trochu nesrozumitelné, protože bych očekával spíše opačný efekt. Nyní mám vodu 53C a radiátory 50C a v poslední místnosti mám 20C, což je dostačující. Jinak radiátory jsem přiškrcené měl už předtím a nastavení čerpadla a vyčištění filtru nechávám na každoroční kontrolu servisního technika.
Mohl bych se Vás ještě zeptat, jaký je ideální rozdíl teplot vody a radiátorů nebo je to individuální? Nikde ani na internetu totiž nenacházím žádná vodítka ani typové příklady.

   Dobrý den, snížení teploty topné vody a zvýšení teploty v místnostech nebude spolu souviset, protože platí, že pokud tam dáte méně energie, tak jí je tam prostě méně. Viděl bych to na změnu venkovní teploty, sluneční osvit nebo něco jiného co se změnilo. V ložnici se zvedla teplota nejspíše proto, protože se přivřely radiátory před ní a byl dostatečný tlak i pro ni.
   Neznám váš topný systém, ale podle toho, jak to popisujete si stále myslím, že je problém v nedostatečném dynamickém tlaku čerpadla, nedostatečném průtoku či v zaregulování průtoku radiátory. Jestliže není systém rozsáhlý, tak by teplota, která vstupuje do radiátoru, by měla mít skoro stejnou teplotu, jako má kotel. Výstupní teplota (vratná voda) by měla být hodnotu, na kterou byl teplotní systém navržen. Nyní se topné okruhy navrhují nejčastěji na teplotní spád 75/55°C to znamená, že při výpočtové venkovní teplotě ve vašem regionu (okolo -15°C) do radiátorů má natékat topná voda 75°C a průtok radiátorem má být nastaven tak, aby z něho vycházela 55°C vratná voda. Takže rozdíl teplot je v tomto případě 20°C. Popsal jsem to mnohokrát. Klíčová slova pro hledání jsou teplotní spád a zaregulování průtoku.

Odesílatel: karel@gmail.com