Nastavení topení v novostavbě

   Dobrý den, mám novostavbu, zateplenou, bungalov bez sklepa, do které jsme se právě nastěhovali. Máme podlahové vytápění a plynový kondenzační kotel ekvitermní regulace Viessmann Vitodens 222 se zabudovaným zásobníkem na vodu. Mám nastaveno vytápění na 19 stupňů přes den a na 18 přes noc, a když nejsme doma. Vodu natápím na 55 st. Máme spotřebu plynu za 3 měsíce 572 m3, první skoro 3 týdny běželo vysoušení potěru. Je to v pohodě? Zdá se mi to dost. Jak jsem pochopil z vašeho webu, kotel topí stále na teplotu vody v systému, tedy podle venkovní teploty. On tedy vypne jen v momentě, kdy se mu vrací studenější voda z podlahovky než je nastaveno podle teplotní křivky? Běží skoro pořád, je to v pořádku? Taky mám pod kotlem systém ventilů na jednotlivé větve, všechny jsou teď otevřeny naplno, je to OK? Nebo mám pokoje, které nejsou obývané zeslabit? Bude to mít nějaký vliv?

   Dobrý den, já osobně bych si představoval spotřebu plynu menší, ale není úplně mimo. Záleží na hodně faktorech např. jaká je výměra topeného prostoru, jestli berete spotřebu za poslední 3 měsíce nebo je to jiné období (jiné tři měsíce), kolik denně spotřebujete teplé užitkové vody atd.
   Ekvitermní regulace mění teplotu topné vody podle venkovní teploty. Kotel vypíná, jen pokud nemůže ani minimálním výkonem udržet požadovanou teplotu topné vody (minimální výkon hořáky je větší než je odběr tepla) a teplota topné vody stále roste. Jestliže kotel běží stále, tak je to při této venkovní teplotě v pořádku. Topné větve neobývaných pokojů přivřete tak, aby se v nich držela prostorová teplota mezi 14 a 16°C. Průtok v ostatních místnostech seřiďte tak, aby prostorová teplota byla všude stejná. Správným nastavením průtoků můžete dosáhnout značných úspor. Pozor – průtok se může též štelovat uzávěrem (průtokoměrem) na vratné vodě – záleží na druhu podlahového rozdělovače.

   Dobrý den, moc díky za rychlou odpověď. Jsou to poslední 3 měsíce, od 4. 10., kdy byl kotel uveden do provozu. Jinak výměra topení podlahovky je zhruba 120 m2. Zkusím tedy přivřít větve neobývaných pokojů, jak radíte. Co se tyká ohřevu teplé vody, mám nastaveno, ať topí v době, kdy vodu potřebujeme, tedy ráno než jdeme do práce a potom odpoledne a večer, kdy už jsme doma. Takto je to v pořádku?

   Dobrý den, provoz teplé vody je v pořádku. Spotřeba 572 m3 za 92dní při průměrné venkovní teplotě 0°C, průměrné spotřebě teplé vody a výměře 120 m2 bych bral jako v pořádku.

   Dobrý večer, děkuji za předešlé odpovědi. Zatím se pořád trochu peru s nastavením teplotní křivky, ale snad se mi to podle vašich návodů podaří. Ještě bych se vás rád zeptal na toto:
 1) Rozdíly mezi komfortní a úspornou teplotou, kterou mám nastaveno, když nejsme doma a přes noc by měl být kolik? Když nastavím rozdíl dva stupně, je to OK?
 2) Má na spotřebu nějaký vliv, že je dům nový a topíme první sezónu? Bude příští rok patrný nějaký rozdíl nebo je to zanedbatelné? Díky moc za odpovědi.

Dobrý den.
 Ad1) Protože se jedná o podlahové topení a kondenzační kotel s plynulou regulací hořáku, tak bych rozdíl mezi komfortní a útlumovou požadovanou teplotou viděl na 1°C, aby kotel jel neustále na nízký výkon. Jako maximum bych viděl rozdíl 4°C a 16°C útlumovou teplotu. Při odjezdu na delší dobu než jeden týden je ekonomické nastavení 24 hodinový útlum na 14-16°C. Nutno poté počítat s tím, že nějakou dobu potrvá, než se prostorová teplota dostane zpátky.
 Ad2) Hodně dělá fasáda a vlhkost. Dokončená fasáda dělá podle referencí cca 20% oproti holím cihlám. První dva roky od postavení a omítek je dům plný vody a vlhký vzduch se špatně ohřívá. Po vysušení klesne spotřeba cca o dalších 10-20%. Chce to minimálně dvakrát denně intenzivně větrat tj.: je natopeno na komfortní teplotu; otevřít naplno okna a vytvořit průvan na cca 5-10 minut, tak aby teplota v místnosti klesla skoro na venkovní; při delším větrání vypnout topení; omezit větrání při a 4 hodiny po dešti; po vyvětrání zapnout topení; protože vzduch je suchý, tak se rychle ohřeje na předchozí teplotu a zároveň začne opět pohlcovat vlhkost; klima v místnostech je příjemné a zároveň rychle (cca za jeden rok) docílíte suché stavby, která se ekonomičtěji vytápí.

Odesílatel: ales@gmail.com