Nechci ekvitermní regulaci u Vitodens 100-W

   Dobrý den, mám už třetí rok nainstalovaný kotel Vitodens 100W s ekvitermní regulaci a musím konstatovat, že se mi osvědčilo nastavení teploty výstupní vody 45°C, ale problém je s tou ekvitermní regulaci, protože čidlo upravuje výkon kotle podle venkovní teploty a já stále musím upravovat regulátorem polohu, abych docílil požadované teploty 45 C.
   Prosti mi připadá ta ekvitermní regulace k ničemu a chtěl bych přejít pouze na to, že otočným ovládačem si nastavím teplotu 45°C, která mi připadá dle zkušeností dostačující jak pro podlahové topení (v přízemí) tak radiátory v podkroví. Lze přestavit elektroniku na bez ekvitermy aniž bych zapříčinil špatné fungování kotle? Děkuji

   Dobrý den, ekvitermní regulaci deaktivujete odpojením venkovního snímače. Následně by měl jet kotel jet na konstantní teplotu topné vody. Nejspíše bude ještě nutné resetovat poruchu venkovního snímače. V atypické konfiguraci kotle je někdy nutné venkovní teplotu simulovat rezistorem 5-25kohmu.
   Jinak chci upozornit na fakt, že pokud potřebujete stálou teplotu 45°C, tak je topný systém špatně nebo neekonomicky navržen (tepelné ztráty budovy nemohou být stejné při -20°C venkovní teploty a při +20°C). Dál jen pro info: čím nižší je teplota vratné vody do kondenzačního kotle, tím větší je jeho účinnost.

   Dobrý den, děkuji za odpověď, ale ještě bych potřeboval něco objasnit. Mám kotel Vitodens 100W typ WB1B. Dostal jsem informaci od technika co mi zprovozňoval kotel, že je primárně stavěný (elektronika a účinnost) na ekvitermní regulaci a odstavením čidla by nepracoval efektivně. Tak jsem to 4 roky neřešil a jak blbec vždy reguloval tzv. křivku otočným spínačem, abych docílil teploty ohřívané vody cca 45 C podle toho, jak se hýbala venkovní teplota. Důvod byl jednoduchý, mě zajímala pokojová teplota a tu mám nastavenou na 22,4 C, ale to není podstatný, vychytal jsem, že teploměr, který mám na zpětné větvi do kotle má při tomto nastavení 30 C, což je optimální teplota na zpětné větvi kvůli tzv. kondenzačnímu efektu, tj. ideální účinnost cca 95% a rovněž teplota do rozvaděče podlahového topení (v přízemí) je ideální a v pohodě vyhřeje ať je teplota venku jakákoliv a tepelné ztráty jsou jen bláboly. Mám RD na Hané (mírné klima) a stavěl jsem ho z Ytongu lambda 37,5 bez zateplení pouze pak fasáda, podlaha 10 cm polyš, střecha 30 cm vata a tašky. Tepelné ztráty jsem tak trochu chtěl, mám na to svůj názor, ale to je jiný příběh.
   Můžete mi vyvrátit můj názor, když tvrdím, že venku může být, jak chce, mě zajímá pokojová teplota, kterou mám 22,4 C a pokud bude venku chladněji a budou nějaké ztráty tak to bude prostě častěji a déle běžet, ale to není na škodu, protože teplota na zpětné větvi je cca 30 C a to je rozhodující. Pokud to nechám regulovat ekvitermně tak při nižších venkovních teplotách se zvýší výkon kotle, tj. bude vyšší výstupní teplota a zároveň i teplota na zpětné větvi což je přeci špatné.
Otázkou je, co je ekonomičtější mé tvrzení, nebo ekvitermní regulace?
V jaké atypické konfiguraci je zapotřebí simulace rezistoru, týká se mě to?
Doufám, že Vás těmito dalšími dotazy neobtěžuji, ale bez jejích odpovědí jsem tam, kde jsem byl.

   Dobrý den, ekvitermní regulace je v podstatě určování teploty topné vody podle venkovní teploty. Protože jste celé čtyři roky tuto vlivnost sabotoval, tak i po zrušení ekvitermní regulace poběží kotel jako doteď. To že bude kotel pracovat neefektivně, měl servisní technik pravdu. Tím vás chtěl nasměrovat na efektivní provoz (vhodně zvolená ekvitermní křivka), od regulace na konstantní teplotu topné vody, na které pořád trváte (vůbec nechápete princip ekvitermní regulace). Pokud je ekvitermní regulace dobře nastavena, tak i bez prostorového snímače, při jakékoliv venkovní teplotě je teplota vnitřního prostoru konstantní např. těch vašich 22,4°C s minimální teplotou topné vody a minimálními starty kotle.
   Sice 30°C teplota vratky je hezká, ale 20°C je hezčí! Čím nižší teplota vratné vody, tím větší kondenzace, tím větší účinnost. Já osobně bych se s 30°C vratnou vodou nespokojil, hlavně v přechodném období.
   Rozhodující pro spotřebu je počet startů; maximální čas běhu na minimální výkon; teplota vratné vody (s tím spjatá teplota topné vody). Dokážu si představit, že v přechodném období (jaro/podzim) kotel hodně cykluje, protože není dostatečně odebírán vytvořený výkon (určený vysokou požadovanou teplotou topné vody) a spotřeba plynu bude skoro dvojnásobná.
   Když to shrnu. Správně nastavená ekvitermní regulace je vždy ekonomičtější nežli regulace na konstantní teplotu topné vody. Váš systém bude výhodnější jen při: nevhodně nastavené regulaci; neekonomickým topným systémem; nebo pokud má komfort přednost oproti ekonomickému provozu topné soustavy.
   Zda je nutná simulace venkovní teploty za pomocí rezistoru, vám opravdu na dálku neřeknu. Odpojte venkovní snímač a uvidíte. Pro kotel je to jedno (po odpojení venkovního čidla se přestaví do režimu na konstantní teplotu). Pokud bude i po resetu hlásit poruchu venkovního snímače, tak je vhodné přistoupit k simulaci (je to jen pro odstranění hlášení poruchy).

Dobrý den, znovu děkuji za odpověď a už Vás nebudu dále otravovat s tím, že to celé nechápu. Nemám problém s tím si přiznat, že něčemu nerozumím, ale nerad papouškuji věci od někoho kdo má na to papír (to myslím obecně). Nevadilo by Vám, kdybych Vám zavolat? Pokud ne, napište kdy.

Dobrý den, zavolat mi můžete kdykoli. Přinejhorším přesuneme hovor na vhodnější okamžik.

Odesílatel: franta@centrum.cz