PID regulace vodní hladiny

   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat, či jinak se domluvit, či odkázat na nějaký návod regulace vodní hladiny nad jezem. Je tam teď hlídaní hladiny pomoci 4 elektrod a následně otvírání/zavíraní segmentu přívodu vody do Bánkiho turbíny. Však v posledních letech nepravidelnou manipulaci??!! Na jezu nad není přítok konstantní a honěním startéru ovládající pohyb otvírání/zavíraní segmentu dochází k jejich absolutní destrukci. Prostě hledám řešení a jsem v PID slabej. Většinu najdu na topení. Už jsem na ''Vás'' asi koukal před rokem. Opětovné nedostatečné průtoky mě nutí přehodnotit stávající řešení, aby nedocházelo k zaklesnutí hladiny na jezu… a oslovit Vás, páč vidím už to jen asi na PID regulaci.
Pro první krok ode mě asi vše. Nicméně ocením jakoukoliv odpověď.

   Dobrý den, jako první bych se zaměřil na to, jestli je stávající řešení nevhodné, nebo jen rozbité. Většinou nebývá zvolené špatné řešení a u takovýchto aplikací může drobnost způsobit nefunkčnost celého systému.
Nemám s tímto druhem aplikací až takové zkušenosti, takže budu vycházet z obecných zásad.
Zkuste najít někoho s podobným zařízením a podělte se o zkušenosti. Kdybyste nikoho nesehnal, tak bych možná věděl o někom, který má trochu zkušenost s vodními elektrárnami.
PID regulace by tady byla opravdu vhodná, ale ta se nedá dělat napůl a s tím i souvisí investiční náklady. Doporučuji:
 1) Nejchoulostivější a nejdůležitější věc je snímání hladiny. Pokud chcete plynule regulovat, tak musíte i plynule snímat řídicí veličinu. Zde vybrat správný snímač nebude vůbec jednoduché. Nechte si poradit od člověka s podobným problémem, případně od profíků na snímače např. https://www.nivelco.com Mě zaujal například NIVOPRESS N.
 2) Regulaci bych nesvěřil regulátoru, protože tam nemůžete ošetřit poruchové a nežádoucí stavy, ale volně programovatelnému řídicímu systému. Sice to bude jistě dražší, jak hardwarově, tak se musí zaplatit i práce programátorovi, ale je jistota, že se to dotáhne programově do kvalitního konce.
 3) Nastavení PID bude už jen časově trochu náročnější formalita. Zde bych se přimlouval k programovému použití dvou PID, kde jeden bude reagovat na rychlé změny a druhý bude dolaďovat při normálních podmínkách.
Nové (plynulé a funkční) řešení stavu hladiny nebude nic laciného, takže určitě nepodceňte přípravu a sbírání relevantních informací.

Dobrý večer, moc si vážím Vaší odpovědi a rad. Děkuji Vám.

Odesílatel: mil@seznam.cz