Podlahové topení a elektrokotel Protherm

   Dobrý den. Chtěl bych se zeptat, jak řešit situaci. Mám kotel Protherm 12 a podlahové vytápění a prostorový termostat Protherm. Do podlahovky pouštím 33 stupňů a na termostatu mám nastavených 22. Přes noc je tam útlum na 20. Bohužel nemám ekvitermní regulaci venkovní teploty, jen ten prostorový termostat. Je tedy lepší pouštět do podlahovky stálých 33 stupňů a pomocí termostatu nechat nastavenou teplotu 22 stupňů, nebo ji zvýšit a pouštět do podlahovky menší teplotu např 25 a tím pádem by kotel je stále.
2. Otázka prosím je, že na regulaci podlahového vytápění nemám elektroventily a ty bych tam chtěl dodělat. Průtoky nastavuju pouze ručně. v každé místnosti chci instalovat termo termostat, který půjde do sběrnice a z té sběrnice budou ovládání elektroventily. Prosím, jak tedy připojit sběrnici ke kotli Protherm 12 k ray.

   Dobrý den, u elektrického kotle je účinnost +- stejná při malém i velkém výkonu, takže z tohoto hlediska je to jedno. Z pohledu tepelných ztrát do země je lepší mít co nejmenší rozdíl teplot, takže je výhodné spíše provozovat podlahové topení na nižší teploty, ale pokud je dobrá izolace pod podlahovým topením (10cm polystyrén a více), tak je to také skoro jedno. Poté záleží, jestli je pro vás důležitější teplá podlaha nebo prostorová teplota. Já osobně bych jel stále na nižší teplotu, abych průběžně kryl tepelné ztráty objektu.
Ad2) To je otázka na výrobce kotle. Pokud některé místnosti nevyužíváte jen občas, tak je to podle mého nevhodné řešení.
Podle dostupných informací bych osobně váš případ řešil takto: Kontrola, jestli kotel běží jen při nízkém tarifu. Kontrola, jestli máte minimálně 20hod denně nízký tarif. Kontrola, případně nastavení správných průtoků jednotlivými hady. Prostorový termostat použít jen jako limitní při cizích tepelných ziscích (oslunění na jižní straně atd.). Teplotu z kotle řídit podle venkovní teploty a tím podle tepelných ztrát objektu (ekvitermně) buď automaticky nebo přinejhorším ručně.

   Dobrý den, děkuji za informaci chápu to správně tedy, že by bylo lepší dát venkovní čidlo a pomocí ekvitermní křivky to regulovat teplotu vody v kotli a kotel nechat je celou dobu bez vypínání. Kotel mám nastavený na nízký tarif při vysokém mě automaticky vypne HD očko.

   Dobrý den, moji odpověď si zjednodušujete a pokud mi nedáte další informace, tak platí, co jsem napsal, snad trochu upřesním. U kondenzačních plynových kotlů je odpověď ohledně spotřeby jasná, u elektrokotlů je to na posouzení jednotlivých případů. U teploty topné vody záleží, jestli je pro vás důležitější stabilní teplota v prostoru nebo teplá podlaha (je příjemná, ale přetápí prostor). Prosím věnujte čas zamyšlení nad mými odpověďmi.

Odesílatel: hdd@seznam.cz