Při 22°C zebou nohy

   Dobrý den pane Valter. Po dlouhém hledání mě srdce zaplesalo, když jsem našel a poté navštívil Vaše stránky. Velmi mě zaujalo, jak radíte a jaký máte všeobecný přehled o kotlích, jejich regulacích, atd. Mám taktéž podobný problém ohledně nastavení regulace a z Vašich rad si myslím, jestli budete ochoten, že byste mi mohl poradit! Mám rodinný dům s podkrovím postavený s pálených bloků 44cm + 5cm polystyren, dřevěná eurookna "pouze" s dvojsklem (1,1), s kondenzačním plynovým kotlem Vaillant napojeným na radiátory (podlahovka pouze v koupelnách, WC a u vchodových dveří) a ekvitermní regulací s přenosným termostatem (Calormatic 430f). Mám aktivováno venkovní čidlo s volbou pokojového napojení (tj. zohlednění i pokojové teploty) - že prý to je nejlepší! Nevím jak nastavit topnou křivku a časové okna na topení?!


   V současné době mám nastavenou křivku na 0,7 (rozmezí je 0,2 - 4) a časové okna na topení v pracovní dny 5,00-7,00 hod. a 15,00-23,00 hod., přes víkend 7,00-23,00 hod. vždy na teplotu 22,5 stupně a teplotu poklesu (tj. teplota mezi časovými okny) na 20 stupňů?! Ale všimnul jsem si, že stejně při nižších venkovních teplotách (0 st. a méně) to topí i mimo časové okno i když je ještě v místnosti 21,5 stupně a poklesovou teplotu mám nastavenou na 20 stupňů?! Mám spíše problém dům vytopit, když je venku teplota např. +5 stupňů a více, než když pořádně mrzne. A je pravda to, že čím menší je topná křivka, tím větší je úspora? Kamarád má sice křivku 0,5 (kotel má stejný napojený také na radiátory) ale zase topí nepřetržitě 24 hod., což si myslím, že úsporné není - proč topit, když 10 hod. není nikdo doma?
   Nejsem si ale vůbec jistý, jestli tohle moje nastavení je optimální, jak z hlediska tepelného komfortu, tak i úspory plynu. I při dosažení teploty 22,5 stupně v místnosti mě stejně furt zebou nohy, ale nechci zase zbytečně vytápět na vyšší teplotu skrz úsporu, protože co mám zjištěno u přátel, když jsme např. na návštěvě, tak většina topí cca také na těch 22-22,5 stupně, ale tam problém, že by mě zábly nohy nemám. Napadla mě i bláznivá myšlenka renovace a dát do přízemí nebo aspoň do kuchyně a obýváku podlahové topení ale mám celkem nový dům (rok 2007) a do bouračky se mi moc nechce a po finanční stránce by to byla asi taky šupa :-o, nebo si dát např. do kuchyně a obýváku, kde se nejvíce pohybuji podlahové topení elektrické!? :-o. Rad už jsem slyšel spoustu, a abych pravdu řekl, už se v tom ztrácím - manželka mi říká, že jsem stejně blázen a abych si zašel k doktorovi?! :-). Neměl byste pro mě nějakou jednoduchou radu, jak to nejoptimálněji nastavit? Vím, že mi z placu nehodíte čísla, já si je nastavím a bude to fungovat ale aspoň nějak přibližně. Podotýkám, že jsem pouze laik.
   PS: Mám dům v přízemí se 3 místnostmi, velkou chodbou, koupelnou, WC, technickou místností a garáží (ve která mám hlavici na minimum) a v podkroví se 3 místnostmi a koupelnou, myslíte si, že spotřeba plynu (i s ohřevem vody) cca1250 m3 ročně je moc?
   Za zodpovězení mých všetečných a určitě pro Vás i banálních otázek, Vám předem moc děkuji a částku na provoz Vašeho webu samozřejmě velmi rád zašlu.

   Dobrý den, dáváte mi hodně otázek najednou a zároveň vidím hodně problémů, takže je to spíše na telefonát, ale pokusím se odpovědět srozumitelně.
 1) Studená podlaha. Trápí vás studená podlaha a nenapíšete, z čeho se skládá, což je zásadní nedostatek, ale vyjdu ze zkušeností. Problém je, že se často podcení izolace podlahy, nejsem expert, ale podle mého 10cm polystyren pod vrchním betonem je nutností. Další neřestí je, kvůli údržbě, instalace „studených“ krytin v přízemí např. dlažby bez podlahového topení. V přízemí bez podlahového topení doporučuji „teplé“ krytiny jako jsou plovoucí podlahy, koberce. Poslední nejčastější prohřešek jsou dlouhé doby útlumu topení, kdy velmi klesá tepelná (pocitová) pohoda (teplota) tj. vzduch je ohřátý na komfortní teplotu, ale předměty jsou stále ještě studené, což člověk pociťuje jako nekomfort a studené prostředí. Výsledek je, že pokud nepomůžou níže zmíněné body, tak se zamyslet nad instalací plovoucích podlah v přízemí.
 2) Proč kotel topí, i když je podle prostorového ovladače natopeno. Pokud máte nastavenu ekvitermní regulaci + vliv prostoru, tak kotel nefunguje topím/netopím, ale stále se snaží dorovnávat telené ztráty objektu. To znamená, že podle venkovní teploty a nastavené křivky si spočítá, že aby udržel stejnou teplotu, potřebuje nějak teplou topnou vodu, proto je důležitá dobře nastavená topná křivka (měla by kopírovat tepelné ztráty objektu) a tuto teplotu neustále chce mít v topném systému. Když je použit i vliv prostorové teploty, tak jsou k této teplotě přičítány, nebo odečítány stupně podle rozdílu požadované a skutečné teploty v prostoru. Topení vypne, jen pokud by topení bylo už neekonomické např. pod spočítanou teplotu topné vody 20°C nebo překročením prostorové teploty o 1°C oproti požadované. Tento stav je žádoucí, ale je nejspíše nastaven malý vliv prostorového ovladače na teplotu topné vody. Řešení – zvýšit parametr vlivnosti prostorového snímače na teplotu topné vody. Vlivnost by se měla pohybovat nad polovinou rozsahu. V případě pochybností mi napište přesný typ kotle.
 3) Teplotní pohoda. Pocit chladu bude nejspíše způsoben dlouhými útlumy. Máte moderní kotel, který nefunguje zapnuto/vypnuto, ale výkon hořáku reguluje cca 20-100%. Nejmenší spotřeba plynu je, pokud kotel hoří neustále v optimálním režimu. Ten je: provoz v režimu kondenzace tj. do 55°C výstupní vody a výkon hořáku kolem 20%. Takže si schválně vyzkoušejte stávající stav (provoz 3 dny) a zapište spotřebu plynu, poté nechte tak 3dny provoz na níže doporučený provoz až bude dům v ustáleném režimu, tj. bude tepelná pohoda a poté udělejte odečet též za tři dny v novém provozu a uvidíte, že spotřeba bude stejná či nižší. Náprava: Kotel chceme provozovat v optimálním režimu a docílit tepelné pohody, takže útlumovou teplotu zvolíme jen o 1°C menší než denní a budeme ji používat jen v noci tj. provoz 5:00 až 23:00 na 22°C, v noci na 21°C. Též chceme docílit co nejnižší teploty topné vody, takže topnou křivku ubírejte tak dlouho až kotel poběží na zmiňovaných 20-40% celý den. Doporučuji ladit při venkovní teplotě kolem 0°C a měnit křivku jednou za den, aby se stačila změna projevit.
 4) Elektrické podlahové topení vůbec nedoporučuji, protože vás při normálním provozu „finančně sežere“.
 5) Spotřeba: Nenapsal jste výměru objektu, ale budu-li počítat standardní výměru cca 100-120m2, tak je spotřeba spíše podprůměrná s přihlédnutím na požadovanou teplotu v prostoru 22°C.

Dobrý den, takže jestli ještě můžu k doplnění:
  k 1) Izolaci podlahy v přízemí mám a to těch 10 cm polystyrenu, jak uvádíte, že by mělo aspoň být. Podlaha je v kuchyni a vstupní hale – dlažba a v ostatních místnostech plovoucí podlaha ale i ta se mi zdá studenější (možná by to chtělo ne laminátovou ale nějakou kvalitnější)! Přemýšlel jsem i o tom, jestli podlahy nejsou studené proto, že nemám u vchodu zádveří a v domě více táhne, no nevím! Zkusím ale prvně nastavit termostat jak jste uváděl (tj. aby jel kotel skoro nepřetržitě) a uvidím dál.
  k 2) Tomu, proč kotel topí, i když je natopeno už tedy, světe div se, chápu :-). Nechápu ale jak mám zvýšit parametr vlivnosti prostorového snímače (tedy termostatu, jestli dobře chápu!?). Nikde v menu termostatu (Calormatic 430f) jsem to nenašel!
Ještě ohledně nastavení - nebylo by třeba lepší zrušit vliv prostoru a nechat to pouze na venkovním čidle? V nastavení "Vliv pokojové teploty" jsou 3 možnosti a to:
1. Termostat – dle mě: udržuje teplotu v místnosti pouze podle nastavení teploty v termostatu!
2. Zapnout – dle mě: udržuje teplotu v místnosti podle termostatu i venkovního čidla zároveň!
3. Žádné – dle mě: udržuje teplotu v místnosti pouze podle venkovního čidla!
Jinak dodávám přesný typ kotle: Vaillant ecoTEC plus VC INT 186/3-5.
  k 3) Předpokládám, že teplotu výstupní vody najdu na kotli na displeji?! A výkon hořáku? To budu muset sedět u kotle a počítat sepnutí hořáku za 24 hodin? Nebo jak na to jinak?
  k 4) U elektrického podlahového topení jsem to myslel tak, že bych jej měl pouze jako doplňkové topení a dal si jej například jen do kuchyně pod jídelní stůl, kde člověk sedí a zapínal jej pouze nárazově, když bude potřeba pouze na určitou dobu.
  k 5) Upřesňuji výměru mého domu: Užitná plocha domu je: 1.NP – 150 m2 (z této míry má garáž 28 m2 ve které se takřka netopí), 2.NP – 106 m2 a vytápím na cca 22,5°C. Myslíte tedy, že spotřeba cca 1250 m3 plynu za rok je v normě?
  A nakonec) Chápu dobře to, čím níže nastavím topnou křivku, tím více bude kotel topit úsporněji, ale samozřejmě za cenu toho, že dům nevytopím na požadovanou teplotu?
   Opět již předem Vám moc děkuji za zodpovězení mých otázek, a jak jsem slíbil, částku 100,- Kč, na provoz Vašeho webu jsem již zaslal.

Dobrý den, děkuji za příspěvek.
  Ad1) Průvan je jedním z hlavních zdrojů pocitu chladu. Zádveří není potřeba, ale jestli netěsní okna, nebo dveře, tak jsme doma… Doporučuji projít se svíčkou, nebo cigaretou a sledovat průběh kouře.
  Ad2) Prostudoval jsem návod k regulátoru Colormatic 430f a též jsem parametr nenašel, takže tento parametr není přístupný a vlivnost prostorového snímače nelze upravit, škoda. Pokud vyjdeme z dostupných parametrů tak: Provozní režim určitě AUTO, režim regulátoru (parametr C8) v režimu ZAPNOUT (dobré pro rychlé zatopení po odstavení). Pokud to bude dělat problémy tak režim ŽÁDNÉ s tím, že tento režim je háklivý na perfektní nastavení topné křivky.
  Ad3) Aktuální teplota je vždy na úvodní obrazovce displeje. Výkon hořáku bohužel u tohoto typu kotle nezjistíte. Když hoří, je vidět plamínek na displeji. Zde je to na odladění těžší, ale viděl bych tento postup. Kotel by si měl potichu „příst“, skoro by neměl být slyšet. V ideálním případě by měl jít kotel neustále. Sledujte plamínek, a pokud bude kotel hořet déle než 10min v kuse, tak jsem už v pásmu efektivního provozu.
  Ad4) Řešíte důsledek, ne příčinu a to nedopadá dobře. I elektrické podlahové topení nehřeje ihned.
  Ad5) Při těchto teplotách jste průměr, mírně podprůměr. Jen upozorňuji, že každý stupeň nad 20°C cca 6% navíc k spotřebě. Ve vašem případě si za každý stupeň připlatíte cca 1500Kč ročně.
  Ad nakonec) Ano chápete to správně.

  03/2014  Dále...

   Dobrý den pane Valter. Mohl bych Vás otrávit na konec roku ještě z jednou otázkou?
Topnou křivku mám nastavenou na 0,65. Při nízkých teplotách venku, kotel v pohodě vytápí místnost až na 23 někdy i 23,5 stupně (i když mám nastavenou teplotu pouze na 22 stupňů!!!). Hlavní problém ale mám, když je venku např. teplota +10 stupňů. Venkovní čidlo vyhodnotí, že není třeba topit, ale v domě to pocitově cítím, že by to chtělo trochu přitopit. Co s tím? Topení mám nastaveno, jak jste mi radil od 5:00 do 23:00 h na 22 stupně. Mimo tyto hodiny mám noční režim (měsíček) s poklesovou teplotou 21 stupňů a režim regulátoru (parametr C8) v režimu ZAPNOUT. Děkuji a přeji hodně zdraví hezký nový rok 2015.

   Dobrý den, v parametru C8 zkuste nastavit volbu TERMOSTAT na místo ZAPNOUT. Poté by nemělo snad už docházet k přetápění prostoru a držet 22°C. Zároveň se zdá, že topná křivka je pořád ještě větší než by měla být.
   Při vyšších venkovních teplotách nad 10°C je trochu problém, protože nemáme parametr pro paralelní posun křivky tzv. korekci křivky, ale můžeme upravovat jen sklon. Korekci křivky můžeme dosáhnout jen navýšením požadované teploty. Zde doporučuji zkontrolovat parametr C9 – minimální teplota a zkusit experimentovat. Tento parametr může mít dva významy. První je kdy dojde k odstavení topení. Například nastavíte 25°C. Pokud bude spočítaná teplota větší než 25°C, tak se bude topit, jinak dojde k odstavení topení (nemá cenu topit na menší než 25°C teplou topnou vodu). Nebo může mít druhý význam a to omezení vypočítané teploty topné vody. Poté když by vypočítaná teplota topné vody byla pod tuto hodnotu např. 30°C, tak by jí nemohla podkročit a zůstala na 30°C. Toto by řešilo váš problém při vyšších venkovních teplotách do doby než byste topení přepnul do letního režimu.
   Závěr: Při nynějších nízkých teplotách vyzkoušejte režim TERMOSTAT a snižte topnou křivku na 0,6. Až budou vyšší venkovní teploty nad 10°C, tak vyzkoušejte hýbnout s parametrem C9 – minimální teplota, jestli dojde k vypnutí pod nastavenou teplotu nebo k držení teploty na nastavené hodnotě. V těchto obdobích můžete donutit kotel topit navýšením požadované teploty v prostoru např. na 28°C (jestliže to neobstará parametr C9). Kotel posune topnou křivku nahoru a měl by se dostat nad vypínací hodnotu, buď to bude parametr C9 nebo to bude natvrdo něco kolem 20°C a začne topit na tuto hodnotu teploty topné vody.

   Zkontroloval jsem parametr C9 – minimální teplota a ta byla nastavena na 15 stupňů, mám ji tedy nastavit aspoň na těch 25 stupňů?
   A s nastavením termostatu mám problém v tom, že on sice udrží teplotu jak ji mám nastavenou tj. 22 stupňů ale, když je u nás např. návštěva tak samozřejmě v místnosti nadýchají, pod 22 stupňů teplota neklesne, tudíž kotel přestane topit, radiátory úplně zchladnou a i když podle termostatu je v místnosti 22 stupňů, tak asi od oken a francouzských dveří jde cítit určitý chlad (tep. propustnost skel dle štítku mám 1,1 - ale zdá se mi že tomu tak není, protože když se ke sklu přiblížím a venku je např. -8 stupňů cítím celkem znatelný chlad). V tomto případě mi více vyhovovala alternativa v parametru C8 na Vliv pok. teploty - ZAPNOUT. I když potvora o cca 1,5 stupně přetápěla, ale udržovala radiátor vždy aspoň trochu teplý.
   Anebo mám umístit termostat např. na chodbu, kde se lidi neshlukují, a tudíž nenadýchají? Děkuji a příspěveček bych opět poté poslal.

   Dobrý den, termostat nechte v obývacím pokoji, protože tam nás teplota zajímá a nechte parametr na ZAPNOUT ať je pocit tepla (technika má sloužit nám ne obráceně ;-).
   Parametr C9 nastavte na 25°C ať zjistíme, co tento parametr dělá, tj. platí první nebo druhá funkce. Buď teplota topné vody neklesne pod nastavených 25°C nebo bude pod spočítaných 25°C bude vypínat (vypne dříve než nyní). Podle výsledku se zařídíme a doladíme topení v teplejších dnech.

  02/2015  Dále...

   Dobrý den. Příspěveček jak jsem slíbil, jsem zaslal a jak jste mi radil, dal jsem si tu práci, posadil jsem se ke kotli a sledoval jeho průběh.
* Venkovní teplota byla +5°C
* Požadovaná teplota v místnosti byla nastavena na 22°C (parametr C8 - vliv pokojové teploty ZAPNOUT)
* Minimální teplota nastavena na 25°C (parametr C9)
* Ohřívání vody v bojleru jsem v době měření vypnul
Kotel byl v klidu. Poté začalo v kotli 7:20 minut lehce hučet a svítila ikona radiátoru, na displeji se zastavila teplota na 31°C (předpokládám, že je to tedy teplota topné vody!?). Dále se zobrazila ikona plamene a na displeji se zvyšovala teplota až na 41°C a cca po 14:45 minutách plamen zhasnul. Ikona radiátoru blikala, kotel jenom lehce hučel a teplota se na displeji snižovala cca 4:20 minut až na 34°C a poté kotel přestal hučet úplně. V klidu byl asi cca 6 minut, ikona radiátoru stále blikala a teplota pomalu klesala až na 33°C.
   Poté opět kotel začal lehce hučet, ikona radiátoru zůstala svítit, teplota se zastavila na 31°C, toto trvalo 8:45 minut. Pak se zobrazila ikona plamene a na displeji se zvyšovala teplota až na 42°C, toto trvalo 12:30 minut. Potom opět plamen zhasnul a teplota opět klesala až na 34°C, ikona radiátoru blikala, v kotli jen lehce hučelo a po cca 4:25 minutách se kotel opět vypnul. V klidu byl asi cca 9:30 minut, ikona radiátoru stále blikala a teplota pomalu klesala až na 33°C.
   Poté opět kotel začal lehce hučet, ikona radiátoru zůstala svítit, teplota se zastavila na 31°C, toto trvalo 7:25 minut. Pak se zobrazila ikona plamene a na displeji se zvyšovala teplota až na 41°C, toto trvalo 14:30 minut. Potom opět plamen zhasnul a teplota opět klesala až na 34°C, ikona radiátoru blikala, v kotli jen lehce hučelo a po cca 3:50 minutách se kotel opět vypíná. V klidu byl asi cca 6 minut, ikona radiátoru stále blikala a teplota pomalu klesala až na 33°C. A tak se to opakovalo dál a dál, měnili se ale pouze mírně časy.
   Myslíte, jak jsem Vám popsal průběh činnosti kotle, že bych se tedy mohl pohybovat v pásmu ekonomického topení? Nebo by to šlo ještě nějak stáhnout, anebo do toho už radši zbytečně nevstupovat a kotel nechat nastavený tak jak je!
Přemýšlel jsem ještě o zvýšení minimální teploty na 30°C, co vy na to?!
Děkuji

   Dobrý den, uvedeného popisu je patrné, že kotel reguloval na 31°C. Protože i minimální výkon kotle byl velký (teplo nebylo odebráno), tak se kotel přetopil a vypnul. Většina kotlů má nastavenu hranici 10°C nad požadovanou teplotu pro tento druh provozu. Takže výroba tepla je větší než jeho spotřeba. Z ekonomického hlediska potřebujeme vyrobit více tepla, aby kotel necykloval, ale při této venkovní teplotě je cyklování celkem v normě. Čím bude venkovní teplota větší a tím i odběr tepla menší, bude kotel cyklovat čím dál tím častěji. Při chodu hořáku (zobrazen plamínek) kratším než 8-10min by se měl kotel odstavit už z provozu tj., do letního režimu (neekonomický provoz). Cyklování lze zabránit buď zvýšením odběru tepla tj., otevřením více radiátorů (bude menší spotřeba plynu při větším odběru tepla právě zamezením cyklování) nebo snížením teploty topné vody (snížit požadovanou prostorovou teplotu – při volbě -> vliv prostoru zapnout), ale tím si snížíte teplotní komfort. Zde jde proti sobě ekonomika a minimální výkon kotle. Doporučení: Zvedněte trochu odběr a nastavení zanechejte v nynějším stavu, případně můžete trochu ubrat křivku. Parametr minimální teploty kotel nedosáhl (jel na 31°C a minimum bylo 25°C), takže tento parametr byl nečinný a nemá cenu s ním nyní nějak hýbat.

   OK, odběr tedy zvednu tím, že v podkroví pootočím hlavicemi radiátorů (topili minimálně, měl jsem je otevřené max. na 2, ve stupnici 1 - 5). V přízemí mám hlavice, tam kde je termostat (obývák s kuchyní) na maximum a ve zbytku místností tj. chodba, ložnice na 3 - 3,5, tam je tedy zvednu na 4. Křivku bych asi už neubíral, hodnota 0,6 se mě už tak zdá celkem málo (navečer, když sedím u televize, se mi stejně zdá, že od oken a franc. dveří jde chlad i když mám dřevěné eurookna a skla U-1,1 ale to je asi problém můj a skel).
A měl bych potom znovu sledovat ten cyklus? Nebo to nechat už tak?
Malé (blbé) dotazy:
- na kotli, jak jsou dvě ovládací kolečka jedno na teplotu vody v bojleru (ikona - kohoutek), druhé na teplotu vody v radiátorech (ikona - radiátor), tak tu mám nastavenou na 3/4. Nemělo by být otočené na maximum, když mám ovládání termostatem?
- jak jste psal při větší venkovní teplotě a chodu hořáku pod 8 minut kotel úplně odstavit - tj. kolečko na kotli (ikona - radiátor) úplně vypnout?

PS: Stejně si myslím, že asi už větší úspory moc nedosáhnu (roční spotřeba cca 1250 m3) ale aspoň si můžu říct "udělal jsem pro to, co jsem mohl" :-)
Opět děkuji za Vaše rady a Váš jistě drahocenný čas.

   Dobrý den, jestliže jste otevřel další odběry a dostal jste se nad minimální výkon, tak by už kotel neměl cyklovat. Provoz kotle by měl být asi takovíto: Venku je zima, tak topíte jen tam, kde je potřeba. Začne se oteplovat a kotel se dostane pod minimální výkon a začne cyklovat, tak pootevřete další odběry, aby necykloval (to jsme udělali nyní). Venkovní teplota bude stoupat dál (je jaro), tak budete otevírat další nebo stávající odběry dále až do nějaké rozumné hranice, kdy je všude v prostoru skoro přetopeno a poté skončíte. Kotel při stále větší venkovní teplotě začne cyklovat, ale vy už nemáte jak mu pomoci, tak ho necháte a až dosáhne cyklování (zobrazen plamínek) více než 6-8 za hodinu (to časem poznáte), tak odstavíte topení do letního režimu.
   Točítko (ikona radiátor) je pro nastavení maximální teploty topné vody. Při ekvitermním řízení je to maximální teplota, kterou kotel může vyrobit, bez ekvitermního řízení je to požadovaná teplota topné vody, na kterou je regulován výkon hořáku. Pokud nechce výstupní teplotu z nějakého důvodu omezit, tak doporučuji kolečko vytočit skoro na maximum. Při odstavení topení (letní režim) otočte kolečko úplně do leva (-).
   Výše úspory se bude pohybovat jak často a jak dlouhé období v roce kotel cykloval tj. jak hodně je předimenzovaný (musí být silnější než je většinu roku potřeba - pro velké mrazy, ale většinou je instalován kotel o hodně silnější, než by měl). Ze zkušenosti jsou někdy úspory velké a někdy skoro žádné, ale když už nic jiného, tak jsme do domu dostali více tepla a energii z plynu efektivně využíváte.

   Jestli tomu dobře rozumím, čím méně a kratší dobu kotel cykluje, tím lépe. Nejlépe asi, když nebude cyklovat vůbec, že?!
Není mi ale úplně jasné, ve které fázi kotel cykluje :-), označil byste mi to na příkladu níže?
   Kotel byl v klidu. Poté začalo v kotli 7:20 minut lehce hučet a svítila ikona radiátoru, na displeji se zastavila teplota na 31°C (předpokládám, že je to tedy teplota topné vody!?). Dále se zobrazila ikona plamene a na displeji se zvyšovala teplota až na 41°C a cca po 14:45 minutách plamen zhasnul. Ikona radiátoru blikala, kotel jenom lehce hučel a teplota se na displeji snižovala cca 4:20 minut až na 34°C a poté kotel přestal hučet úplně. V klidu byl asi cca 6 minut, ikona radiátoru stále blikala a teplota pomalu klesala až na 33°C.
   Původně jsem si myslel, že jak jednou nastavím "optimálně" termostat, tak už se ničeho nedotknu a mám v domě komfortně a jedu ekonomicky, ale vidím, že jsem byl úplně vedle. Je potřeba pořád kolem toho chodit a sledovat to :-( Děkuji

PS: Nebojte, za chvíli už bude teplo, tak už Vás přestanu otravovat "chápu někdy i blbými" dotazy. Nashle zase na podzim ;-)

   Dobrý den, ano správně kotel by v nejlepším případě neměl cyklovat vůbec, protože startuje na maximální výkon a tím spoustu tepla odejde do komína, není potřeba takový výkon pro topný systém, ale pro start ano a celkově účinnost je mizerná.
   Kotel cykluje, když jeho minimální výkon je větší než potřebujete. Je to v podstatě stav kdy kotel vypíná a zapíná (je zobrazen plamínek a není). Veškeré další „hučení“ je buď ventilátor, nebo čerpadlo. Ve vašem příkladu kotel hoří zde: Dále se zobrazila ikona plamene a na displeji se zvyšovala teplota až na 41°C a cca po 14:45 minutách plamen zhasnul.
   Sledovat to nemusíte. Pokud se spokojíte se stávajícím stavem, tak komfort máte zajištěn a jedete celkem ekonomicky tj. jako 90% lidí. Chcete-li, ale z kotle vymáčknout maximum tj., buď trochu ušetřit, nebo při stejné spotřebě dostat více užitečného tepla, tak postupujte podle mého doporučení.

   Teď nechápu! Tu fázi, kterou jste mi vybral, je když kotel hoří, to je těch 14:45 minut! Ale kdy cykluje? Nebo pojem hoří a cykluje je to samé? To by znamenalo, že můj kotel cykluje 14:45 minut!?!?

   Dobrý den, pojem cyklování znamená, že kotel střídá provoz hoření a odstavení (nehoří). Nás zajímá hlavně čas provozu hoření, z kterého je poznat, že kotel má nadbytečný výkon a zároveň je tam nejhorší stav tj., START kotle. U vašeho příkladu kotel cykluje v poměru 14:45min / 17:40min.

Aha, takže hoření je těch 14:45 minut, to je, když plamínek svítí.
Vše ostatní bez plamínku, tj. součet těch časů 7:20 + 4:20 + 6:00 = 17:40 minut, je už odstavení kotle.
Takže, jestli dobře počítám, kotel mě cykluje za hodinu cca 2x ?!
A jak jste uvedl, pokud bude cyklovat za hodinu 6-8x, tak je to impuls k vypnutí kotle!
Jaký by měl být tedy nejideálnější poměr cyklování kotle?
PS: Už se začínám (i když) pomalu chytat!!!

   Dobrý den, nejideálnější poměr cyklování kotle je, když necykluje vůbec tj., hoří stále na minimální výkon. Každé cyklování je nevhodné, protože plyn není využit ekonomicky.
   Ano popsaný cyklus ZAP/VYP je proveden cca 2x za hodinu. Podle odběru může být různě dlouhý chod a odstávka hořáku kotle, proto to upřesním. Kotel pracuje už neekonomicky, a proto je důvod k odstavení kotle, když doba chodu hořáku (plamínek) je kratší než 5-6min nebo za hodinu se celý cyklus provede více než 6x.

Odesílatel: stanley@seznam.cz

Komentáře

Informace

- můžete doložit foto umístění venkovního snímače teploty? Hezky z dálky, ať je vidět v jaké je pozici na objektu
- termostat je na obvodovém, nebo vnitřním zdivu? Plánek místnosti s umístěním stavebních otvorů a termostatu by byl OK.
- pokud máte pochybnosti o provedení obálky objektu, doporučuji kontrolní měření termokamerou. Hodně napoví.

Dodatek k útlumu

   Dobrý den pane Valter. Mohl bych mít na Vás ještě jednu otázku ohledně nastavení termostatu? Mám ho nastaven, že mi topí i v pracovních dnech po celý den tj. od 5:00 do 23:00 hod. na 22 stupňů i když jsme cca od 7:00 do 15:00 hod. v práci a doma nikdo není. Je to správná alternativa pro ekonomický provoz? Nebo by bylo lepší např. teplotu v tomto čase o 1 stupeň snížit a ušetřit tak trochu nebo by to nemělo žádný účinek a nastavení nechat tak jak je?

   Dobrý den, hodně záleží na tepelných ztrátách (zateplení domu + venkovní teplota), na provedení topného systému (řemeslná práce + kvalitní projekt, kotel), proto nemůže být ode mě jednoznačná odpověď. Vyzkoušejte, pokud možno při stejné venkovní teplotě a uvidíte. Zde proto sobě budou působit dvě protichůdné veličiny, tj. nižší tepelné ztráty při nižší prostorové teplotě (menší rozdíl vnitřní a venkovní teploty) a neefektivita kotle při vyšším výkonu kotle (teplota spalin). Musíte vyzkoušet, co převáží. Zapište si spotřebu plynu za den, venkovní teplotu přes den a v noci. Poté zkuste prostorovou teplotu přes den snížit. Možná bude provoz na sníženou denní teplotu v prostoru efektivnější jen při nižších venkovních teplotách. Pro útlum platí jen jedno skoro neměnné pravidlo a to, že by prostorová teplota neměla klesnout pod 16°C.
Osobně mě pro porovnání zajímá, jak dopadnete. Dejte prosím vědět.

   Dobrý den, rád to vyzkouším, ale nevím, jak to bude probíhat, protože v těchto teplých dnech mě kotel skoro vůbec netopí, i když prostorová teplota v domě je pouze 21 stupňů, nastavená teplota na termostatu v prostoru je na 22,5 stupně a tudíž by přitopit chtělo. Ale hold termostat si to vyhodnocuje jinak a netopí!!! Vyzkouším to a dám Vám vědět, jak to dopadlo.