Připojení CW 100 - společná kabeláž

   Dobrý den pane Valter, chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně připojení regulátoru CW 100 a venkovního čidla teploty ke kotli Junkers. Co a kam připojit již mám nastudováno, tak v tomto snad problém nebude. Zajímalo by mne ale, zda mohu pro regulátor i čidlo použít jeden společný kabel. Předchozí termostat i čidlo venkovní teploty jsem měl připojeny k regulátoru, který byl umístěn u kotle ve sklepě. Nyní je nový kotel umístěn asi o tři-čtyři metry dále v koupelně. Mohu staré jednotky (čidlo a termostat) zaměnit za nové a od místa starého regulátoru ve sklepě je spojit do jednoho čtyřžilového kabelu a ten poté zapojit do nového kotle v koupelně? Pokud ano, tak jaký kabel mohu použít? Nebude docházet k nějakému negativnímu rušení přenášeného signálu? Mohu souběžně s tímto kabelem vést i napájecí kabel ke kotli? Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

   Dobrý den, jako první bych upozornil, že kotel by na 230V měl zapojit elektrikář a bylo by dobré, kdyby to udělal. Protože je kotel v koupelně, tak by měl být přes proudový chránič a mělo by být vytvořeno doplňkové pospojení.
   Obecně lze říci, že v jednom kabelu by neměli jít rozdílné napětí. Do CW 100 jde komunikace 10 až 24V (hodně pomalá rychlost) a u venkovního čidla bude měřící napětí kolem 5V. Jsou rozdílná, ale bezpečná a napětí celkem blízko sebe, takže bych se nebál je dát do jednoho kabelu (stíněné jednotlivé páry, uzemněné v jednom bodě (na jednom konci)). V tomto případě ale musíte dát velký pozor na záměnu vodičů, jinak něco „odprásknete“. Typ: https://www.elektrohadrava.cz/index.php?c=18.5.10&ec=KRUKE550HS231E
Jestliže je řešení s jedním kabelem trvalé (nepůjde následně změnit), nebo se chcete vyhnout jakýmkoli problémům, tak zvolte dva stíněné kabely.
Co se týká souběhu, tak obecně by neměl být delší než 40 cm. Protože se zde jedná o malý příkon, pomalou komunikaci a snímač ve stíněném kabelu, tak by opět neměl být problém. Zase zde platí, pokud se chcete vyhnout jakýmkoli problémům, tak silový kabel v souběhu by měl být alespoň 20cm od slaboproudých.

   Dobrý den pane Valter, předem Vám děkuji za odpověď na můj předchozí dotaz ohledně zapojení regulátoru CW100. Dám na Vaše rady a zakoupím Vámi uvedený kabel. Akorát bych se chtěl ještě zeptat na jednu věc. Starý termostat byl z obýváku do sklepa (kde byl předchozí kotel) připojen pomocí třížilového ohebného silového kabelu. Přesné označení bohužel nemohu dodat, ale laicky řečeno je to bílý silnější kabel používaný na prodlužky. Mohu tento kabel zachovat a k němu ve sklepě připojit Vámi uvedený kabel a dotáhnout jej k novému kotli, nebo musím kabel vyměnit v celé délce. Jde mi pochopitelně o neporovnatelnou pracnost provedení, a sekání v obýváku nikoliv o zanedbatelnou finanční úsporu. Děkuji za odpověď a přeji Vám hezký den.

   Dobrý den, tak trochu bych to přirovnal k jízdě v létě na zimních pneumatikách. Celkem v pohodě jen to trochu hučí :-). Na 85% by neměl být problém využít stávající, a když ano, tak stejně nezbude nic jiného než kabel vyměnit celý. Poté bych doporučoval do zdi zasekat „husí krk“, aby kabel šlo kdykoli vyměnit za jiný.

Odesílatel: m@granitol.cz