Problém s BPT57

   Dobrý deň pán Valter, dnes sme spolu volali ohľadne problému s kúrením. Mam KK Attack KT small plus 3,2-19kW a podlahové kúrenie - 130 m2. Kúpil som bezdrôtový termostat BPT57. Zvolil som ekvitermicku krivku c5 a korekciu Auto - aby snímalo vnútornú teplotu. Dom je dobre zateplený. Na termostate som dal požadovanú teplotu 22 stupňov. Prvý problém je v tom, že nedokúri na 22 stupňov, ale len 21,1 - 21,3. Ďalší problém je v tom, že pri 5 krivke ma byt pri 8 stupňoch vonku teplota vody v topnom systéme 28 stupňov.. V kotly je stále len 25 stupňov a vypne, alebo len čerpadlo preháňa vodu do kúrenia, ale len o teplote 25 stupňov.. Termostat vraj nemá hysterziu. Poradíte mi prosím?

   Dobrý den, na úvod, jak to funguje, pokud je zvolena regulace s vlivem prostoru: Prostorový regulátor si z kotle vytáhne venkovní teplotu a podle zvolené ekvitermní křivky spočítá teplotu topné vody (1). Dále změří prostorovou teplotu a podle rozdílu požadované a skutečné teploty v prostoru krát konstanta vlivu prostoru vytvoří korekci topné vody (2). Následně sečte výsledek (1) a (2) a tento pošle kotli jako požadovanou teplotu topné vody. Výsledný provoz má být v ideálním případě takový, že kotel hoří neustále a dodává stálý výkon tak, aby se pokryly tepelné ztráty objektu. Protože se reguluje na teplotu topné vody, tak není hystereze prostoru potřeba. Následně by měla být nízká spotřeba plynu, ale je zapotřebí regulátor co nejlépe nastavit (přizpůsobit objektu).
Ve vašem případě je buď nastavena požadovaná teplota v prostoru na 21°C (nutná důkladná kontrola) nebo je zvolena extrémně nízká ekvitermní křivka. Napište si vaše nastavení, nastavte regulátor do pro Vás základního stavu podle níže popsaných parametrů a poté zkontrolujte chování:
 1) Nastavte MAN provoz a obě teploty nastavte na 22°C, ať vyloučíme chybu nastavení. Následně až bude regulátor správně udržovat teplotu, tak můžete přejít do automatického (časového) režimu.
  2) CONST 3 = 0
  3) CONST 5 = 10°C
  4) CONST 6 = podle topného systému – min 45°C
  5) CONST 7 = 10 pokud to bude moc, tak postupně snižovat (max. jednou za den)
  6) CONST 8 = AUT (zde volíme vlivnost prostorové teploty na korekci topné vody)
  7) CONST 9 = 3
  8) CONST 12 = 10 při houpání prostorové teploty snižte na nižší číslo (max. jednou za 3 dny)
Zkontrolujte věrohodnost aktuální venkovní teploty. Zapisujte si venkovní teplotu; prostorovou teplotu; teplotu topné vody; nastavení všech parametrů. Pokud ani s těmito parametry nedocílíte požadovaného komfortu, tak mi zašlete nashromážděné údaje a já zkusím odhalit chybu.

   Dobrý deň pán Valter, ďakujem za odpoveď. A čo sa tyká CONST 10. Akú hodnotu mam zvoliť? Ešte k tej ekvitermike, neviem či sme sa pochopili.. Ja mam na termostate nastavenú teplotu 22 stupňov. Keď je vonku 5 stupňov, podľa krivky topny systém usúdi, že v ňom ma byt voda o teplote 28 stupňov, ale mne obieha v systéme len 25 stupňová voda. Keby obiehala voda o teplote 28 stupňov, myslím, že by to vyhriala na požadovanú teplotu. Ďakujem

   Dobrý den, opravdu máte nastavenou teplotu 22°C. Opravdu je venkovní teplota 5°C. Přečtěte ji na regulátoru, protože v různých místech může být různá venkovní teplota (výška, vítr atd.). Toto vypadá, že křivka je ubírána korekcí prostorové teploty. Můžete vyzkoušet tak, že CONST 8 = 0 a tím vyřadíte vliv vnitřního prostoru. Druhá možnost může být, že je kotel slabí (nevypíná), tak jede na plný výkon a nestíhá topnou vodu natopit, poté by byla 25°C i když má být 28°C.

   Ozaj mam nastavenú teplotu na 22 stupňov a opravdu je v miestnosti tak cca 21,6 stupňa aj na iných teplomeroch. Vonkajšie čidlo ukazuje tiež obdobnú teplotu ako ďalšie merače teploty. Const = 0 mam nastavene, teda je to auto a tým pádom sa riadi podľa vnútorného termostatu. Kotol je silný, ma modulačný výkon od 3,2 do 19kW, to nebude tým.

   Dobrý den, to tedy nepomohlo ani navýšení ekvitermní křivky? (CONST 7 = 10) To je nějaké divné, to vypadá, že termostat si s kotlem nepovídá. Parametr CONST 8 jsem uvedl špatně. Musí se tam dát hodnota 0,5 až 10, aby se vyřadil vliv prostoru. Nastavte tam CONST 8 = 1,5. Je to v podstatě násobitel rozdílu požadované teploty od 20°C. Protože máte nastaveno 22°C, tak se ke křivce přičtou 3°C. Poté zkontrolujte, jestli se výstupní teplota z kotle změnila. Protože se jedná o podlahové topení, nelze předpokládat rychlé změny a též je tak i regulátor nastaven, takže si zapište, jestli byla změna dostatečně rychlá.

   Dobrý deň pán Valter, ked som prepol v CONST na 0,5 a vyradil teda reguláciu podľa vnútorného termostatu, kotol stále kúril v teplote 32 stupňov asi 3-4 hodiny v kuse a teplota bola v priestore prekúrená. Aj keď som znížil krivku na 4 a dal som korekciu na 0,5. Tak som večer znova dal na auto a krivku 5. Požadovaná teplota vody z termostatu podľa krivky bola 29 stupňov a ráno keď som vstal, v miestnosti bolo 20,5 stupňa, termostat nastavený na 22,5 stupňa a v kotly si čerpadlo preháňalo vodu o teplote 23 stupňov :-/ Teda kotol nehreje na požadovanú teplotu termostatu. keby preháňalo požadovanú vodu, bolo by to OK. Okrem toho sa mi začal aj kotol par kráť sám od seba reštartovať. Nemôže byt vadný termostat?

   Dobrý den, nemyslím si, že regulátor je vadný. Zkontrolujte signalizaci na přijímači – funkční komunikace OpenTherm. Obecně bezdrátové termostaty a regulátory nedoporučuji, právě z důvodu špatného odhalování chyb. Reálný dosah takovýto bezdrátových věcí je max. 30m v rámci jednoho podlaží a max. 3x stěna. Vyzkoušejte dát termostat cca. 5m od přijímače na stejném podlaží. Další problém může být v komunikačním protokolu OpenTherm, protože výrobci si ho různě „ohýbají“ pro svoje potřeby a regulátor nebo kotel může být částečně nefunkční. Jako poslední bych uvedl špatné nastavení. Dokud nenastavíte parametry jak jsem vám napsal a neuděláte zápis hodnot, tak jak jsem po vás chtěl, tak na dálku nezjistím jak se dům a regulátor chová a vyřešení problému oddalujete.

   Pán Valter, ja som to odsledoval a podľa mňa je problém, že kotol sa riadi minimálnou teplotou vody v uk nastavenou na termostate... Nabeton! Vôbec sa neriadi požadovanou teplotou podľa krivky podľa mňa. Lebo väčšinu čašu keď pozriem na kotol, tak svieti na kotly teplota, akú som nastavil na termostate ako minimálnu teplotu v uk a tu len preháňa čerpadlom po okruhoch... Teda čo stým?

   Dobrý den, zde je nejspíše problém, že si výrobce kotle „ohnul“ komunikační protokol OpenTherm podle svého, nejspíše aby fungovali jen jeho regulátory (v řídicích systémech to lze obejít) a v registru kde má být požadovaná teplota je minimální teplota topné vody. Protože jsou tyto dvě zařízení nekompatibilní, tak vám moc možností nezbývá. Můžete zkusit kontaktovat výrobce, jestli s tím nechtějí něco udělat, ale moc šancí bych tomu nedával. Poté už zbývá vyměnit jedno zařízení za jiné, které bude s druhým kompatibilní.

   Dobrý deň, ďakujem za odpoveď. Attack spolupracuje len s Honeywellom a ten nemá v ponuke bezdrôtový OpenTherm.. Skúsim ho reklamovat s tým, že jednoducho mi nefunguje. Pred tým ako som ho objednal som tam volal a pýtal som sa, či bude fungovať s mojim kotlom. Odpoveď bola, že áno, mal by...

   Dobrý večer. Takže na tu autokorekciu to vôbec nefunguje- nereaguje. Ani jednému užívateľovi z MS nefungoval iný typ na autokorekciu tiež od tohoto výrobcu bpt52.. Spýtam sa vás: vypol som auto korekciu a nastavil som 0,5, vyradilo mi aj rýchlosť reakcie ale hneď to začalo fungovať. Neviem či dobre. Kotol hrial na požadovanú teplotu vyrátanú krivkou 27 stupňov, hrial asi 20 min vkuse na 30-31 stupňov a keď ju dosiahol po vyhriati na 30-31 a padnutí na požadovanú (27 stupňov) vypol plameň a len dve minúty tuto požadovanú teplotu vody preháňal. Po dvoch minútach teplota vody v uk poklesla o stupeň a zase zapol plameň a znovu išiel 20-30 minúť, nahrial na 30-31 stupňov vodu v uk a hneď klesla teploty na požadovanú teplotu 27 stupňov a znovu len čerpadlom chvíľu preháňal požadovanú vodu.. Tento jav je OK? Ďakujem.

   Dobrý večer, minimální výkon kotle je větší než odebíraný a proto kotel cykluje. Při venkovních teplotách nad 5°C je to celkem přijatelný provoz.
Neustále mi předkládáte kusé, polovičaté a nepřesné informace. Z poskytnutých informací jsem si udělal obrázek o Vás, ale o topném systému vím minimum. Dokud neuděláte alespoň třídenní (ráno a večer) zápis hodnot s parametry, které jsem napsal, tak s vámi už odmítám komunikovat, protože nemám relevantní údaje (na beton jede na minimální teplotu topné vody, následně ne; napsal jsem vám, že chci údaje při křivce 10 a nic atd.). To je jako bych vám řekl jen, že mám auto a chtěl bych po vás, ať mi řeknete, jakou mám průměrnou spotřebu paliva. Blbost co? Taky byste chtěl vědět, jak se auto chová při konstantních parametrech, když jede po rovině, s kopce, do kopce, ve městě a potom se už s tím dá pracovat.

   Dobrý deň pán Valter, chyba je jednoznačne v termostate, termostat nekomunikuje s kotlom pri autokorekcii. Musím ho reklamovať, zatiaľ som nemal čas. Fungujem teraz len na ekviterme, ale len na vonkajšom čidle. A chcem sa spýtať, krivka je nastavená na 3 a korekcia na 1. Pri 0 stupňoch mam vypočítanú teplotu topnej vody v UK na cca 27 stupňov, teplota v interiéry super, na obed okolo 22,3 a večer cca 22,8, ráno o 7 ca 21,8 - vyhovuje nám to. Len sa chcem spýtať, či je OK, že kotol dohrieva vodu v UK cca 6-8 kráť za hodinu. Termostat vypočíta podľa vonkajšej teploty, že je treba aby bola teplota topnej vody v UK 27 stupňov, kotol hreje asi necelú minútu na 38 stupňov, postupne zoslabuje a keď dosiahne teplotu zhruba 28 stupňov, vypne sa a už len čerpadlo preháňa tuto vodu, keď teplota topnej vody klesne pod 27 stupňov /ako je vypočítaná teplota/, znova sa zapne a dohreje ju. Je to podľa vás OK? Do rana býva cca -5 a cez deň okolo 4 stupne, za 24 hodín spálim cca 5 m3 plynu. Ďakujem

Dobrý den, řekl bych, že je to OK.

Odesílatel: lubomir@gmail.com