Problém s prostorovým termostatem a tepelným čerpadlem (plyn versus TČ)

   Pane Valter! Váš podrobný postup ihned po uveřejnění jsem si přidal do oblíbených. Nicméně pro mne je to složitý proces. Protože budu instalovat tepelné čerpadlo, jsem nucen křivky zprovoznit. Táži se Vás, spíše prosím, zda bych Vás mohl osobně navštívit. Libo kde.

   Dobrý den, už jsem toho zveřejnil spoustu a nevím, na co reagujete. Prosím napište mi, s čím byste potřeboval pomoci. Není problém pomoci. Pokud vydržíte do února, tak bude Marácký potlach, kde budete moci slyšet i více názorů od více odborníků. Jinak samozřejmě mě můžete navštívit, ale nejlépe telefonicky si domluvit schůzku. Tento týden budu na firmě jen v pátek, takže tento den by to šlo. Případně v sobotu a neděli doma. Příští týden vůbec nevím, co bude, takže to bychom se museli domluvit následně.

   Pane Máca! Již jsem opustil první problém, a obracím se na Vás:
Po několika létech mi přestal fungovat regulátor Danfos typ TP 7000. Nutno podotknout, že již při koupi byl zastaralý. Malý displej, a hlavně nemožnost kontroly nastaveného! Oněch zobrazených 24 dílků. I studuji náhradu. Nic se mi nelíbí. Snad Siemens. A víte proč? Manuál nemá jako ostatní, kdy je ve fabrice osloven technolog, konstruktér – Ty ses zúčastnil vývoje, Ty napiš manuál. Pro běžného uživatele je to ovšem manuál z jiného světa. Tam je – Co chcete udělat.
   Dále nevýhoda elektroniky: Co nám předloží výrobce (vnutí) to tam byť pro nás nepotřebné máme. Pro mne na př.: Režim dovolená, režim volný den, či hloupých 6 změn. To je pro rodinný domek zcela neupotřebitelné. A tak stále ještě hledám nejjednodušší programovatelný termostat, s odděleným čidlem. Navíc chci instalovat tepelné čerpadlo. Škoda, že není socialismus, tyto přehršle výrobců bych zakázal. Tento převis nabídek je i v tepelných čerpadlech, měřičů spotřeby el. energie, kdy v české republice neexistuje dodavatel dodávající s českým displejem.
   Snad jsem Vás neunavil, a obracím se na Vás s žádostí o tom, kdy bude Vámi avizovaný marácký potlach. Zajímá mne to. Děkuji.

   Dobrý večer, jen na okraj, pro pana Mácu jen pracuji. :-)
Márácký potlach se uskuteční přibližně leden-únor. Předběžné pozvánky budu rozesílat někdy po vánocích a o vánočních svátcích by se to mělo objevit na mém webu.
   K termostatům:

Snadná obsluha, mluví česky, hezký návod, dokáže obsluhovat i starší člověk, moc dobré zkušenosti.
Termostat HONEYWELL CM 707
http://www.unimarcz.cz/Termostat-HONEYWELL-CM-707,838.html
Neumí oddělené čidlo.
Termostat HONEYWELL CM 907
http://www.unimarcz.cz/Termostat-HONEYWELL-CM-907-JEDINECNA-AKCE,839.html
Vyšší řada předešlého termostatu s možností připojení odděleného snímače teploty.
Bezdrátový termostat HONEYWELL CM 727 RF
http://www.unimarcz.cz/Bezdratovy-termostat-HONEYWELL-CM-727-RF-AKCE,840.html
Též lze řešit bezdrátově.
   K tepelným čerpadlům (TC):
Moc dobré zkušenosti máme s tepelnými čerpadly Viessmann. Jsou sice dražší, ale za kvalitu se platí. Elektronika mluví česky a pro uživatele je celkem příjemná. Umí jak ekvitermní regulaci, tak ekvitermní regulaci s vlivem prostoru. http://www.viessmann.cz/cs/Bytove_domy/produkte/Waermepumpen.html
  Elektroměry, analyzátory sítě:
Zde hodně záleží, na co to potřebujete a co od toho očekáváte. Též je důležité el. Připojení, komunikace, impulzy atd.

   Pane Valter! Děkuji za odpověď a rady. Maráckého potlachu se rád zúčastním.
   Předpokládám, že si zakoupím Honeywell CM 907. Upřednostňuji srozumitelný návod. Bezdrátová zařízení odmítám. Máme jich kolem sebe dost.
   Tepelné čerpadlo již mám vybráno Waterkotte, má jako jediné okamžité zobrazení COP.
   Elektroměry, analyzátory sítě:
Pro mne je užitečný měřič spotřeby el. energie. Problém je v tom, že všichni dodavatelé a výrobci "zhloupli", a na displeji uvádí na př.: Rech, Cost a pod. Nedávno jsem objevil jakýsi v paláci TETA v Praze jejich (E-on), pojedu do Letňan na výstavu tak zjistím, zda mají české nápisy.

   Dobrý večer, též nemám bezdrátové zařízení v oblibě, ale je to možnost.
Tepelné čerpadlo Viesmann ukazuje též COP.
  Můj oblíbený elektroměr je EM24. Sice s horším návodem (je tam všechno, ale předpokládá se minimální znalost pojmů), ale je přesný (reguluji podle něj přebytky z FVE), kvalitní s možností komunikace, impulzů, tarifů atd. http://www.enika.cz/cz/komponenty-pro-automatizaci/elektromery-a-analyzatory/elektromery-s-primym-merenim.html

   Pane Valter! Potěšila mne Vaše zpráva, prostudoval jsem elektroměr, no je to pro mne příliš složitá záležitost. To, že Viessmann má též zobrazení COP, slyším po prvé. Nicméně již dříve jsem si vybral Waterkotte.
   Protože jsem nečekal Vaše odepsání, vážím si jej, a z tohoto důvodu mi dovolte mi pár slov:
T. čerpadla, je problém při nabídce téměř 30ti dodavatelů. Jak si může zákazník vybrat? Dle čeho? Většina prospektů uvádí, že je největší výrobce, dodavatel apod. (Podobná je situace v programovatelných termostatech a oněch měřičů spotřeby el. energie). Upřednostňuji domácí výrobce. HotJet je levný, ale pokazil si reputaci výrobou v Číně. Nibe je drahé, a má ho téměř každý, a já nevím, dle čeho si je vybrali! Viesmann mi nějak utekl, pokud vím, koupil firmu Protherm, málo jsou vidět na výstavách. Jediná sleva v t.č. je od E-onu na Danfoss uvádí až 60 000kč. Neuvádí, ovšem že se to týká výkonů převyšující příkon rod. domku tzn. menší výkon, menší sleva. (Danfoss a Siemens dodávají programovatelné termostaty v provedení radiátorové hlavice). Zde je škoda, že není socialismus. Zredukoval by prakticky výrobce t. č. na dva, či tři.
   Až jsem si vybral, tedy okamžité zobrazení COP, nastal další problém: Kdo stanovuje hloubku vrtu? Mám hydrogeologický posudek, a nevím, proč jej vyžadují. Navíc je pro určení hloubky několik kriterií.
   Bivalentní zdroj: Budu žádat dodání bez elektrokotle, mám funkční plynové topení. Pokud mi dodají monovalentní čerpadlo, mám ztráty 6,3kW, potom zruším plynoměr, a jen pro extrémní případy budu mít v rezervě láhev Pb 33kg. PB má také větší výhřevnost. Propočty dodavatelů kolik ušetříte, vždy kalkulují s několika desítkami tisíc za zřízení plynové přípojky. Případ jako já se jim nehodí do krámu. Zakončím to zábavou: Před léty jsem vyhodil všechny horní díly radiátorových ventilů a místo toho zaletoval plechovým kroužkem, respektujíce výpočet ztrát místností projektantem topení. Samozřejmě jsem získal pouze menší hydrostatické ztráty. Nyní po zateplení - provětrávacím způsobem, viz příloha, již budu dávat na polovinu radiátorů termostatické hlavice. Nemusí být na každém radiátoru. Příklad: Ložnice. Tam je velikost radiátoru určena dle normy a to je tuším 19st. C. Ovšem mně není 30, ale 67 let!
   Podal jsem žádost na povolení fotovoltaiky 6 kWp.Tu hodnotu mi kdosi doporučil. Učinil jsem dotaz na Vámi uváděnou firmu Enika, zda mi mohou v případě povolení dodat nějaké domácí komponenty. Snad jsem neunavil. Příjemný den.

   Dobrý večer, podle čeho vybrat TČ? Základní parametr je kompresor a jeho životnost. Zde se výrobci velmi liší (papírově minimálně, fyzicky markantně). Ostatní komponenty jsou zanedbatelné nebo skoro stejné (pokud se bavíme o střední třídě TČ a ne o nejlacinějších výrobcích). Také nepočítejte s COP udávaný výrobcem. To platí pro ideální podmínky. V reálu se u lepších čerpadel pohybuje mezi 3–4.
   Co vím tak na vrty měli zákazníci vlastní projekt nebo ho udělala v rámci zakázky dodavatelská firma.
   Provoz TČ, také není zadarmo a hodně se přiblíží plynu, pokud máte kvalitní kotel. TČ by bylo v průměru měsíčně o 800Kč lacinější, ale funguje ZAPNUTO/VYPNUTO. Plynový kotel je plynule regulovatelný a tudíž lze dosáhnout větší efektivity vytápění. Též podle fota nevidím moc prostoru na akumulační nádrž. Bez této nádrže nebudete moc používat TČ v noci. Podle zkušeností je to takový hluk, jako byste měl pořád ve sklepě nastartované auto a v noci kdy je klid, tak je to hodně slyšet. To vám výrobci neřeknou, a pokud vás vezmou na ukázku, tak ve dne se to zdá celkem tiché, ale v noci je to úplně něco jiného, jak je všude klid.
   Zatím se mi to jeví tak, že bych investoval spíše do moderního (s plynulou regulací hořáku) plynového kotle a doladil topný systém. Investice bude podle mého poloviční a provozní náklady srovnatelné (o málo dražší). Pořád to vyjde laciněji a je to podle mého a podle dodaných informací lepší řešení. U plynu bych odhadoval roční provozní náklady na 20000 až 25000Kč. U TČ na 15000 až 20000Kč ročně.
   Trochu jsem vám to přeházel, ale promyslete to.

Odesílatel: 15@bluetone.cz