Průtoky v podlahovém topení

   Dobrý den pane Valter, začetl jsem se na Vašem webu do problematiky regulace topení, a protože mým koníčkem je elektronika a bastlení, tak mě to velice zaujalo. Měl bych na Vás dotaz J V roce 1990 jsem postavil dům a instaloval v něm kompletní podlahové topení, sice amatérsky provedené, ale přesto to topilo celkem dobře 20 let (PE trubky, regulace Komextherm, plynový kotel), pak jsem v roce 2005 přešel na tepelné čerpadlo a nakonec před 3 lety PE trubky bohužel dosloužily a provedl jsem komplet výměnu podlah a nových trubek – dovedete si to asi představit J Topím dále tepelným čerpadlem Mastertherm a regulaci jsem si udělal podle „svého“ bezdrátovými termostaty s hlavicemi jednak pro jednotlivé okruhy (ventily Danfoss) a jednak centrálně pro přízemí a patro. V suterénu je 1 radiátor. Celé to honím 1 Grundfosem 25 – 40, který spínám bezdrátovým termostatem v kuchyni, což je místnost, kde se pohybuji nejčastěji a je nejhůře „vytopitelná. Bohužel mě podlahovku dělala firma bez projektu, pouze po konzultacích s projektantem, takže nevím délky okruhů L Ale o co mi jde: mám problém s vytopením některých místností, dneska už vím, že je to zřejmě problematika průtoků jednotlivými větvemi, prostě uvažuji tak, že větve s malým hydrodynamickým odporem kradou tlak těm s odporem větším. Snažil jsem se to právě doregulovat těmi různými hlavicemi na jednotlivých větvích systému, ale je to hrozně složité. Dneska už také vím, že přes bezdrát cesta nevede, ale i když se data dostanou kam mají, tak to prostě seřídit nemohu. Prosím o radu nebo nápad jat to celé zracionalizovat? Přikládám schéma rozvaděčů a obrázek kotelny (TČ je v jiné místnosti). Budu Vám moc vděčný za radu, už se s tím trápím hodně dlouho. Díky moc.

   Dobrý den, ani nevím, kde mám začít :-) Napsal jsem knihu, abych na tyto otázky nemusel odpovídat, ale realita je jiná. Návod na to najdete v knize a dalších příspěvků v sekci pošta, ale když jen nabrnknu váš konkrétní případ.
   Úpravy. Kvůli účinnosti TC a talkovým poměrům v topném systému bych zaměnil čerpadlo za elektronické. Toto čerpadlo nastavit na udržování konstantního tlaku. Nyní když zavře většina okruhů, neúměrně vzroste tlak v systému. Zároveň se vrací teplá vratná voda (tlak je svázán s průtokem) a tepelnému čerpadlu klesá účinnost (COP). Též bych vyřezal 4cestný ventil, protože pro TC potřebujeme co nejstudenější vratnou vodu a tím pádem musí být ventil pořád otevřen a jen nám zanáší tlakovou ztrátu do systému. Pro další řešení by bylo dobré mít ilustrační foto jednoho podlahového rozdělovače.
   Uvedení na správnou míru. Voda jde vždy cestou nejmenšího odporu, proto bych vaši větu upravil takto: Voda proteče nejbližšími větvemi podle jejich hydrodynamického odporu a další větve se nedostává. Tento problém se zlepšuje právě přivíráním daných okruhů. Váš problém bych řešil takto.
   Dům nechat vychladnout, aby chtěli topit všechny okruhy. V mezidobí si sednout a nakreslit si celý topný systém se všemi odbočkami. Podle výkonu tj. velikosti okruhu a vzdálenosti bych si poměrově rozdělil obě patra. Pokud jsou topné okruhy v jednotlivých patrech stejné, tak to ve vyšším patře potřebuje ještě tlak navíc pro překonání výškového rozdílu. Takže regulační šoupata na vratné vodě ve strojovně všechny otevřete na plno, jen regulační šoupě na topné vodě do spodního patra přiškrtíte na 80% (spočítáte otáčky do zavřena a vydělíte na požadovaný počet otáček). Tím bychom měli základní nastavení. Poté stejně poměrově rozdělíte jednotlivé topné okruhy na podlahových rozdělovačích tj. poslední na topné vodě plně otevřen a ostatní přivírat podle přibližných procent. Až to budete mít připravené a vychladnutý dům, tak to nastavíte podle toho, co jste si navrhl, a zapnete TC. Protože je objekt vychladnutý, tak by měli všechny okruhy chtít odebírat maximální výkon. Tímto jsme provedli takzvanou předregulaci. Protože průtok je svázán s tlakem, tak by vše mělo topit stejně a správně. Správnost ověříme, tak že rozdíl mezi topnou a vratnou vodou by měl být u všech okruhů stejný a měl by být mezi 5–10°C. Podotýkám, že seřízení průtoků nemá nic společného s termostatickými hlavicemi či jiným ovládáním. Kontrolu provádíme postupně od nejbližších topných větví. Pokud je průtok špatný, tak ho přiškrtíme a tak 10min (podle velikosti systému počkáme), protože pro všechny topné větve za tímto okruhem se změní tlakové poměry. Výsledkem by tedy měl být systém, kde topíme na co nejmenší teplotu kvůli TC a při maximální odběru všude stejný rozdíl teplot. Poté by mělo topit vše správně a při ovládání jednotlivých okruhů se jen zlepšovat. Tím myslím dostatek topné vody pro topné okruhy ne tlakové poměry :-)
   Vyzkoušejte tento postup, když to nepomůže, tak si kupte knihu a zkuste to podle ní, když ani to nepomůže, tak to budeme nejspíše muset vyřešit po telefonu (to v 95% pomůže) a jako poslední je že bych tam zajel.

   Dobrý den, díky za okamžitou odpověď J Knihu mám objednanou, takže určitě to nastuduji. S tím elektronickým čerpadlem už laškuji hodně dlouho a asi ho koupím, uvažoval jsem stejně jako Vy (máte zkušenosti s nějakou značkou?). Rozdíl mezi vrtanou vodou a topnou je v obou okruzích kolem 10 st. C (vrací se kolem 28 st C). Další postup jak popisujete, budu muset nechat až na teplejší období, protože bych teď tady asi zmrzl, když nechám dům vychladnout, ono se to pak natápí hodně dlouho. Já už nad tím koumám několik let, ale pořád mám pocit, že je někde chyba. Ne že by tu byla zima, ale je to celé nerovnoměrné. Zaujala mne Vaše poslední poznámka – opravdu byste byl ochoten se na to podívat? Z Jindřichova Hradce to není tak daleko, mohu Vás odvézt i přivézt a samozřejmě vše uhradit. Sice bych se připravil o to, že to vykoumám sám, ale nějak to dořešit musím J Ještě jednou díky za Vaši rychlou odpověď.
   P. S. fotku rozdělovače s ventily přikládám, ale je to stejné jako na tom schématu, co jsem poslal.

   Dobrý večer, čerpadlo bych opět asi použil Grundfos. Když řeknete typ, tak vám ho nahradí, že asi nebudete muset ani převařovat trubky. 10°C rozdílu je už celkem dost. Řekl bych, že čerpadlo je průtokově na maximu. Jestli budete nahrazovat čerpadlo, byl bych pro silnější (25–60) abychom byli kolem 8°C. Asi bude opravdu lepší to nechat na trochu teplejší období, ale nemyslel jsem tím, že necháte dům vymrznout. Jen aby odebíral výkon. V tohle počasí tak půl dne nechat vypnuté tj., v prostoru mezi 16–18°C a podlaha tak kolem 20–25°C. Foto rozdělovače jsem chtěl vidět, kvůli provedení regulace průtoků. Podle fotky je to ten stříbrný kroužek na ventilu. Měla by tam být stupnice 1–7. Jedna je nejmenší průtok tz. nejvíce přivřeno, takže je poté nastavte podle dřívějšího popisu. Sice mám spoustu práce, takže s časem je to mizerné, ale toto nastavení, pokud se neměří skutečné průtoky a není znám přesný výkon topného okruhu, je časově velmi náročné, když se to má udělat pořádně, proto to topenáři nedělají :-D Takže abych vám byl k něčemu platný a zároveň abych vás peněžně nezruinoval, tak bych měl přijet k systému, který je už přednastaven a je známé jeho chování. Proto vyměňte čerpadlo, přednastavte si topné okruhy a potom pomalu dolaďujte a pište si teploty, jaké byli na dobrých i špatných okruzích. Myslím si, že do konce zimy to dáte v pohodě dokupy a když ne, tak budu mít podklady proto, abychom to zvládli v rozumném čase, případně po dnu stráveným se mnou budete vědět jak na to už stoprocentně.

   Dobrý den, já Vám strašně moc děkuji, konečně rozumná řeč :-) Čerpadlo vyměním, nastavím vše jak říkáte a dám vědět. Díky, jste moc laskavý.

Odesílatel: r@hbnet.cz