Realizace MaR

   Dobrý den pane Valter, našel jsem na internetu Váš web, a tak se na Vás obracím s dotazem, zda by pro Vás bylo zajímavé se zamyslet nad regulací otopného systému dle mých představ (se kterými mě již několik firem vyhodilo, protože nepasuje do jejich typizovaných řešení). V příloze zasílám neumělé schéma otopného systému ale pro základní orientaci to snad stačí.
   Prosím o informaci, zda a za jakých podmínek dokážete udělat: návrh regulace teploty v krbových kamnech (v schématu čtyřcestný ventil) k zamezení koroze; návrh regulace zásobníku 500 l, (v schématu třícestný ventil).
   U regulace teploty krbových kamen nelze použít standardně nabízené řešení, protože v okruhu je zařazeno čerpadlo, které běží trvale nezávisle na tom, zda krbová kamna jsou v provozu nebo ne. Proto mě napadá řešit 4 cestným ventilem, který zajistí konstantní průtok v okruhu, ale řídí průtok v krbových kamnech dle požadovaných teplot.
   U regulace zásobníku jde především o akumulaci přebytečného tepla a následně řízení výdeje teplé vody tak aby byla teplá voda maximálně využita.
Dejte mi prosím vědět, zda je toto téma pro Vás zajímavé a jste ochoten/schopen mi s návrhem, případně s realizací pomoci. V případě potřeby dalších informací jsem Vám k dispozici.

   Dobrý den, z hlediska měření a regulace vytvořit dobré a funkční řešení na váš návrh topného systému není pro nás problém. Jak jste sám poznamenal, tak není možné použít typizované řešení a je nutné použít volně programovatelný řídicí systém, ale není to za 3,50 Kč. Někdy mají lidé velmi zkreslené představy o ceně práce a komponentů měření a regulace a za málo peněz opravdu nejde udělat hodně muziky. Též při této složitosti topného systému je nutná projekční činnost, která zajistí sladění komponentů a profesí. Navrhuji tento postup:
 1) Nechat vytvořit projekt topení.
 2) Kontaktovat pana Mácu s požadavkem na projekt měření a regulace, cenu, případně termín realizace.
Vše ostatní se bude odvíjet od těchto bodů. Osobní poznámka: Pokud chcete realizaci s námi uskutečnit letos, tak moc neotálejte.

   Dobrý den pane Valter, děkuji za Vaši rychlou odpověď. Jsem si vědom složitosti situace. Právě proto, že komplexní řešení je spojeno s pro mě vysokými náklady, nehledám nyní komplexní řešení s celým řídícím systémem, kterému by byly podřízeny jednotlivé součásti topného systému. Ostatně jak tepelné čerpadlo, tak solární kolektory, podlahové topení a přímotopný kotel mají své řídící jednotky a vcelku to celé funguje k mé plné spokojenosti.
   Jediné, co potřebuji je regulace dvou ventilů, jednoho třícestného a jednoho čtyřcestného v návaznosti na definovaných vstupních a výstupních teplotách. Pokud by jako řešení řídící jednotky pro tyto dva ventily byla možnost použít SW ve starším notebooku, i to je pro mě řešitelné. Dokážete Vy (nebo společnost maca-mar) takovou regulaci ventilů navrhnout?

   Dobrý den, budu k vám upřímný. Z technického hlediska je požadované řešení nevhodné. Jestliže jste investoval nemalé finanční prostředky do technologie a jednotlivé součásti spolu nespolupracují, tak je to podle mého plýtvání zdroji a málokdy se dosáhne stavu, aby se technologie alespoň zaplatila. Když to přeženu, tak je to jako kdyby vám část technologie tahala volant v autě doleva a část doprava. Podle mého musí být jen jedna „hlava“, která sesbírá informace a rozhodne, co je v dané situaci nejlepší. Těchto „provizorních řešení na furt“ se nezúčastňuji, protože za sebou chci vidět profesionální práci. Z obchodního hlediska to není zajímavé ani pro pana Mácu. Musím vás tedy zklamat a zkuste si najít nějakého „bastlíře“.

Děkuji za férovou odpověď a přeji hezký večer.

Odesílatel: zdenek@volny.cz