Regulace kotle Baxi a spotřeba

   Dobrý den, obracím se na Vás žádostí o radu. Nejsem si jist, jestli jsem zvolil správnou cestu, když tak omluvte, zda jsem měl napsat jinam. Máme v domě zmíněný kotel, jedná se o menší rodinný domek – řadovku. Neudrží moc dlouho teplo, není zateplen a v obývací časti, která je nepoměrně velká, je velký počet starých oken, takže únik tepla si dovedete představit :/
   Nejsem si jist, jak zvolit strategii vytápění a nikde na internetu nemůžu najít odpověď. Máme jeden termostat v obývacím pokoji a rádi bychom maximálně ušetřili.
   Řeším následující možnosti:
   a) Zapínání a vypínání kotle + nastavení teploty vody v radiátorech.
   b) Zda pomůže jiné nastavení ventilů (což by znamenalo zvýšení teploty vody v radiátorech)
   c) teplota vody TUV



   a) Zapínání a vypínání kotle. Nevím a nemůžu najít jak tento kotel funguje – zda pouze zapne a vypne, nebo je tam více variant hoření. Na termostatu se otáčí budík, ve chvíli kdy topení topí. Náš nynější přístup: pokud se budík točí, platíme. Pokud se netočí, neplatíme. Tato varianta počítá s tím, že intenzita hoření je stejná a kotel buď zapne, nebo vypne. Víme, že asi není nejlepší varianta dům hodně roztopit a potom nechat třeba o 5° zchladnout. Teď je otázka, jak zvolit intervaly topení. Zda jsem pochopil správně, když se budík točí, že platíme, a když se netočí, neplatíme. Jak tedy zvolit poměr doby, kdy se budík točí a kdy se netočí? A jak zvolit teplotu kotle? Teplotu kotle máme v mrazech na 70° a nad nulou na 60°. Znamená to, že v obýváku, kde je termostat nastaven na 18.5° je ventil na 2–3ku, tím pádem topeni, když jsme doma, topí cca 3hodiny (budík se točí), a potom třeba hodinu netopí (bohužel stačí opravdu hodina a máme doma zimu). Výkyv teplot je tak cca 2–3stupně. V obytné časti, máme tak cca 17–20°C. Tímto způsobem se snažím ušetřit. Máme zvolit jinou strategii? Tzn. budík se bude točit delší, nebo kratší dobu? Nebo topit na více stupňů? Či nastavit teplejší vodu v topení a tím pádem by se zkrátil interval topení a dům by mohl chladnout delší dobu?
   b) Nastavení ventilů. Ve výsledku to má za následek, že topení není extra horké – v obytných místnostech máme ventil na 5ku, topení jede na plno, i tak není v místnosti horko (cca 20–21°). V neobytné místnosti, kde jsou uniky tepla (obývák s termostatem, máme 18° a v tu chvíli termostat vypne). Je nám spíše zima, topení máme na 5ku, v momentě před vypnutím cyklu je v místnosti vcelku teplo, potom místnost cca 1–2h chladne, na konci studeného cyklu je v místnosti už dost zima a tak pořád dokola. Tímto nastavením věřím, že šetřím. Chci se tedy zeptat, jestli tomu skutečně tak je.
   c) A poslední otázka, TUV máme na 50°-55°, kolega tvrdí, že je to zbytečně moc. Co myslíte?

   Dobrý den. Úvodem bych řekl, že pokud chcete šetřit, tak nejdůležitější jsou dobrá okna, vchodové dveře a zateplení stropu. Tam bych začal a uvidíte, jak hodně ušetříte a zároveň budete mít teplo. To jste, ale určitě nechtěl slyšet :-) Vše ostatní je řešení důsledku a tudíž ne moc efektivní, ale k vašim dotazům.
   a) Kotel má plynulou regulaci hořáku, proto je lepší pokud běží neustále na co nejmenší teplotu (nejhůře je plyn využit při startu). Zjednodušeně řešeno je lepší platit málo a pořád, než nárazově více + horší spalování. Ideální je řídit teplotu kotle automaticky podle venkovní teploty (ekvitermní regulace), ale je potřeba mít osazen venkovní snímač. Doporučuji si ho nechat dodělat, zatím se snažte nastavovat co nejnižší teplotu topné vody, tak abyste dosáhli požadované teplotu v obytném prostoru. Funkci „budík“ nepoužívejte. Používejte funkci automat „hodiny“ v půlce levé strany displeje. Pokud si troufnete na složitější nastavení tj. nastavení pro instalatéra, tak můžete zkontrolovat případně nastavit parametry na: MODUL = 1; AMBON = 1; F10 = 00. Poté prostorový přístroj bude regulovat na prostorovou teplotu a zároveň si bude sám upravovat teplotu topné vody, tudíž si sám nastaví co nejlepší podmínky.
   b) Tam kde máte osazen prostorový přístroj a je-li nastaven aby reagoval na prostorovou teplotu, tak by neměli být osazeny termostatické hlavice. V nejhorším případě je nastavte na 5. Myslím si, že regulátor je špatně nastaven a protože kotel snižuje podle mého výkon na špatné parametry, tak poté je vám zima. Doporučuji zavolat servisního technika, který vám to zkontroluje a nastaví, určitě se to vyplatí. Jestli zvládnete nastavovat i servisní parametry a není vám něco jasné, tak to můžeme zkusit i nastavit či povysvětlit po telefonu. V mailu to stručně nejde. Nynějším nastavením protopíte tak o 10–30% více než když kotel necháte pracovat tak jak má.
   c) Teplota v bojleru je v pořádku. Spíše pokud by se vám nedostávalo množství teplé vody, tak můžete jít i nahoru do cca. 65°C a naředěním zvětšíte obsah bojleru. Níže bych nešel, maximálně na 48°C.

Odesílatel: osky@seznam.cz