Regulace místností a BAXI NUVOLA3 COMFORT HT

   Snažil jsem se Vás kontaktovat ohledně žádosti o pomoc při nastavení kondenzačního kotle BAXI NUVOLA3 COMFORT HT. Mám následující problém, se kterým si nevím rady a nejsem schopen najít vhodného servisního technika, který by navrhl řešení.
   Kotel je instalován v RD s 6 místnostmi a nyní je použit regulátor AVS77 v referenční místnosti + venkovní sonda teploty do kotle. Toto je nedostatečné řešení pro optimální regulaci teploty v dalších místnostech a rád bych řídil kotel pouze podle termostatických hlavic. Toho dosáhnu parametrem AMBON=0, nyní však čerpadlo jede nonstop a kotel neustále dohřívá vodu do okruhu – cykluje, i když všechny hlavice úplně uzavřu, tedy neměl by být žádný odběr.
   Nicméně tepelná pohoda je mnohem lepší, protože je možné každou místnost regulovat pomocí hlavic na radiátorech. Nicméně nejsem si jistý s vhodností tohoto řešení vzhledem k životnosti kotle. Pokud byste měl nějaký návrh řešení/radu, uvítám.

   Dobrý den. Kotel reguluje na výstupní teplotu. Pokud cykluje, tak mu výstupní musí chladnout. To znamená, že přes něco musí téct voda (stačí i malý radiátor, nebo chladne vyzařováním tj. kotel je v chladném prostředí, nebo není osazeno elektronické čerpadlo a poté i když všechny termohlavice zavřete, tak nadměrně vzroste tlak a čerpadlo nadzvedne i uzavřené hlavice, což je nevhodné). Cyklování se nezbavíte nikdy, protože pokud je odebíraný výkon menší než minimální výkon kotle, tak začne cyklovat. Takže nejhorší varianta jak na životnost, tak na spotřebu je mít otevřen jen jeden radiátor. Ale to řešíme důsledek a ne příčinu problému.
   Příčina je podle mého v tom, že není zaregulován průtok radiátory (podlahovými okruhy) a tudíž některé místnosti se přetápí a jiné naopak. Nechte topenářskou firmu zaregulovat průtoky, a tím i výkony, jednotlivými tělesy ať topí tak jak mají. Druhá příčina může být ve špatně zvolené referenční místnosti pro prostorový regulátor. Měla by být největší, nejstudenější a bez termohlavic (více viz má kniha). Tam najdete náhradní metodu pro zaregulování průtoku radiátory tak abyste to zvládl svépomocí (http://shop.ben.cz/151260).
   Toto je základní předpoklad pro správný chod kotle a topného systému. Pokud chcete řídit jednotlivé místnosti, doporučoval bych systém http://www.etatherm.cz/ který dokáže přizavření všech nebo definovaných hlavic odstavit kotel (a za dost dobrou cenu s minimem kabeláže nebo náhradní metodou bezdrátově).
   Závěr: Pokud se provede správně zaregulování průtoků tak jednotlivé místnosti budou topit, jak potřebujete a až by se měly přetápět, tak je zavřou termohlavice. Jako poslední se natopí místnost s prostorovým regulátorem a odstaví kotel z provozu. A je po problému. Ale k tomu vede jen precisní práce profese topení.

   Vážený pane Valter, mockrát děkuji za rady. Pokusím se tedy nejprve nechat zaregulovat průtoky radiátory a pak rovněž taky najít vhodný a zároveň ekonomicky dostupný systém pro bezdrátové řízení vytápění jednotlivých místností.

Odesílatel: martin@post.cz