Regulace plynového kotle s vlivem neregulovaného krbu

   Dobrý den, chtěl bych vás poprosit o radu nebo názor…
Povedlo se nám rekonstruovat starou stodolu na Společenské centrum pro děti. Objekt má v přízemí dvě společenské místnosti, kuchyň, 3x sociálky, sklad a chodbu. V podkroví také dvě společenské místnosti i 4x sociály. Celkem 32 radiátorů, v přízemí navíc podlahové topeni (5 okruhů)  a krbová kamna bez výměníku. Všechno napojené na kotel Thermona 28TLZX, topení řídí jednoduchý regulátor Auroton (bez opentherm). Regulátor je umístěny v referenční místnosti v přízemí, kde kromě 3 radiátorů je také podlahové topeni a krb. Objekt je 200 let starý, zdivo-kámen, bez zateplení,  venkovní  zdi tl. 80cm, vnitřní zdi tl. 60, strop – klenby. V podkroví jsou většinou sádrokartonové příčky nebo Ytong, zateplení střechy cca 25 cm. Štít SZ cihla zateplena, štít JV porotherm bez zatepleni. Celková plocha 307 m2.


   Děti každý den využívají přízemi, kde mají internetovou kavárnu, kuchyň a také velkou spol. místnost kde je umístěn regulátor a krb.  Podkroví je využíváno cca 2–3 týdně, o víkendech a prázdninách. Objekt často pronajímáme pro dětské tábory nebo pro rodinné oslavy.  Za dva roky provozu jsme spotřebovali 9200 m3 plynu (vč. ohřevu vody), topíme na 22.5–23°C.
   Proč vám píšu?. Protože potřebuji poradit. Obávám se, že umístěni a volba regulátoru nebyla moc šťastná. Z důvodu úspory plynu často používáme krbová kamna. Krásně vytopí referenční místnost a také něco málo vedlejší místnosti. Ale pokud zatopím v krbu, vypne regulátor a v podkroví je zima. Stejně když v referenční místnosti je rodinná oslava. 40 lidi dokáže zvednout teplotu o pár stupňů a regulátor také vypne. V praxi, když chceme zatopit v krbu, musíme nastavit regulátor na 25–26°C, aby vůbec vytopil podkroví. Další problém je v místnostech v podkroví. V místnosti kde je štít z porothermu bez zatepleni je teplota o 3–4°C menši než v dalších místnostech objektu. To nás nutí nastavit teplotu vody skoro na maximum. Pokud si dovolím nastavit teplotu vody na 65°C, při venkovní teplotě -10°C, mam v té místnosti max. 19–20°C a v dalších 23–25°C. Navíc lidé často zasahují do regulátoru a také do hlavic radiátorů.
   To všechno mě nutí k zamyšlení jak naše problémy vyřešit a možná také snížit náklady na vytápění.  Nejjednodušším řešením se mi zda změnit referenční místnost na jednou z podkrovních (třeba tu studenější) pomoci bezdrátového termostatu.  To by ale znamenalo vytápět tyto místnosti nepřetržitě (a používáme je jen 2–3 týdně + víkendy). V podstatě teď je také stále vytápíme, protože nechce nám se pořad regulovat termoventily. Jiným řešením je systém pocketHome nebo evohome, kde teoreticky každá místnost zvlášť by mohla vyslat požadavek na teplo. S tím ale málo kdo má zkušenosti a každý výrobce samozřejmě chválí svůj systém. Nechtěl bych investovat desítky tisíc korun do systému, který nevyřeší naše problémy. Nebo by pomohl slušný regulátor s opentherm a ekvitermní regulaci?

   Dobrý den, předem bych Vás chtěl pochválit za kvalitní popsání stávajícího stavu, ze kterého jsem si udělal jasnou představu o problému.
   Na daném objektu se potkalo více problémů, ale podle mého není spotřeba plynu nijak extrémní a proto přepokládaná úspora plynu při realizování níže popsaných úprav nebude nijak zásadní (tipoval bych cca 10–20%), ale komfort topení stoupne cca o 100%. Úpravy popíšu v pořadí, v jakém by se měli řešit.

  1. Hlavním problémem je nezaragulování průtoků v radiátorech nebo jejich nevhodná volba. Topný systém by měl pracovat tak, že pokud je kotle dodávaná konstantní teplota topné vody, tak by ve VŠECH místnostech měla být stejná prostorová teplota. Pokud nejsou zaregulované průtoky v radiátorech, tak dochází k vámi popsanému stavu, tj. spodní patro topí hodně (topná voda se přežene přes nejbližší radiátory) a na podkroví se nedostává. Zde by měl nastoupit zdatný topenář nebo technik měření a regulace a provést zaregulování těchto průtoků. Pokud neseženete kvalitního profesionála, tak zaregulování si můžete provést sám (popis jak na to jsem popsal ve své knize Regulace v praxi: jvalter.cz/regulace-v-praxi http://shop.ben.cz/cz/151260-regulace-v-praxi.aspx). Poté by se měl komfort vytápění hodně zlepšit. Pokud budou místnosti u štítu stále chladnější, tak jsou radiátory v podkroví nejspíše poddimenzované a bude nutná jejich výměna za větší. Po tomto zásahu budete moci kotel provozovat s různou teplotou topné vody, to znamená tak jak by to mělo správně fungovat.
  2. Ke kotli připojit venkovní čidlo a aktivovat ekvitermní regulaci. Poté bude kotel reagovat na změnu venkovní teploty a bude teplotu topné vody přizpůsobovat tepelným ztrátám objektu a nebude zbytečně nahřívat topnou vodu na vysokou teplotu, když to není potřeba.
  3. U regulace prostorové teploty máte na výměr z více variant:
    1. Ponecháte stávající prostorový termostat a budete postupovat tak jak doposud. Samozřejmě zůstanou ty samé nevýhody až na to že zaregulováním průtoků radiátory jsme docílili stejné teploty ve všech místnostech. V tomto zapojení funguje prostorový termostat spíše jako omezovač maximální prostorové teploty v objektu tj. pokud zatopíte v krbu, tak se vypne topení všude – nejhorší varianta.
    2. Osazení prostorového termostatu, u kterého bude možnost vyřadit ho z provozu (přepínač trvale ZAP) nebo osazení vypínače který bude funkci termostatu blokovat při topení v krbu. V nejjednodušší formě může dobře posloužit klasický vypínač na světla, který osadíte vedle termostatu a paralelně připojíte ke kontaktu termostatu. V případě topení v krbu ho sepnete, a protože budete tento vypínač sepnutý, tak ať termostat dělá cokoli, kotel poběží dál – standardní varianta.
    3. Zrušení prostorového termostatu a regulace jednotlivých místností. Zde bych systém evohome nedoporučoval i když by byl nespíše funkční. Protože je kolem nás plno „elektromagnetického smogu“ tak si nemyslím, že je vhodné zbytečně děti vystavovat dalšímu zatížení (evohome je bezdrátový systém), když to není nezbytně nutné. Spíše bych šel cestou nějakého jednoduchého drátového systému.  Zde se přímo nabízí systém Etatherm (http://www.etatherm.cz/) pro individuální regulaci místností. Řídící jednotka je za cca 5000 Kč, ke které je ovládací software zdarma (není žádný termostat v místnosti, vše řídí hlavice na radiátorech nebo snímače bez ovládání.  Tímto systémem se mohou ovládat jak radiátory, tak podlahové topení – jedna ovládací hlavice včetně interního čidla vychází na cca 1300 Kč. Může se připojit modul pro ovládání kotle, který bude kotel vypínat, pokud nebude chtít topit žádná místnost. Hlavice se s řídící jednotkou propojují slabými dvěma drátky, proto se to dá dodělat už do hotového domu a je tam bezpečné napětí pro děti cca 8V (ne 230V). V reálu to chodí tak, že na PC si nastavíte, kdy a kde má být jaká teplota a systém se o to postará. Je tu samozřejmě i možnost ovládat tento systém přes internet – nejlepší varianta.

   Určitě by bylo dobré realizovat bod (1). Bod (2) je na zvážení, ale bude určitě přínosem, pokud pude pořádně udělán bod (1). Bod (3) bych realizoval ve variantě (b), pokud budou finance, tak v bodu (c). Samozřejmě existují kvalitnější řešení vaší situace ale, pokud se budu držet co nejlepšího poměru cena/výkon, tak mi vycházejí výše popsaná řešení. Hlavní je, že řešení by neměla být finančně náročná, budete mít topný systém efektivní a prostorové teploty budete mít takové, jaké potřebujete.

Odesílatel: jed@centrum.cz