Regulátor CR 04

   Vážený pane Valtere, obracím se na Vás s prosbou, jestli byste mi nedokázal poradit s nastavením regulátoru Honeywell CR04, nastavení ekvitermní křivky na základě venkovní teploty s kompenzací pokojovou teplotou.
   Mám nově instalovaný plynový kondenzační kotel Viadrus K4 - NAOS - pouze na topení bez ohřevu TUV a doporučený regulátor CR04. Vytápím s ním 2 generační RD, zateplený, nová okna, 25 let starý rozvod topení a radiátory, cca 450 litrů v systému.
   Regulátor je umístěn na zdi v obývacím pokoji, který je situován na jihovýchodní straně domu. Nyní reguluji kotel v režimu č. 1, tzn. regulace pokojovou teplotou, funguje to dobře a vytápím na 22,5 st. Chtěl bych najet na režim č.2 úspornější-ekvitermní křivku, mám jí nastavenou dle návodu v rozmezí 1,6-2, přesně na 1,8, s kompenzací pokoj. teploty-0 a nulovou korekcí pokojové teploty. Dnes jsem se pokoušel najet na tento režim regulace a můj problém je, že kotel topí i přes nastavenou pokojovou teplotu 22,5 st. a nevypne. Dokázal byste mi poradit s dalším nastavením, jestli mám nastavit ještě jiné parametry a jaké, např. kompenzaci pokoj. teploty, korekci, tak aby to regulovalo jak má a v úspornějším režimu… Budu vděčný za každou Vaši radu zkušeného odborníka. Děkuji Vám velice předem za odpověď a s pozdravem.
Ještě jsem zapomněl dodat, na starých radiátorech jsou namontovány termostatické hlavice. Děkuji Vám…

   Dobrý den, předpokládám, když chcete použít ekvitermní regulaci, že máte ke kotli připojené venkovní čidlo. Možná se vám zdá otázka nevhodná, ale jsem poučen a ptám se i na základní věci. Princip ekvitermní regulace je takový, že do vytápěného prostoru se neustále (POŘÁD!) dodává teplo, které uteče tepelnými ztrátami objektu. Protože se plynule dodává jen potřebné množství (kotel jede konstantně na malý výkon) a neprovozuje se systémem brzda/plyn (tj. plný výkon/stop), tak lze ušetřit celkem významné množství plynu.
Pro váš případ základní nastavení: ekvitermní křivka – 1,8; POKOJ KOMP – 3,5 (případně 4). Křivku následně upravte tak (změna max. 2x denně), aby kotel jel stabilně na so nejmenší výkon a prostorová teplota v místě regulátoru CR 04 byla stabilní.

   Dobrý den p. Valter, velice Vám děkuji za odpověď, ano venkovní čidlo mám. Ještě bych chtěl poprosit, na kolik mam nastavit max. a min. teplotu topné vody. To už snad bude všechno a ještě jednou děkuji za ochotu poradit.

   Dobrý den, maximální a minimální teplota topné vody se nastavuje podle tepelného spádu, na který byl topný systém navržen. To měl nastavit technik, který uváděl kotel do provozu a asi byste to neměl měnit. Podle toho co jste napsal, tak maximum by mělo být na cca 75°C (75°C až 80°C) a minimum bych jako základní protimrazovou ochranu nastavil na 10°C.

Dobry den, Pokoj komp. jde nastavit max. do 3,0 tak jsem nastavil 2,0? Křivka 1,8. Technik mi nic nenastavil, že prý to si musím sám. Neznají to samy a hranou si jen na chytrý.

   Dobrý den, ekvitermní křivka má maximálně limit do tří, ne hodnota Pokoj_komp. Tento parametr jde nastavit do dvaceti. Křivku nechte na 1.8. Pokoj_komp nastavte na 3.5 až 4. Je to hodnota o kolik se musí zvýšit teplota topné vody, aby se teplota ve vytápěném prostoru zvedla o jeden stupeň. Například pokud jde do topení 40°C a v prostoru je 20°C, my ji navýšíme na 44°C, tak by se teplota v prostoru měla zvednout na 21°C. Hodnota Pokoj_komp jinak řečeno „korekce aktuální prostorovou teplotou“ se podle návrhu radiátorů pohybuje právě v rozmezí 3.5 až 4.

   Dobrý den p. Valter, v souboru Vám posílám návod na CR04. Zajímavé je, že jsem to dnes zkoušel nastavit na režim 2, křivka 1,8, pokoj komp 2,0, kotel začal topit, ale v menu se mi výkon hořáku neukazoval na kolik jede, bylo tam pořád 0%, což je divné, kotel ale topil cca na 47 °C a plamínek se také zobrazoval na displeji. Teplotu max. jsem nastavil na 70 °C a min. na 10°C. Tak jsem to po hodině zase nastavil na režim 1, na pokojovou teplotu, to jede spolehlivě a úsporněji prozatím, barák má malé tepelné ztráty a přednastavená pokoj. teplota 22,5 °C vydrží i půl dne, než si zas přitopí. Co jsem zjistil, tak mu stačí k přitopení jen 42 °C teplé vody. Ale rád bych samozřejmě najel na úspornější režim ekviterm.
   Jak už jsem psal, pokoj komp jde nastavit max. na parametr 3,0. Budu Vám vděčný za každou radu jako zkušeného odborníka a klidně Vám ji finančně proplatím na účet.
   Servisní technici jsou k ničemu, rovnou řeknou, že do toho se hrabat nebudou a to si musí sám každý a jen kecají, jak jsou dobrý, jak to dlouho dělají, pak přijdou, strčí analyzátor do komína, řeknou, že je to dobrý a nic se nemusí seřizovat, dají razítko a vezmou si 1500. Já jsem elektrikář a revizní technik elektro, musím se stále v mém oboru vzdělávat, sledovat novinky, učit se novým věcem, dělám silnoproud od vysokého napětí až po NN, ale tihle servisáci co většinou znám, nic neví a dobrého servisáka a ochotného vše nastavit, poradit, toho neznám. Děkuji Vám a s pozdravem

   Dobrý den, protože regulátor jede po komunikaci OpenTherm, kde si každý hraje na svém písečku a norem se nedrží, tak může být všechno možné. Jestliže se výkon hořáku v režimu jedna zobrazoval a v režimu dva ne, tak je to divné. Jestliže se neukazoval ani v režimu jedna, tak nejspíše něco není podle normy a ty dvě zařízení si špatně popovídají.
   Zde je návod v lepším provedení www.viadrus.cz/doc/cms_library/cr-11006-722.pdf. Na stránce 22 je vidět rozmezí parametrů. Protože je krok po 1, tak pro začátek nastavte 3.
   Nepíšete, při jaké venkovní teplotě vám stačí 42°C, takže když to odhadnu. Nastavte křivku na 1.5 a uvidíte.

   Dobrý den, tak to si asi nerozumíme:-). V menu tohoto regulátoru je nastavení ekvitermní křivky - ta se dá nastavit max. do 3, jak píšete, to souhlasím. Pak v menu další údaj POKOJ KOMP - se dá na tomto regulátoru opět nastavit pouze do 3, bohužel nikoliv do 20. Zkoušel jsem to několikrát vždy mi to šlo pouze do 3,0 a jde od 0,0, 0, 1 ,0,2, 0,3, 0,4.......až do 3,0.
Potom je tam ještě parametr korekce termostatu, to má rozmezí od -2,0 - + 2,0 °C.
Venkovní teplota byla dnes +10.
Tak teď už jsem Vás asi pochopil, nepustí mě to přes hodnotu 3. krok sice píšou po 1 až do 20, ale zajímavé je, že to jde po 0,1. Ok, zkusím křivku na 1,5 a POKOJ KOMP na 3,0 a uvidím. Chci se ještě zeptat, neznáte k doporučení lepší termostat, jednodušší, který by s tímto kotlem dokázal komunikovat? Prozatím Vám velice děkuji, vyzkouším to a s pozdravem.

   Dobrý den, to vypadá, že buď došlo k inovaci, ale to bych čekal rozmezí cca do pěti, nebo je to omezeno v kotli. Korekce termostatu je kalibrace vnitřního snímače regulátoru, pokud měří jinou hodnotu, než je reálně v místnosti (rozjetý snímač teploty). Tento parametr zatím nechte na nulové hodnotě.
Teplota topné vody 42°C při venkovní teplotě 10°C odpovídá křivce 2.0, ale stejně bych raději začal odspodu tj. křivkou 1.5 jak jsem psal.
   Jak jsem psal, výrobci udělali z komunikace OpenTherm jeden velký bastl, takže to nikdy nebude úplně ono. Protože tento typ doporučuje výrobce, tak bych ho neměnil. Bude to nejspíše nejlepší ze „špatných“ řešení. Existuje ještě řešení použití klasického kontaktního termostatu, ale to trochu degradujete regulaci. Někdy je to lepší řešení, protože je vždy lepší dobře nastavený kotel + prostorový termostat, než špatně nastavený regulátor OpenTherm.

   Dobrý den, nechám to na nule teda, nastavím křivku 1.5 a dam vědět. Jinak zůstanu raději u té regulace opentherm s pokoj. teplotou, bez ekvitermu. Takhle to funguje dobře a kotel si to řídí s plynulým výkonem, dle potřeby. Děkuji, zkusím to a dám vědět.

   Dobrý den p. Valtere, omlouvám se předem, že ještě otravuji, ale napsal jsem do Honeywella s dotazem nastavení křivky a pokoj komp. Tak opravdu došlo k inovaci a křivka jde nastavit pouze do 3,0 po krocích 0,1. Níže Vám pro zajímavost posílám jejich odpověď, a pokud by Vás něco napadlo a měl jste další užitečnou radu, budu vděčný za každou informaci. V souboru posílám nový návod po inovaci. Dále jsem Vám zapomněl ještě uvést, že mám nastavenou hodnotu předehřevu na číslo 1.

Dobrý den, Váš dotaz je poměrně široký a asi pro nás nebude jednoduché Vám doporučit ideální nastavení regulace bez znalosti Vaší konkrétní instalace.
 1) nastavení vlivu pokojové teploty na ekvitermní regulaci - Pokojová kompenzace, parametr POKOJ KOMP. U poslední verze softwaru je opravdu nastavitelná v rozsahu 0 až 3,0 v kroku po 0,1. Původní software, který Váš servisní technik asi zná z minulosti, byl opravdu v rozsahu 0-20 v 1st. kroku. Změna byla provedena kvůli integraci modifikovaného algoritmu ekvitermních křivek a jejich kompenzace pokojovou teplotou. Bez ohledu na rozsah nastavení a krok nastavení tohoto parametru je princip tohoto parametru stejný. Čím vyšší číslo, tím vyšší vliv pokojové teploty na regulaci. Čím vyšší číslo kompenzace pokojové teploty je nutné použít, tím více to směřuje k tomu, že je ekvitemní křivka nevhodně nastavena nebo je dům tak dobře zaizolován, že je odezva vnitřní teploty na změnu vnější teploty tak malá a zpožděná, že regulace pokojovou teplotou poskytuje vyšší teplotní komfort pro obyvatele domu.
 2) Vzhledem k tomu, že používáte kondenzační kotel mě spíše překvapuje, že Vám montážník doporučuje křivku 1,8. Já osobně bych viděl nastavení křivky na hodnotě do 1,6. Vzhledem k tomu, že nevíme, jaký topný systém je využíván (stáří, objem vody, typy radiátorů, možná kombinace podlahového a radiátorového systému, atd.), nevíme, zda a jak je Váš dům velký a izolovaný (možná odezva vnitřní teploty na změnu vnější teploty), nevíme v jaké nadmořské výšce a v jaké klimatické oblasti se dům nachází, nejsme schopni Vám doporučit ani optimální nastavení ekvitermní křivky ani nastavení vlivu kompenzace pokojové teploty. Zde by bylo dobré vědět, jaký potřebný výkon má Váš dům kalkulovaný například při venkovní teplotě -10°C. S tím také souvisí následujíc bod 3.
 3) Váš popis zobrazování výkonu kotle pomocí plamínku na displeji regulátoru mi spíše připadá, že kotel jednoduše pracuje na výkonech blížících se minimální výkonu. To je pro kondenzační kotle ideální provozní stav. Kondenzační kotel by měl pracovat co nejvíce času na co nejnižší nutný výkon. V současném období, kdy venkovní teploty neklesají pod 0°C si troufnu říci, že pro dotápění Vašeho domu bude minimální výkon kotle dostatečný a proto kotel nebude mít potřebu pracovat dlouhodobě s vyššími výkonovými úrovněmi.
   Nastavení optimálního nastavení ekvitermní křivky není otázka jednoho nastavení při uvedení kotle do provozu, ale vyžaduje určité vysledování chování topného systému. Jakákoliv změna nastavení ekvtermní regulace také vyžaduje, aby byl systém po jakékoliv změně nastavení provozován alespoň 2 až 3 dny bez dalšího ručního zásahu, aby si regulace mohla celý systém osahat. Ruční změna tohoto nastavení se neprojevuje ihned, a pokud dochází ke každodenní změně nastavení, tak k ustálení regulace nemusí dojít. Ve Vašem případě tak doporučujeme být v kontaktu s firmou, který Vám kotel a regulaci dodala a která Váš systém zná do detailů a s touto firmou celou regulaci postupně doladit.

   Dobrý den, s tím co jste dostal od Honeywellu, se ztotožňuji. Křivku nastavte 1.5, jak jsem psal, případně ji můžete ubrat, pokud bude docházet k přetápění při stávajících venkovních teplotách. Správnost nastavení se nejlépe projeví až někdy v únoru až bude pod -10°C.
   Parametr POKOJ KOMP se nejvíce uplatní, když se má rychle natopit, například pokud dům vychladne přes zimní dovolenou a má se vyjet na komfortní teplotu (z 16°C na 21°C). Tam zjistíte vhodnost nastavení. Omezení nejspíše došlo kvůli kondenzačním kotlům, aby lidé nenastavovali zbytečně velkou hodnotu, protože poté kotle přestávají fungovat jako kondenzační (nad cca 60°C vratné vody). Když se nad tím zamyslím, tak je to při dnešním stavu trhu rozumné omezení.
P. S. Soubor s návodem jsem nedostal, asi jste ho zapomněl přiložit.

   Dobrý den p. Valtere, přikládám do souboru návod. Ale vlastně tam není změna žádná kromě nastavení toho POKOJ KOMP v krocích 0,1 do 3,0.
Takže křivku na 1,5 a POKOJ KOMP nechat na 0,0? Nikam se v zimě na dovolenou nejezdí, pořád někdo v domě je. Nechat ustálit 2-3 dny systém při této křivce a pokud by se potom přetápělo, snížit křivku na 1,4?
Hodnota předehřevu může zůstat na č. 1? 1 hodina?

   Dobrý den, pokud je hodnota POKOJ KOMP nulová, tak je vyřazena úprava topné křivky prostorou teplotou a je aktivní řízení JEN podle venkovní teploty. Postup odladění topné křivky:
 1) Křivka 1,5; POKOJ KOMP 0,0, aby nám do křivky „nekecala“ vnitřní teplota; nastavit požadovanou teplotu na 24hod.
 2) Sledovat stav, pokud bude docházet k přetápění, snížit křivku na nižší číslo po 0,1. Změnu provádět max. jednou za den. Dva až tři dny je skoro zbytečné, ale samozřejmě lepší.
 3) Po doladění nastavit POKOJ KOMP na cca 2,5, aby docházelo k úpravě křivky pokojovou teplotou.
   Předehřev nerad používám, protože kotel může zatopit ve vašem případě až o hodinu dříve, než je nastaveno v časovém programu. Zákazník po delším čase provozu většinou na tuto funkci zapomene, a poté se diví proč mu kotel nabíhá například v 6:35, když má v časovém programu nastaveno, že se má topit až od 7:00. Za mě bych dal předehřev na hodnotu 3-VYPNUTO.

   Dobrý den p. Valtere, děkuji za další užitečné informace. Zkusím to. Ještě určitě využiju Vaše znalosti, když budu potřebovat, tak se chci zeptat, na kolik si nyní ceníte Vaše rady?
   Ještě bych se zeptal, jak píšete, nastavit požadovanou teplotu na 24hod- mám nastaveno od 4:30 - 21:00 na 22,5 °C a od 21:00 - 4:30 na 21°C. Teplota při tomto počasí klesne za noc o 1°C. S tímto nastavením a požadovanou teplotou nechci hýbat. Takže nastavím křivku na 1,5 a 0,0 POKOJ KOMP a vysleduji, jestli se přetápí a jinak snížím tu křivku na 1,4. Předehřev vypnu. Děkuji

   Dobrý den, mé rady jsou zadarmo, ale jestli chcete přispět na provoz webu, tak zde jvalter.cz/posta v levém sloupci je kontakt.
   Pro lepší a rychlejší odladění topné křivky je vhodné mít konstantní teplotu (například 21°C), protože vidíte, jestli je teplota v prostoru konstantní při různých venkovních teplotách (v noci je chladno). Pokud necháte stávající nastavení, tak prostorová teplota paralelním posunem bude hýbat ekvitermní křivkou a nevhodnost nastavení křivky se neprojeví tak razantně. Já osobně bych to těch pár dní vydržel.

   Dobrý den p. Valtere, já bych to vydržel, topil bych normálně na 21° a na noc nastavil 19°, ale je tam malé 2 měsíční dítě. Ale budu to muset zkusit, tak jak píšete, abych to mohl doladit vše. Děkuji a s pozdravem

   Dobrý den, už nevím jak to napsat. ŽÁDNÝCH 19°C! Normální provoz 21°C v noci 21°C. Prostě celý den 21°C a ať je venku teplo nebo zima, měla by být teplota ve vytápěném prostoru konstantní. Tím zjistíte, že křivka je zvolená správně.

   Dobrý den p. Valtere, já Váš návod pochopil, jen jsem reagoval na poslední Váš mail, že já bych vydržel i míň než 21°C teploty v baráku, nebylo to myšleno a otázka v nastavení. Vše jsem jinak zcela pochopil, co se týče nastavení a Váš návod je zcela jasný.

Odesílatel: mir@seznam.cz