Špatné průtoky HVDT

   Dobrý deň pán Valter, moje meno je ..., bývam v Liptovskom Jáne na Slovensku. Mám rodinný penzión, ktorý som roky bez problémov vykuroval spolu 12 rokov kotlom Verner 45, (vždy po 6 rokoch som ich vymenil, mal som teda 2 kotle), pri ročnej spotrebe 14% vysušeného smrekového reziva 42m3. Kúrilo sa v kotly od konca listopadu do konca března. Všetko fungovalo bez akých-kôl vek problémov. V roku v záři 2017 som tento kotol po doporučení autorizovaného dodávateľa firmy Bosch- Junkers vymenil tento kotol za plynový kotol Bosch-Junkers 9000iw, a začali problémy, ktoré trvajú dnes. Kúpil som si preto vašu knihu Regulace v praxi, aby som veci lepšie porozumel.
   Popis problému: Pôvodný Kotol Verner 45, pracoval cez štvorcestný ventil do rozdeľovača na ktorý sú pripojené 4 vetvy s čerpadlami DAB 3x, Grundfos 1x. V každej vetve je napojených rozdielny počet radiátorov spolu 35 ks. Aby aj v najväčších zimách som mal v izbách teplo a spaľovanie bolo dokonale, kotol Verner45 som mal nastavený na 82°C, vtedy teplota vody v systéme bola 62-65°C. Vo vykurovacom okruhu je 480 litrov vody a spolu 35 radiátorov.
   Distribútor techniky Junkers pred návrhom dodávky v Liptovskom Mikuláši bol na obhliadke objektu. Navrhol my kotol 9000iw výkonu 28kW. Dodal som mu projekt. Distribútor však povedal, že oni majú svoje typové Junkers projekty. Môj názor, že kotol 28kW pravdepodobne nebude postačovať svojím výkonom na vykurovanie objektu nebol rešpektovaný. Dodávateľ potvrdil, že novy plynový kotol má inú konštrukciu, vlastné čerpadlo a objekt aj v najväčších zimách vykúri. Nesúhlasil som z názorom, preto som si starý kotol ponechal v zapojení. Dostal som ale dodávateľskú garanciu, že to bude všetko v poriadku. Plynový kotol bol pripojený 3/4" trubkou do rozdeľovača. V prosinci 2017 po týždni prevádzky som však plynové kúrenie musel odstaviť a celú ďalšiu zimu 2017-2018 som ďalej kúril drevom s kotlom Verner 45.
   V řijnu 2018 dodávateľ dodal a inštaloval nový kotol 9000iw 50kW, súčasne previedol pripojenie kotla na rozdeľovač potrubím 1", a dodal anuloid HW50 ktorý mal všetky hydraulické problémy vyriešiť. Všetko však dodávateľ riešil ad hoc bez akýchkoľvek prepočtov.
   Spotreba plynu za zimu od 22.12.2018-31.3.2019 bola 7240m3. Pozoroval som teploty v systéme, v prípade že som potreboval v systéme teplotu 65°C - teplota v rozdeľovači / výstup anuloidu/ v kotlovom okruhu musela byt teplota o 15°C vyššia /80°C/. Prečítal som si niekoľko článkov z ktorých mi vyplynulo, že systém asi nepracuje korektne.
Záver: pán Valter, mohol by som Vás prosím ako odborníka poprosiť o stanovisko, prípadne o radu a návrh riešenia za ktorý Vám rád zaplatím. S úctou…

   Dobrý den, píšete, že spalování v kotli Verner 45, bylo dokonalé, ale to si nemyslím, protože není výjimkou, kdy kotel vydrží 20 let a více a ne 6 let. Typoval bych to na nízkoteplotní erozi (nízká teplota vratné vody) způsobená ručním ovládáním čtyřcestného ventilu. U spalování dřeva se to na provozu kotle moc nepozná, jen na životnosti, ale při spalování uhlí byste to poznal hned.
   K vaší situaci: problém je ve špatných průtocích přes anuloid. Chyba bude nejspíše v nízkém průtoku kotlového okruhu. Na straně spotřebičů i kotle by měl být nějaký regulační člen kterým by bylo možno průtoky optimálně sladit. Důležitý je poměr mezi průtokem v topném a kotlovém okruhu. Viz návod k anuloidu: https://junkers-cz.resource.bosch.com/media/ttcz/dokumentace/instala_n__n_vody_1/09_p__slu_enstv_/hw50_6720604811_cz.pdf. Osobně bych to viděl na vyvažovací ventil popsaný v návodu nebo např. STAD http://www.vpksk.sk/dokumenty/stad.pdf alespoň v okruhu spotřebičů a tento okruh doladit podle průtoku v kotlovém okruhu (kotlový okruh doladit výkonem kotlového čerpadla). Protože nedokážeme průtoky změřit, tak musíme použít náhradní metodu, tj. určení vhodných průtoků podle rozdílů teplot. Je nezbytné osazení teploměrů na všechny vývody z anuloidu (4x). Nejlépe teploměry v jímce, ale pro základní nastavení by mohli dostačovat i příložné např. https://www.slevnuj.cz/dum-a-zahrada/prilozny-bimetalovy-teplomer-s-pruzinou--0-120--c--8122/. Bez odečtu těchto teplot se nehneme z místa. Obecně by rozdíl mezi kotlovou a topnou vodou do systému neměl přesáhnout 5°C (většinou bývá 2°C). Jestliže je větší, tak je špatný poměr průtoků buď velký průtok / normální průtok nebo normální průtok / malý průtok, případně špatná velkost anuloidu, ale tu vylučuji, protože máš je schopen přenést 105 kW.

   Pozdravujem, ďakujem za super odpoveď. Kotol Verner som vymenil pretože, bola tam výrobná vada uchytenia spaľovacej komory na konštrukciu kotla. V tom uchytení to prasklo a začala tiecť voda. Kotol je v penzióne u Rudolfa, kde bolo časove výhodnejšie kotol vymeniť ako ho zavariť. Cele to bolo hotové za 24 hodín.
   Super odpoveď na problém s plynovým kotlom. Som Vám zaviazaný a rad by som sa Vám revanšoval. Pozrite si prosím náš web www.urudolfa.sk a keď sa nenahneváte rád vám víkendový pobyt venujem.

   Pozdravujem, ešte by som sa rad popýtal. Čerpadla ktoré mam vo vetvách okrem toho Grundfosa nie sú elektronické, otáčky sa nastavujú na tvrdo. Nebolo by prosím vhodne vymeniť čerpadla za Grundfos s funkciou adapt?

   Dobrý den, děkuji za nabídku pobytu. Před dvě lety jsem byl podívat cestou z Vysokých Tater na Chopok a plánuji s manželkou letní výlet do Nízkých Tater. Kvůli vytížení, ale nevím ještě kdy. Případně se ozvu, snad to vyjde příští rok.
   K čerpadlům: Jestliže máte osazeny termostatické hlavice na radiátorech, tak byste měl stávající čerpadla vyměnit za elektronické. Jestliže ne, tak je to na zvážení. Jsou energeticky úsporná a dávají jen takový tlak jaký je potřeba. Elektronická čerpadla lze provozovat v různých režimech, neznám detailně váš topný systém, ale nastavení na „konstantní tlak“ je jistota. Můžete si pohrát s nastavením čerpadel, ale dynamický tlak čerpadla je svázaný s průtokem a osazení alespoň jednoho vyvažovacího ventilu (prosím nenahrazovat ničím na principu kulového ventilu – regulační funkce je minimální) vás nejspíše nemine. Obecně: Nastavte čerpadla tak (jestli to půjde), aby byl všude rozdíl mezi topnou a vratnou vodou 10°C, při „vyhladnutém“ domě.

Odesílatel: rudolf@gmail.com