Teplota výstupní vody v závislosti na tepelné ztrátě budovy

   Dobrý den pane Valtere, dá se nějakým jednoduchým způsobem stanovit hodnota teploty výstupní vody v závislosti na tepelné ztrátě budovy?
   Moje novostavba má vypočtenou tepelnou ztrátu 6,5kW, materiál Ytong 375mm takže akumulace tam nějaká je, strop 28 mm minerální izolace. Při venkovních teplotách kolem 0 st /v noci, bez slunečního svitu a při vypnutém topení/ poklesne teplota v objektu z 22 st na 20 st za 5 hodin. Otopný systém tvoří deskové radiátory, navržený teplotní spád je 70/55, kotel kondenzační plynový Vaillant Ecotec Plus VU 186, regulace ekvitermní se zahrnutím vnitřní teploty do výpočtu teploty výstupní vody. Moje otázka tedy zní: jaká teplota výstupní vody by v tomto případě byla ideální právě při venkovní teplotě 0 st?
   Průběžnými pokusy jsem zjistil, že běží-li topení 24 hodin na nastavenou požadovanou teplotu objektu 22 st bez poklesu, bohatě mi stačí 43 st na výstupu. Nastavím-li však během dne, po dobu nepřítomnosti, pokles na 20 st., je zpětný nátop velmi pomalý - až 3 hodiny. Zároveň mi není jasné, proč kotel netopí bez přerušení až do doby dosažení požadované teploty 22 st, ale natápí přerušovaně v intervalech. Doufám, že jsem Vás moc nezahltil, v případě potřeby dodám další potřebné informace. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.
   Ještě jednou dobrý den, náhodou jsem zjistil, že tuto sobotu se koná Marácký potlach. Rád bych se přijel podívat, bohužel nemohu zůstat na noc, neboť máme ples. Bude možnost tam v sobotu přes den probrat následující avizované téma? Zbyněk – denní komfortní)/noční (pohotovostní) provoz versus celodenní na konstantní komfortní teplotu prostoru sníženým výkonem.

   Dobrý den, na Maráckém potlachu se probere vše co je napsané, do hloubky, do které je potřeba, v pořadí když na to přijde řeč. Takže pokud přijedete a začnete s tím, tak se do toho dáme. Též není problém výsledek diskuze zopakovat, kdybyste přijel později a někdo byl rychlejší. Je to opravdu „potlach“… Budu na Vás s touto diskuzí případně čekat do 15:00.
   Teplota výstupní topné vody v závislosti na venkovní teplotě tz. na tepelných ztrátách budovy se nazývá ekvitermní křivka. K danému tématu jsem toho hodně napsal, je rozebrána v knize i třeba na http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/50-ekvitermni-krivky. Zde bych ale problém neviděl.
   Ve vašem mailu mě zarazili, ale dvě věci. Doba natápění pro zvýšení teploty v prostoru o 2°C v kombinaci s nízkou tepelnou ztrátou objektu. Kdybyste nenapsal o cyklování kotle (nenapsal jste typ kotle ani čas provozu topného systému), tak bych řekl, že radiátory jsou poddimenzované nebo spočítané na vyšší teploty topné vody, ale takto bych viděl problém v průtoku topným systémem. Kotel by měl naběhnout a běžet až do dosažení teploty topné vody, poté si ubrat výkon a dojet na snížený výkon do natopení prostoru na požadovanou teplotu. Jestliže dochází k cyklování kotle, tak není dodaný výkon odebrán. Zaměřil bych se na filtr, chod čerpadla a správný průtok radiátory.

Odesílatel: ivan@seznam.cz