Termostat Junkers

   Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu. Cca 17 let jsem v rodinném domku provozoval plynový kotel Junkers ZWR 24-3KE pomocí prostorového termostatu TRQ21.Nyní jsem si koupil kotel nový Junkers ZW24-2DH KE Careclass. Řeším jeho připojení. Nevěděl byste, je-li možno použít původní termostat k novému kotli? Děkuji.

   Dobrý den, bohužel vás musím zklamat, regulátor TRQ21 k novému kotli nepřipojíte. Tento kotel je v regulační části osazen jen nejnutnějším minimem a proto prostorový regulátor ani ekvitermní regulaci nelze realizovat. Jediné co můžete, je použití klasického prostorového termostatu. Na trhu jich je nepřeberné množství. Jediné co musí splňovat je, spínací kontakt který povoluje provoz kotle.

   Děkuji za informaci. Jenom se ujistím, jestli jsem to dobře pochopil. Můj nový kotel ZW24-2DH Careslass bude tedy pracovat pouze v režimu VYP nebo ZAP. A jediné co mohu, je vybavit ho programovatelným termostatem? Mám elektrotechnické vzdělání, ale radši se ujišťuji. Snad příliš nezdržuji.

   Dobrý večer, ano pochopil jste to správně. Starý kotel byl „střední“ třídy a regulátor TRQ21 řídil výkon hořáku signálem 2-20V. Nový kotel máte „nízké“ třídy, který neumožňuje řízení výkonu hořáku podle prostorové teploty. Když jsem kouknul na technické podklady na www stránkách výrobce, tak tento kotel umožňuje jen povelování kontaktem. Obsahuje svorkovnici se šesti svorkami a dvěma klemami, kde je možné ovlivňovat chování kotle. Co to přesně dělá nevím, to bych to musel více studovat, ale jedno připojení je pro prostorový termostat a druhý pro spínací hodiny. Efektivita provozu nebude nic moc, ale doporučuji alespoň ručně řídit teplotu topné vody, aby co nejméně docházelo k cyklování kotle. Nevím, jaký máte topný systém, tak všeobecně: jaro/podzim 40-60°C; zima pod -5°C venku -> 75°C topná voda.

Odesílatel: enka@seznam.cz