Termostat TR200

   Dobrý den, máme termostat tr200 a kotel Junkers zwe 24-4. Termostat máme nastaven na pokojovou teplotu 23 st, ale bohužel kotel topí i se spíná při teplotě 23,5st a topí dál. Pak je doma zbytečně přetopeno... Můžete mi prosím poradit, co s tím? Děkuji.

   Dobrý den, zkuste nastavit nižší teplotu např. 22°C a napište, jakou teplotu bude regulátor udržovat. Více popište topný systém (radiátory/podlahové topení; vytápěné místnosti; kde je osazen TR200 atd.)
   TR200 není termostat, ale regulátor, který se plynulou regulací hořáku snaží udržovat prostorovou teplotu. Kotel s tímto regulátor nefunguje chci/nechci topit, ale snaží se plynule dodávat teplo, které ztratíte např. okny, zdmi atd.

Dobrý večer, určitě to probereme :) Zdravím.

Odesílatel: zuzka@seznam.cz

Komentáře

Regulátor Junkers TR 200

Dobrý den, mám závadu na regulátoru Junkers TR 200 (reguluje kotel Junkers Cerastar ZSR 24-5 KE) popsanou v diskusi článku na Vašem webu "Oprava termostat Junkers TR 200", tj. při nastavování denní teploty otočným knoflíkem mi skočí v jednom místě nastavovaná teplota např. z 20,5 °C rovnou na 25 °C. Píšete, že "bude nejspíše poškozená odporová dráha (vyměnit)". Mohl byste prosím tento zásah blíže popsat? Jsem laik, ale docela zručný a páječku mám. Děkuji a omlouvám se za obtěžování s drobnostmi. S Pozdravem Vladimír.

Regulátor Junkers TR 200 - odpověď

Dobrý den, když jsem měl ještě na takové věci čas, což už je pár let, tak jsem postupoval takto (všeobecně):
1) Sundal jsem vrchní kryt. Někdy byly knoflíky součástí vrchního krytu, někdy se musely vyndat jako první.
2) Po sundání krytu jsem izolační páskou přelepil LCD. Někdy držel sám, někdy ho držel přední kryt.
3) Našel jsem odpovídající potenciometr (trimr) podle kolečka na vrchním krytu a propláchl jsem ho WD-40. Můžete též použít nějaký kontaktol nebo líh. Propláchnout, až to z toho teče (ne do další elektroniky), nejlépe hlavou vzhůru a párkrát projet dráhu otočením do krajní polohy v mokrém stavu.
4) Vyfotil jsem potenciometr (trimr), opsal hodnoty a změřil všechny rozměry, včetně vyznačení krajních poloh.
5) Nechal jsem potenciometr vyschnout a složil regulátor. Vyzkoušel jsem ho, jestli problém nebyl jen v jeho znečištění.
6) Jestliže vyčištění nepomohlo, hledal jsem jeho odpovídající náhradu, což někdy byl oříšek. Doporučuji: https://www.ges.cz , https://www.gme.cz , https://www.tme.eu
7) Vyměnil jsem potenciometr či trimr (což bude nejspíše váš případ, jestli si dobře pamatuji) a vyzkoušel. Potenciometr (trimr) má vždy tři funkční nožičky, které snadno vyletujete, ale někdy měl i pomocné pro mechanické upevnění.
Ať se dílo podaří, ale buďte připraven na to, že se to nemusí zdařit, zvláště pokud to děláte poprvé.

Regulátor Junkers TR 200

Dobrý den, děkuji za ochotu a podrobný návod. Vyzkouším, až nebude nikdo doma delší dobu, abych se vyhnul nářkům, že je zima :-) S pozdravem Vladimír.