S termostatem nebo bez

   Dobrý den, mám plynový kotel Panther Condens 30 KKO s prostorovým regulátorem Exacontrol 7R zatím bez ohřevu TV. Uvažuji o pořízení Ekvitermní regulace, ale nevím, jakou formu mám zvolit, jde mi o to, jestli používat pouze ekvitermní čidlo a pořídit si na radiátory termostatické hlavice nebo ekvitermní čidlo s regulátorem.
   Ze začátku, co mi byl naistalován nový kotel (zatím bez regulátoru) jsem měl ohřev vody na cca 43 stupňů a kotel nám ohříval na 23 stupňů při venkovní teplotě kolem 0 možná do -3 v místnosti a nyní s regulátorem na 55 stupňů otopné vody a v místnosti 23 stupňů. Za mě bych preferoval, aby kotel udržoval stále teplé radiátory, ale nevím, zda by to bylo finančně výhodné a po stránce kotle technicky možné.
Jedná se o starý nezateplený RD s plastovými okny a starým rozvodem otopné soustavy (plechové radiátory žebrové). Snad jsem svůj dotaz popsal srozumitelně. Dekuji za odpověď.

   Dobrý den, abyste udržel prostorovou teplotu musíte tam dodat topný výkon, který se rovná teplené ztrátě domu. Buď „přískoky“ s prostorovým termostatem nebo plynule ekvitermní regulací. Protože kotel nejlépe pracuje při co nejmenším výkonu a co nejnižší teplotě výstupní topné vody je pro něj výhodnější použití bez prostorového termostatu, kde na malém výkonu dodává jen teplo, které je potřeba. Co se týká domu, bude mít větší tepelné ztráty a pokud „zkousnete“ trochu nekomfort, tak při denní prostorové teplotě 23°C a noční 16-18°C bude asi trochu finančně lepší provoz s prostorovým termostatem. Zde není možné na dálku jednoznačně určit finančně výhodnější řešení, takže vyzkoušejte oba dva provozy v rámci 24hod a porovnejte spotřebu plynu. První řešení je technicky čisté, kotel déle vydrží, tepelná pohoda je lepší a pokud to bude i finančně zajímavé, tak není co řešit.

   Dobry večer, velice si cením vaší odpovědi. Potřeboval bych jen ještě poradit, jak mam vyřadit z provozu ten prostorový termostat nebo jen snad stačí zvednout teplotu na termostatu na maximum a ubrat teplotu výstupní vody na kotli? Přeji krásný večer.

   Dobrý den, Exacontrol 7R je obyčejný prostorový termostat, který jen spíná kotel (zapnuto/vypnuto), takže ho nemusíte odpojovat. Pokud by to byl regulátor, který komunikuje po sběrnici, tak by to bylo něco jiného, takto můžete udělat jen opatření co jste navrhl, tj. zvednout teplotu na termostatu na maximum a ubrat teplotu výstupní vody na kotli.

Odesílatel: ab@seznam.cz