Topenářské zapojení automatického kotle na pevná paliva

   Dobrý den, narazil jsem na Vaších stránkách, že se zabýváte poradenstvím ohledně automatických kotlů. Jeden jsme si taky pořídili, ale podle nás nefunguje, jak má. Od začátku nemůžeme natopit okruh a firma se kterou to řešíme vypadá, že neví, co má dělat. Kotel je na 25kW, uhlí hnědý ořech 2, vytápíme sním 3 bytové jednotky, radiátory různé litina, plech, novější plechové bez termohlavic. Posílám pár foto zapojení kotle na topnou soustavu. Předem děkuji za Váš odborný názor.

   Dobrý den, těch fotek budu potřebovat rozhodně více, abych si mohl nakreslit technologické schéma. Musí být patrné odkud a kam každá trubka vede, jinak se nedá rozumně říci kde je problém. Též by bylo dobré více rozvést váš problém a dodat nějaké podklady k instalovanému kotli (alespoň typ kotle).
Co mě zaujalo hned na první pohled je nízký tlak topné vody. Pro správnou funkci čerpadel je potřeba mít tlak vždy nad jedním barem. Ve vašem případě bych udržoval 1,2 až 1,5 bar.

   Dobrý den, s kotlem máme od začátku problémy, nemůžeme na topit radiátory, zpátečka pořád studená, Dvou generační rodinný dům + co jsme přistavili ještě jednu bytovou jednotku jakoby v mezi patře cca 5 let zpátky. Všechny radiátory nové. Horní patro vlažné radiátory, jsou tam plechové + litina, u mě v nové bytové jednotce topí jedna strana, dole u rodičů skoro všechno studené radiátory plech + litina, je to 50letý štukáč komplet zateplený. Expancku máme pod střechou cca. 6 metrů do výšky od kotle. Prvně tam byl daný 3CV na 65°C, potom vyměněn za 55°C, teď to je ve stavu, že je vydělaná patrona s 3CV a jede to bez ní a pořád takřka nic. Firma, co to zapojovala tvrdí, že to je jak má, ale nám se to nezdá, protože to žere uhlí a teplo žádné a první co řekli, že ten kotel ještě nikdy neviděli, tak pak jim věřte že? Problém je v tom že nemůžeme protopit okruh a nikdo z té firmy nemůže přijít na to proč. Když kotel natopí na 65-68°C a pak to pustí to okruhu tak radiátory hřejí, ale teplota v kotli rychle klesá a nestíhá se nahřívat.
   Teď to funguje tak, že je kotel nastavený na 40°C, když dosáhne teploty tak sepnou čerpadla (okruh, bojler), ale jak mile spadne teplota o 2c-3c (je to tak 1min) pak se vypínají a zas se čeká, než to kotel nahřeje cca 10-15 min. Dělá to tak na jakoukoliv teplotu co nastavíte. Takže nevíme, jestli je problém v kotli je to ten 25 kW, nebo napojení kotle. Předtím jak tam byl starý kotel topilo to všude, to se hnalo tím starým čerpadlem, co tam zůstalo v podlaze. A ještě se nám zdá že tam dali slabé čerpadlo viz obrázek 25-40-180. Kotel je napojený na vnitřní termostat přes drát. Ten tlak v kotli jsme zkoušeli zvednout, ale nepochodili jsme. Přetekla nám expanzka pod střechou. Ptejte se dál kdybyste ještě něco potřeboval vědět.

   Dobrý den, největší problém bude nejspíše, že kotel nedává výkon, takže nejdříve uděláme test výkonu. Čerpadlo dole u kotle dáte na III. stupeň, zavřete kulový uzávěr u horního čerpadla pro nabíjení bojleru (chvilku to vydrží), zavřete všechny radiátory, kromě toho nejblíže kotli a nastavíte požadovanou teplotu 50°C. Deset minut po dosažení teploty změříte teplotu, která vystupuje z kotle a která se do něj vrací. Následně uděláme výpočet dodaného tepla podle vzorce Q(teplo) = rozdíl teplot (topná – vratná) * 2 (pro přibližný odhad s takto nastaveným čerpadlem nám tato konstanta postačí). Příklad: topná voda výstup 60°C, vratná voda 50°C; 60-50 = 10°C; Q = 10 * 2; Topný výkon 20 kW. Totéž udělejte následně se všemi otevřenými radiátory. Nejspíše zjistíte, že kotel nedává výkon a bude potřeba zvýšit výkon ventilátoru a zvýšit množství paliva (častější dávkování). Bylo by dobré najít člověka, který tento typ kotlů uvádí do provozu, ať kotel nastaví na vámi použité palivo. Nezapomeňte po zkoušce otevřít kulový uzávěr do bojleru ;-)
Když se nebudu zabývat tím, že to fungovalo (auto také jede na podhuštěných pneumatikách, ale není to ono), tak doporučuji:
 1) Pokud jsou použitá čerpadla, tak potřebují min. 1 bar statického tlaku, aby nevznikala kavitace a pracovala na svém pracovním bodu. Doporučuji zrušit otevřenou expanzní nádobu a osadit expanzomat s pojistným ventilem.
 2) Čerpadlo pro topení provozovat na II. případně na III. otáčky. Nastavit průtoky radiátory (viz můj web) a nastavit II. otáčky. Pokud nebude topit poslední radiátor, tak nastavit III. otáčky. Pokud ani poté nebude topit poslední radiátor vyměnit čerpadlo za silnější (25-60).
 3) Čerpadlo pro bojler provozovat na I. otáčky.
 4) Filtr na vratné vodě umístit před termoventil, aby byl též chráněn. Nečistoty přitékají se systému topení, takže má být na vratné vodě hned za uzávěrem.
 5) Vrátit zpět patronu termoventilu a otevřít směšovací trubku. Termoventil chrání kotel před nízkoteplotní korozí a celkově přispívá k hladkému chodu kotle.
 6) Zrušit nepoužívané čerpadlo v podlaze. Celou sestavu vyříznout pryč a nahradit novou trubkou. Je to další zdroj poruch a instalace by měla být „čistá“ a čitelná pro jakéhokoli topenáře.
 7) Zkontrolovat sítka filtrů u čerpadel. Musí být bez jakýchkoli nečistot. Jsou to takové ty mosazné (zlaté) položená téčka s velkou matkou.
 8) Zkontrolovat směr zpětných klapek. Jsou to takové mosazné válečky na potrubí. Je na nich vyznačen směr šipkou (je velká ale málo čitelná). Jedna je vlevo od spodního čerpadla a šipka by měla směřovat ke kotli. Druhá je na levé trubce nad spodním čerpadlem a šipka by měla směřovat dolu.
Po těchto zásazích bude hladký chod topného systému po mnoho let. Při případné další komunikaci prosím o typ kotle, nejlépe o dokumentaci ke kotli.

Odesílatel: tom_@seznam.cz