TR200 za PT22

   Dobrý den, koupila jsem si kotel Junkers CerapurCompact a bylo mi řečeno, že regulátor teploty Junkers TR 200 bohužel nelze již použít a namontovali mi nějaký PT 22, což je naprostá katastrofa. Vůbec nespíná, jak má, ukazuje špatně teplotu v místnosti atd.… Je to opravdu pravda, že TR 200 si s kotlem nerozumí, že ten je na 3 nějaké dráty a tento kotel jen na dva? Vůbec tomu nerozumím a děkuji za odpověď. Ráda bych ušetřila na plynu, ale s tímto PT22 šíleností to vidím spíše na prodělek.

   Dobrý den, ano je pravda, že TR200 není kompatibilní s kotlem CerapurCompact.
PT22 je klasický termostat a nevidím důvod, proč by měl dělat věci které popisujete. Musí být někde chyba (špatný kus; špatně nastavený termostat; špatně nastavený kotel atd.). Navrhuji kontaktovat technika který vám termostat montoval a svěřit se s vašimi připomínkami, měl by je bez problémů vyřešit.
   Osobně si myslím, že kotel by si zasloužil regulátor a ne termostat. Pro tento typ kotle a vaší instalaci bych navrhl CR 100, koukněte, jestli by se vám líbil více, ale poslední slovo by měl říci servisní technik kotlů Junkers.

   Dobrý den pane Valtere, tak přesně tohle jsem chtěla slyšet :-))). Bohužel technik, který montoval kotel a dával do provozu, a i tento termostat mi neřekl nic, spoléhala jsem na něj, že on je odborník a že tímto to bude vše vyřešeno a poradí mi to nejlepší pro chod kotle a úsporu plynu. Nyní je celkem neochota cokoliv s termostatem řešit. Celý jsem ho restartovala do původních hodnot od výrobce a nastavila znovu. Nyní se jeví, že začal fungovat, stejně ale měří o 1 stupeň teplotu více než je skutečná teplota v místnosti (mám další dva teploměry v místnosti). Určitě zvážím koupi CR 100, o něm jsem již ve vašich článcích četla, že by to bylo nejlepší řešení. Velice děkuji za Váš čas a ochotu a rychlost odpovědi.

   Dobrý den, čidlo v termostatu je celkem přesné ±0,5°C a věřil bych mu. Zkontrolujte, jakou přesnost mají vámi používané dva teploměry. Není výjimkou ±2°C. Zároveň není v místnosti všude stejná teplota. Protože jste vázána na teplotu v místě termostatu, tak se řiďte jeho hodnotou. Obecně doporučuji se trochu „oprostit“ od stupňů celsia, brát údaj o teplotě jen jako bezrozměrné číslo a řídit se pocitově „je mi zima“ nebo „je mi teplo“ (to je kořen co vlastně od toho chcete). Poté není problém adaptovat jakékoli zařízení na aktuální místní podmínky.

   Dobrý den ještě jednou pane Valtere, zakoupila jsem tedy CR 100 regulátor a nyní jsem sháněla technika Junkers a ten mi zase říkal, že je jedno, zda mám termostat PT 22 nebo CR 100, že pokud nemám čidlo venku, udělá to stejnou službu. Tak tedy nyní nevím, co tedy dělat, zda namontovat CR 100 nebo ponechat PT 22. Jsem z toho už šílená trochu. Opravdu mám smůlu na techniky nebo co technik, to jiný názor?
   Bude tedy stačit jen vyměnit ten PT 22 za CR 100 a bude to vše vyřešeno a kotel bude spokojený a já také? Ušetřím tím náklady na vytápění? Děkuji Vám ještě jednou za ochotu odpovědět.

   Dobrý den, ano bude stačit vyměnit termostat PT22 za regulátor CR100. Asi máte smůlu na techniky :-( On si asi neuvědomuje, že na stejných dvou svorkách v kotli jsou dvě rozhraní. Jedno, na které je nyní připojen PT22 je obyčejný kontakt, který říká kotli jen chci/nechci topit, což není úplně ideální. Zároveň na stejných svorkách je ale i komunikační rozhraní EMS2, které podporuje CR100. Následně si kotel „popovídá“ s regulátorem a přizpůsobí svůj výkon aktuálním podmínkám. Při záměně termostatu za regulátor odhaduji úsporu při správném nastavení kolem 10% ročních nákladů.

Odesílatel: jana@volny.cz