Valiant a Honeywell T3R

   Dobrý den, rád bych Vás poprosil o Vaši odbornou radu. Asi v březnu letošního roku byl u rodičů v RD realizován nový kotel pro vytápění. Jedná se o plynový kondenzační kotel Valiant EcoTEC plus (výkon 5,7-26,5 kW). Tepelné ztráty domu bohužel neznám, nicméně dům je starý (více než sto let), převážně nezateplený (byla realizována izolace podlah a snížení stropů – rovněž zaizolováno). Okna plastová, dvojsko (U=1,1). Solární zisky jsou minimální, jelikož dům je v údolí (východu slunce dlouho stíní kopec) a jižně jsou situovány pouze okna na schodiště, WC a do koupelny. Celkový objem vytápěných místností je cca 350 m3, podlahová plocha domu je cca 130 m2. Otopná soustava je cca 15 let stará a je tvořena deskovými radiátory s měděným rozvodem, radiátory jsou osazené termohlavicemi. Celkově je dle slov realizační firmy nového kotle otopná soustava předimenzovaná vůči vytápěnému objemu (radiátory jsou opravdu velké, realizovány ještě před výměnou oken a zateplením podlah a stropů). Ke kotli je připojen termostat Honeywell T3R.
   Nyní se blíží první zima, kdy bude kotel v "ostrém" provozu a pří prvních dnech, kdy venkovní teplota nestoupla nad 2 °C jsme zaregistrovali následující problém. Při nastavené teplotě např. 22 °C, nedojde někdy i v průběhu celého dne k dosažení této požadované teploty (teplota, kterou termostat ukazuje a udržuje se pohybuje mezi 20-21 °C).
   Kotel natápí na nízké teploty vody (35-40 °C) a někdy dokonce dochází na termostatu k jeho úplnému vypnutí. Když teplotu na termostatu zvýším na 24 °C, tak se zobrazovaná teplota na termostatu analogicky zvýší na 22-23 °C. Chápu, že existuje jistá hystereze, avšak tím, že se stabilně teplota udržuje na nižších než požadovaných hodnotách, je nutné mít nastaveno více než je skutečně požadováno (o 1,5 °C), což vede k tomu, že čas od času kotel výrazně zvýší teplotu vody (např. na 60 °C) a tím dojde k faktickému přetopení místností z důvodu nastavení vyšší teploty na termostatu.
   Věděl byste prosím, co může být příčinou? Při reklamaci u realizační firmy mi bylo řečeno, že kotel se chová tak, aby pracoval v co nejekonomičtějším režimu, a nejde ho spolehlivě svépomocně nijak regulovat/ovlivňovat. Nutno dodat, že kotel včetně veškerého příslušenství doporučila právě realizační firma, jako nejvhodnější pro daný dům a naše požadavky. Ekonomický provoz kotle a ohřev na nízké teploty vody v otopné soustavě bych i chápal, co ale nechápu je, že nedojde k dosažení požadované teploty, ačkoliv výkon kotle není plně využit, a dokonce dochází k vypínání kotle jako by bylo požadované teploty již dosaženo.
Děkuji předem za Váš čas a odpověď.

   Dobrý den, děkuji, že jste dotazu věnoval dostatečný čas.
1) Odpověď realizační firmy je výmluva. Trval bych na tom, že pokud chci 22°C, tak tam mám mít 22°C a ne 20°C. Vy jste jim také zaplatil vše (22°C) a nejen větší část (20°C), protože je to pro vás ekonomičtější ;-)
2) Pro relevantní odpověď bych potřeboval upřesnit pár věcí:
 a) typ kotle? (nejspíše někde dole bude štítek s označením, případně faktura, záruční list; zajímá mě VU ***)
 b) má kotel venkovní snímač teploty?
 c) teplota topné a vratné (důležité!) vody v průběhu topné fáze (den); stačí mi 2 až 6 vzorků; jeden nejlépe hned po odstavení kotle, když si myslíte, že má ještě topit. K těmto teplotám připojte i požadovanou a skutečnou teplotu v prostoru.
 d) je prostorový termostat opravdu T3R, tj. bezdrátový
 e) pokud se na to budete cítit, tak opište nastavené parametry kotle D.0**
 f) pár fotek zapojení kotle by též neuškodilo. Čím více informací mi dáte, tím má odpověď bude přesnější.
3) V této fázi máme tyto podezřelé: ;-)
 a) špatný průtok v okruhu topení. Zjistíme podle teploty topné a vratné vody.
 b) špatně nastavený kotel. Zjistíme podle nastavení D.0**
 c) špatný signál bezdrátového termostatu. Základní doporučení je: max. tři zdi a jedno podlaží. Zkuste prostorový termostat přesunout co nejblíže kotli, kde to má ještě smysl, ať víme, že nedochází k výpadku komunikace a tím ke špatné funkci kotle.
 d) tento prostorový termostat má fuzzy logiku, takže se snaží „poznat“ regulovaný prostor a podle toho optimálně spínat kotel. Zde je důležité, aby se „nepřetahovaly“ regulace kotle a prostorového termostatu (nastavení). Též není vhodné s tímto typem termostatu hýbat, aby se měl čas „naučit“ daný prostor. Najděte vhodné místo, kde nebude ovlivňován žádným cizím zdrojem tepla (televize, PC atd.) a tam ho nechte 2-3 dny se učit. Poté by měl teoreticky přesně držet nastavenou teplotu.

Dobrý den, pane Valtere, mockrát Vám děkuji za Vaši radu. Zdá se, že problém byl opravdu s umístěním, resp. stěhováním termostatu.
Realizační firma totiž rodičům sdělila, že termostat je možné přesouvat, podle toho, ve které místnosti chtějí mít dosaženo nastavené teploty. Po umístění termostatu do obýváku na vhodné místo bez ovlivňování okolí je regulace bezproblémová a teplota je udržována na nastavené hodnotě.
Pakliže by se problémy znovu objevily, pokusil bych se učinit všechny Vámi doporučené kroky, jako měření teploty vody, opsání nastavení kotle apod. Ještě jednou děkuji a přeji hezký den.

Odesílatel: ktomas@email.cz