Vitodens 111 - oblíbené cyklování kotle

   Dobrý den, máme starý rodinný dům osazený kotlem Vitodens 111, nucený oběh, pouze radiátory. Místo termostatu používám systém Pockethome od Elbocku, který vlastně funguje jako více bezdrátových termostatů umístěných v bezdrátových hlavicích (kdysi jsme to spolu řešili po telefonu, ale to už je pár let). Kotel jede podle vlastní ekvitermní regulace. Postupně jsme pořádně zateplili dům, a začal známý problém s velkým minimálním výkonem kotle. Zatím to řeším tak, že od cca -5st. kotel topí podle ekvitermy a vůbec necykluje, při vyšší venkovní teplotě mu pomocí venkovního termostatu vnutím pevnou hodnotu (cca 48st.), která je vyšší, než by vyšla podle křivky. V tomto období Pockethome funguje jako prostorový termostat, který vypíná kotel, jinak pouze otáčí hlavicemi. S touto úpravou dochází k minimálnímu cyklování kotle, max. 2-4 x za hodinu.
   Není mě jasná následující věc: kotel dosáhne nastavenou teplotu + 10st. a vypne hořák, čerpadlo jede. Teplota klesá, klesne pod nastavenou a kotel zase zapálí, jenže moc zhurta, a než se stačí zregulovat na nízký výkon, překročí opět požadovanou + 10 a vypne. To celé trvá několik sekund. Opět teplota klesá, ale kotel už nezapálí, ale nechá vodu daleko více ochladit, skoro jako by měl nějakou časovou konstantu proti cyklování??? Po nějaké době opět zapálí, ale protože voda vychladla daleko více než poprvé, stačí se zregulovat a potom vesele topí na nízký výkon třeba hodinu v kuse. Za hodinu se to celé opakuje.
 1. Dá se nějak zpomalit náběh teploty při zatopení, aby se kotel stačil bez vypnutí zregulovat? Tlak vody je v pořádku, filtry čisté, hlavice otevřené, čerpadlo naplno....
 2. Je možné, že má kotel nějakou časovou konstantu proti cyklování?
 3. Vaše stránky průběžně sleduji, a překvapilo mě, že v případě cyklování radíte topit na nižší teplotu i za cenu častějšího cyklování...Pochopil jsem to správně?
Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho úspěchů, je to tady pěkné počtení!!

Dobrý den.
 Ad 1) Tady je zásadní problém ve starším kotli. Starší kotle startovali na maximální výkon, kvůli lepším podmínkám pro zapálení, a poté výkon ubírali. Protože se stávalo vámi popisované chování, tak se výrobci poučili a nyní hodně kotlů startuje na minimální výkon, nebo po startu hned ubere a poté přidávají, pokud je potřeba. S tím nic nenaděláte, jen výměnou kotle :-) nebo viz níže (pokud je to možné).
 Ad 2) Ano kotle mají minimální dobu odstávky (dá se nastavit). Tato ochrana právě zareaguje při druhém startu.
   Kotel necykluje ne proto, že je nižší teplota topné vody, ale protože se otevře více topných okruhů a je větší odběr tepla z kotle.
 Ad 3) Čím nižší teplota, tím menší dodaný výkon a tím nižší cyklování z důvodu velkého výkonu kotle a malého odběru tepla (vysvětlujete si to špatně). Dobře byste to viděl, pokud byste nechal všechny okruhy naplno otevřené. Váš problém je ve špatném algoritmu kotle a uzavírání okruhů. Vhodný algoritmus pro ovládání kotle od topných okruhů by byl, kdyby se provoz kotle zakázal před uzavřením všech odběrů a povolil až po otevření minimálního počtu okruhů (minimální odběr tepla) například dvou. Poté by bylo po cyklování. Ekvitermní řízení bych nevyřazoval.

Odesílatel: majk@gmail.com