Vitodens 222, Vitotrol200A

Dobrý den pane Valter prosím o radu. Mám kotel Viessmann vitodens222w doplněný prostorovým regulátorem vitotrol200A. Kotel je řízen ekvitermně. A teď pár dotazů.
 1. Nedaří se mi nastavit ekvit. křivku |přímku| správně, lze popřípadě umí servisní technik za pomoci vyšší úrovně nastavení kotle nastavit, aby na základě údajů z prostorového regulátoru kotel vypnul či naopak dotápěl? Nebo je při použití ekvit. regulace nutno správně nastavit tu křivku a regulátor je jen prodloužený ovladač?
 2. Kotel má tzv. redukovanou teplotu její nastavení je však podivné při nastavení na 16st.cel. kotel topil na 23st.cel a to v noci kdy by měl jen lehce přitápět ve dne mám nastaveno na 22st.cel. Bylo sice i pod -15 ale i v tomto případě by kotel měl ctít nastavenou teplotu nebo je tomu jinak?
 3. Pokud mám nastavenou teplotu na 22st.cel. ve dne a podaří se mi tedy nastavit křivku tak, aby jel kotel, jak má, na jakou teplotu bych měl nastavit tu redukovanou, a jak jí teda docílím – je to vše jen nastavením té křivky?
 4. Pokud by to bylo tak, že to neumožnuje ten Vitotrol prosím o radu, jakým prostorovým regulátorem bych tento problém vyřešil. Děkuji velice za odpověď a pokud jsem někde napsal evidentní nesmysl tak se omlouvám – jsem laik.

Dobrý den, podle popisu je jasné, že nastavení je úplně mimo, nejen trochu rozladěné.
 Ad1) Nic nepíšete o topném systému, ale protože máte nastavené jen ekvitermní řízení (prostorové ovládání), tak předpokládám podlahové topení, kde je takové nastavení vhodné. Přenastavením Vitotrolu na prostorový regulátor vyřešíte důsledek ne příčinu! Správně nastavená křivka je základ a poté lze uvažovat o případném vřazení prostorové teploty do regulace. Pokud se vám nedaří křivku (musí to být křivka, protože kopírujete tepelné ztráty objektu a ty nejsou lineární) nastavit, tak popište topný systém a zkuste napsat alespoň tři body (bod = teplota v prostoru; teplota topné vody; venkovní teplota) a já vám zkusím nějakou základní křivku vytvořit.
 Ad2) Je vidět, že vám k regulaci nikdo nic neřekl, takže musíme začít od začátku. Pokud je zvoleno jen ekvitermní řízení, tak topná křivka je základ a pokud je nastavená špatně, tak to může dělat to co popisujete. Topnou křivku nastavujete pro prostorovou teplotu 20°C. V režimu ekvitermní regulace bez vlivu prostorové teploty jsou standardní i redukovaná teplota imaginární čísla, která můžou a nemusí odpovídat prostorové teplotě. Tyto čísla dělají to, že podle toho, jak daleko jsou vzdálená od základních 20°C, tak posunují celou topnou křivku paralelně (rovnoměrně) nahoru nebo dolu a tím upraví křivku na jiné tepelné ztráty a tím i na jinou teplotu v prostoru. Této funkci se též říká korekce nebo paralelní posun. Takže odpověď na otázku je taková, že venkovní teplota -15°C vyhnala teplotu topné vody nahoru, nastavená útlumová teplota 16°C ji zase trochu srazila dolu, ale dostatečně na to, aby prostorová teplota nestoupla (o skutečné prostorové teplotě kotel nic neví). Takže závěr je hodně vysoká křivka při nízkých venkovních teplotách a zároveň trochu vyšší redukovaná teplota.
 Ad3) Viz víše, jen doplním, že redukovanou snižujte tak, až bude noční teplota taková, jakou požadujete a číslem se neřiťte, je to jen pomocné číslo (pseudoprostorová teplota, která buď +- sedí, nebo lidi jen mate).
 Ad4) Je to jen o nastavení. Až napasujete regulaci na váš konkrétní případ, tak budete jistě spokojen.

   Děkuji a zdravím vás. Omlouvám se, že jsem nenapsal, o jaké topení se jedná. Jde tedy o topení radiátory. Referenční místnost je obývací pokoj s jídelnou s třídeskovými radiátory o délce 1800 a 800 mm obývací pokoj je 4-4m a jídelna 4-2,5m.Vzhledem k výkonu radiátorů a velikosti místností docházelo již od začátku topné sezony k přetápění. Kotel byl uveden do provozu v létě a technik nastavil kotel tak že ten neustále přetápěl. Nejprve jsem se snažil snižovat pouze úroveň. Nicméně se střídáním teplot se stalo že když bylo venku 0st.cel tak kotel topil vcelku ok, když pak ale teplota stoupla na 10st. byla zima. Přistoupil jsem tedy k úpravě sklonu. Vcelku logicky jsem si řekl že když to při 0st. topí ok tak tu teplotu musím zachovat a snažit se zvýšit při vyšších teplotách venku. V poslední době došlo k extrémnímu propadu teplot a kotel přetápěl i v noci, takže jsem snižoval tzv. redukovanou teplotu na 12 pak na 8 a na konec na továrně nastavených 3 ale myslím že už při těch 8st kotel téměř netopil to posunutí na 3 byl takový zmar z mé strany. Nejsem si ale jist, nicméně výsledek je, že kotel netopí v noci vůbec, takže dojde k propadu teploty. Takže pokud se denní teplota pohybovala kolem 0st až 5st kotel topil ok nastavená křivka byla – minus 10st 49 0st 44 10st 38 jenže v mrazech to přetápí a při 10st je zima takže problém. Zkoušel jsem i další jenže teď když to netopí v noci vůbec tak se tím těžko lze řídit za noc teplota klesne a kotel pak není schopen dotápět. Neklesne nějak moc asi z 22 na 19–20 ale znát to na tom asi je. Děkuji za odpověď a za každou radu.

   Dobrý den, protože nemáte aktivované prostorové čidlo, tak není žádná referenční místnost. Toto se musí nastavit v kotli, ale pro přesnější nastavení potřebuji znát čtyřmístný kód kotle, něco jako WS2B. To jen naokraj.
   Když budu brát, že poslané údaje jsou pravdivé (zde na každém stupínku záleží), tak se nejspíše se jedná o nízkoenergetický dům (minimální tepelná ztráta) a radiátory jsou navrženy na nízkou teplotu vody, což je provoz kondenzačního kotle ideální. Zde nám nevyhoví klasické nastavení a topní křivka musí mít hodně plochý charakter. Pro začátek začněte se sklonem 0,2; úrovní +20 a redukovanou teplotou v místnosti na 18°C. Uvidíme, jak se topný systém zachová. Při další konzultaci popište dům, a nastavení, tj. jak bylo nastavené, jak a kterým parametrem jste hýbal (venkovní teplota; požadovaná prostorová teplota; skutečná prostorová teplota, sklon a úroveň topné křivky).

   Dobrý den. Děkuji za odpovědi. Bohužel se o nízkoenergetický dům v žádném případě nejedná. Pokusím se ho popsat. Postaven ve 30-tých letech min. století a na konci 60tých let rekonstruován na dvougenerační. Topení ústřední s rozvody ocelovými trubkami od G5\4 po G3\4 a plechovými žebrovanými radiátory + kotel na tuhá paliva domácí výroby. Ted úpravy které jsem provedl já. Výměna oken za plastové s třískly. Výměna radiátorů za panely značky korado, kdy do některých místností byly dány třídeskové – jak mi bylo doporučeno. Ve všech místnostech redukován rozvod na G1\2 a použity termoventily. A ještě výměna plynového kotle za stávající a zrušení kotle na tuhá paliva – kotlíková dotace. Zateplení půdy vatou Ursa pureone, kdy polovina leží volně a polovina pod křížovým roštem o síle 160 mm aby zůstala alespoň část půdy pochozí – tam kde leží volně je síla větší až 300 mm – vata zbyla tudíž se použila. Tolik asi k domu. Kotel má označení Vitodens typ B2LA 3,2 - 35kw. Ode dneška začnu zapisovat údaje o nastavení a skutečných hodnotách včetně venkovních teplot. Dnes jsou pro zajímavost tyto nastavení: úroven15k sklon0,4 teplota22st. teplota reduk.3st – kotel v noci netopí vůbec. Skutečnost: 7:00 venku 0st. v místnosti19st. - 12:00 venku +2st. v místnosti 21,5st. A kotel je nastaven, aby topil mezi 7:00 a 20:00. Již jsem zvedl teplotu reduk. na 10st. uvidíme, jak se to bude chovat. Další hodnoty zatím nemám, pošlu vám je za několik dní. Děkuji vám velice za ochotu a jsem vám vděčen. Pozdravujte J. Hradec byl jsem v Žižkových kasárnách na vojně.

   Dobrý den, tak jsme asi doma. Dům je celkem zateplený a radiátory jsou předimenzované, takže stačí nízká teplota topné vody.
Hlavní věc je, že přistupujete k ekvitermní regulaci jako k řízení prostorovou teplotou. Ekvitermní regulace funguje na principu dodání takového topného výkonu, který je potřeba k pokrytí tepelných ztrát objektu. V noci jsou také tepelné ztráty, takže nemůžete kotel vypnout. Tedy můžete, ale ráno tam musíte „narvat“ velký výkon, abyste tepelný dluh dohnal (nejdříve se musí natopit zdi a poté teprve vzduch). Poté jede kotel na plný výkon (mimo ideální parametry) a spotřeba plynu je větší než při plynulém chodu na nízkou teplotu topné vody a minimální výkon kotle. Nemůžete k novému kotli a regulaci přistupovat starým způsobem. Tedy můžete, ale není to efektivní (dům i topný systém se chová jinak). Topná křivka by měla být nastavena tak, aby držela stálou teplotu v místnosti ať je venku jakákoli teplota (topný výkon se rovná tepelným ztrátám). V noci redukovanou teplotu nastavte tak, aby byla maximálně o cca 4°C nižší, než je denní teplota (měla by se pohybovat mezi 16–18°C). Vypínáním kotle nic neušetříte, spíše naopak.

   Dobrý den. Zdravím vás, ano se vším souhlasím to, ale není alespoň u mě nic jednoduchého. Začal jsem po stupínku zvedat reduk. teplotu včera bylo 10st. dnes jsem dal 11, je jasné že u venkovní teploty kolem nuly kotel v noci netopí. Pomalým zvyšováním se jednoho dne stane že kotel v noci začne topit. Při teplotě kolem nuly dojde k propadu teploty za noc o3st. potřeboval bych tak o2 st. aby jak píšete neměl kotel ráno takový skok. Nevím, jak ale docílit, aby kotel v noci držel teplotu na 20st. i když bude -15 nebo +10. Ve chvíli kdy budu mít ráno o stupen více a zachovám stejnou křivku tak ve dne kotel přetopí, poznal jsem to, když jsem snížil tu reduk. teplotu na min. - musel jsem přidat, aby se dotápělo. To, jak píšete abych nastavil reduk. teplotu o nejvíce 4st. níž je špatně bylo nastaveno na 16 tzn. o 6 st níže a při -15 kotel v noci topil na více než 23st tuším bylo23,3 tedy více než ve dne. Nevím si s tím zatím rady. ženské obyvatelstvo ráno brečí že je zima – ano je 19st. Tedy mám nastavit denní teplotu na 20 i když chci topit na 22 a redukovanou na 16 i když chci 20? A pak už jen upravovat křivku? To že jsou radiátory trochu předimenzovány je dobře ne? Myslím, že lepší, než aby byly slabé. Omlouvám se, jestli vás tímto zdržuju nebo otravuju – nemám se s kým poradit než s vámi. Děkuji velice.

   Dobrý den, všechno je závislé od sklonu křivky a pokud byla špatně nastavená, tak se to chová jako celek špatně. Sklon, úroveň a redukovaná teplota jsou velmi svázané. Na co bylo před úpravou sklonu, úplně zapomeňte. Přetápění v noci bylo způsobeno víše popsaným stavem „Takže odpověď na otázku je taková, že venkovní teplota -15°C vyhnala teplotu topné vody nahoru, nastavená útlumová teplota 16°C ji zase trochu srazila dolu, ale dostatečně na to, aby prostorová teplota nestoupla (o skutečné prostorové teplotě kotel nic neví).“
   Nastavte sklon 0,2. Sklon bude měnit jen pokud se denní prostorová teplota bude hýbat, když se venku změní teplota (+10; 0; -10). Upravte úroveň (posun) tak, aby se vám ve dne držela prostorová teplota 22°C. Pro začátek +20°C. Redukovanou teplotu snižujte tak, aby vám držela noční teplotu na 20°C. Redukovanou teplotu berte jen jako číslo. Změnou úrovně se změní i redukovaná teplota (dolaďte až bude v pořádku nastavená úroveň). Pro začátek nastavte 20°C. Pokud budete nastavovat něco jiného, než vám píši, tak vám nemohu pomoci. Musíme si chování objektu otypovat, což nějaký čas trvá a nastavováním jiných parametrů to jen prodlužujete.

   Zdravím nemohl byste mi to upřesnit nastavení sklonu na 0,2 je jasné ale úroveň je na kotli značená číslem +K např.15K mám tedy nastavit 20K? Teplotu tedy na 22 a reduk. teplotu na 18 -je to tak? Mám trochu obavy, že odejdu zítra do práce a kotel nebude topit. Děkuji.

   Dobrý den, symbol „K“ značí jednotku Kelvin (1K = 1°C). To znamená, že k vypočítané teplotě topné vody podle křivky se přičte x Kelvinů. Příklad: Zítra má být cca. -5°C což je podle topné křivky 0,2 teplota topné vody 25°C. Úroveň +20K znamená, že se k 25°C přičte 20°C a výsledná teplota na kterou bude kotel topit je 45°C.
   Uvidíte, na jakou prostorovou teplotu to vytopí 45°C. Každý stupeň, který bude mimo vašich požadovaných 22°C vynásobte dvěma a přičtete k úrovni. Přiklad: Zítra přijdete a budete mít jen 20°C. To znamená 2°C od požadovaných 22°C. 2 * 2 = 4 +20K = 24K. Nastavíte úroveň 24K. Další příklad: Zítra přijdete a budete mít 24°C. To znamená 2°C od požadovaných 22°C. (-2) * 2 = -4 +20K = 16K. Nastavíte úroveň 16K. Po této korekci jemně doladíte po jednotkách Kelvinů na požadovaných 22°C.
   Na noc pro začátek nastavte 20°C! Pro den jsme pracovali pokaždé s teplotou TOPNÉ VODY. Pro noc pracujeme s PSEUDO-PROSTOROVOU teplotou. Teprve až budete mít odladěnou denní teplotu, tak dolaďte noční po jednotkách „stupňů“ (berte to jen jako číslo).
Podle mého bychom neměli být daleko od ideálního stavu.

   Dobrý den. Zdravím vás pane Valter. Prosím o posouzení mnou provedených nastavení. Postupoval jsem, jak jste popsal. V neděli večer jsem nastavil toto: Úroveň K20 sklon 0,2 teplota 22st teplota reduk.20.
 Teploty v pondělí: v noci topí až na 22,2; 7:00 venku – 5st v místnosti 22,2st; 12:00 venku – 1st v místnosti 22,5st; 16:00 venku 0st v místnosti 22,8st. Jelikož došlo k přetopení změna nastavení úroveň K18 sklon 0,2 teplota 22st teplota reduk.20 teploty vody: -10st 46, 0st 44, +10st 42.
 Úterý 17.1: v noci topí až na 22,2; 7:00 venku -3 v místnosti 22,2; 12:00 venku -2 v místnosti 22,5; 16:00 venku -2 v místnosti 22,8. Teploty v místnosti se nezměnily změna nastavení úroveň K16 sklon 0,2 teplota 22st teplota reduk. 20. Teploty vody: -10st 44, 0st 42, +10st 40
 Středa: 18.1: v noci topí na 21,6; 7:00 venku -5 v místnosti 21,6; 12:00 venku-4 v místnosti 22,2; 16:00 venku-4 v místnosti 22,4. Teploty v místnosti klesly o cca 0,5 st. změna nastavení úroveň K15 sklon 0,2 teplota 22st teplota reduk.20.
   Co vy na to? Mám takové podezření, že odpoledne stoupne teplota o 0,2-0,3st. z důvodu vaření. Ovšem zase když uvážím, kolik se toho vaří tak mi to přijde jako nesmysl – je to vůbec možné? Ode dneška by mělo zase silně mrznout uvidí se co to udělá. Napište prosím váš názor případně jiné nastavení, pokud je třeba. Zatím vám děkuji velice.

   Dobrý den, vzorový postup. Pochvala ;-) Protože venkovní teplota zůstala skoro konstantní, tak teplota v prostoru pomalu může růst jen z důvodu dodání většího výkonu, než jsou tepelné ztráty, ale už se hodně blížíme. Úroveň se bude v konečném důsledku pohybovat K15 až K12. Jemně dolaďte. Nevím, jestli to bude nejvhodnější, ale pokud trváte na noční teplotě 20°C, tak může následně vyzkoušet nastavit redukovanou teplotu na hodnotu 18. S ohledem na váš topný systém porovnejte, jestli nebude výhodnější jet bez nočního útlumu (porovnejte spotřebu plynu S a BEZ nočního útlumu při srovnatelných venkovních podmínkách).
Při vyšších mraz zjistíme, jestli máme dobře nastaven sklon.

   Dobrý den. Děkuji velice. Moc se už asi úroveň posunout nedá, dnes byla v poledne a odpoledne teplota kolem nuly a kotel už na 22 nedotopil bylo to sice jen o desetinky nicméně čím více by bylo nad nulou tím méně by se teplota blížila k 22 stupňům – nebo se mýlím? Snad ještě upravit sklon. Od středy je úroveň stejná jen jsem včera snížil teplotu reduk. na19st. Myslíte, že redukce teploty v noci je blbost? Já na ní vůbec netrvám jde mi jen o úsporu při topení v noci, kdy není taková teplota zapotřebí. Nastavení jsem nechal stejné uvidíme, co to udělá, u nás zatím velké mrazy nejsou. Spíše se obávám že až se oteplí bude problém. Tady jsou teploty od středy:
  středa 18.1: v noci topí na 21,6; 7:00 venku -5 v místnosti 21,6; 12:00 venku -4 v místnosti 22,2; 16:00 venku -4 v místnosti 22,4; teplota v místnosti klesla o cca 0,5st. změna nastavení úroveň K 15 sklon 0,2 teplota 22st teplota reduk. 20 teploty vody: -10st 43, 0st 41, +10st 39.
 čtvrtek 19.1: v noci topí na 21,3; 7:00 venku -7 v místnosti 21,3; 12:00 venku -5 v místnosti 22,0; 16:00 venku -6 v místnosti 22,1; teplota v místnosti je OK; změna – teplota reduk. 19.
 pátek 20.1 v noci topí na 21,4; 7:00 venku -6 v místnosti 21,4; 12:00 venku -1 v místnosti 21,9; 16:00 venku 0 v místnosti 21,8; teplota místnosti již nedosáhla na 22 zřejmě je teplota vody 41st kolem nuly venku málo.

   Dobrý den, abych pravdu řekl, tak váš dům se chová velmi netypicky. Připadá mi, že na nám do toho hodně „kecají“ termohlavice a průtok. Nechte všechny termohlavice otevřené naplno a sešteluje průtok radiátory, aby bylo všude stejně teplo. Uvidíme, jestli se zvedne rozdíl teplot topné vody při různých venkovních teplotách.
Jestli se vyplatí noční útlum nebo celodenní topení na nižší výkon si netroufám odhadnout. Zkuste, jak jsem psal oba dva druhy provozu a jeho vliv na spotřebu plynu.

   Dobrý den. Pane Valter celý týden jsem sledoval jak a při jaké teplotě kotel topí. Zdá se, že jsme již problém minimalizovali. Termohlavice jsou v místnostech ze kterých udávám teplotu otevřeny na plno stále, kromě toho jsou propojeny stavebně. Jinak je snad jen v ložnici a pracovně použita regulace hlavicí, protože tam není takové teploty třeba. Ještě na chodbě se topí méně. Co se týče mnou naměřených teplot tak jediné, co to podle mě ovlivňuje je vaření a pozoroval jsem že snad i o 0,2 stupně. Během dne se teplota dostává až na požadovaných 22,0 i když někdy s desetinovými odchylkami. V noci kotel nepřetápí ale zas takový extrém -15 nebyl. Otázka je, jestli bude topit s minimální odchylkou i při vyšší teplotě venku. To bych musel změnit sklon že? Nevím, zda je ještě možné nastavení kotle vylepšit natolik abychom i ty desetinové odchylky vychytali – asi těžko. Posílám vám týdenní přehled teplot k posouzení. Podívejte a napište prosím, jestli s tím ještě něco nezkusit. Zatím vám děkuji velice. Nastavení kotle je stále stejné.
sobota 21.1: v noci topí na 20,8; 7:00 venku -2 v místnosti 20,8; 12:00 venku +1 v místnosti 21,7; 16:00 venku +2 v místnosti 22,0; nevím dnes teplota odpoledne již ok nastavení neměněno uvidíme.
neděle 22.1: v noci topí na 20,8; 7:00 venku -9 v místnosti 20,9; 12:00 venku -1 v místnosti 22,0; 16:00 venku -1 v místnosti 22,1; nastavení nezměněno.
pondělí 23.1: v noci na 21,1; 7:00 venku -8 v místnosti 21,1; 12:00 venku +1 v místnosti 21,8; 16:00 venku +2 v místnosti 21,8; nastavení nezměněno.
úterý 24.1: v noci na 20,9; 7:00 venku -5 v místnosti 20,9; 12:00 venku-4 v místnosti 21,7; 16:00 venku -4 v místnosti 22,0.
středa 25.1: v noci na 21,0; 7:00 venku -3 v místnosti 21,0; 12:00 venku -1 v místnosti 21,6; 16:00 venku -1 v místnosti 22,0.
čtvrtek 26.1: v noci 20,9; 7:00 venku -2 v místnosti 21,0; 12:00 venku+2 v místnosti 21,7; 16:00 venku 0 v místnosti 21,8.
pátek 27.1: v noci 21,0; 7:00 venku -6 v místnosti 21,0; 12:00 venku 0 v místnosti 21,9; 16:00 venku 0 v místnosti 22,0.
sobota 28.1: v noci 21,1; 7:00 venku -9 v místnosti 21,1; 12:00 venku -4 v místnosti 21,8.

   Dobrý den, zatím, dokud nebudeme vědět, že máme správný sklon, tak bych konečné doladění odložil (ty desetinky stupně). Když se upravuje sklon, tak se většinou musí jít úrovní proti. Příklad: máme sklon 0,2 a úroveň K15; zvýšíme-li sklon na a víme při jakých venkovních teplotách to topilo dobře, tak úroveň podle nakreslených křivek ponížíme tak, aby se nám teplota topné vody nezvýšila, tam kde nechceme. Obecně zvyšujete po malých krocích, tak i úroveň se snižuje málo, typicky o 3K; například zvýšení na 0,4 a ponížení na K12. Uvidíte, jak se to bude chovat až budete vědět, že je sklon dobrý, tj. prostorová teplota drží při -10°C; 0°C; +10°C, tak teprve se zaměřte na ty desetinky a po malých krocích můžete zkusit doladit to k dokonalosti hodnotou úrovně.
Navýšení vařením o 0,2°C bych bral jako v pořádku.

Odesílatel: jan@email.cz