Výběr zdroje tepla – (kotle)

   Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Váš odborný názor. Tento rok budeme pořizovat nové topidlo. Ale jaké? Jedná se o starší dům bez zateplení a plastových oken o rozloze 220m2. Vrt není možný, proto typ čerpadla by byl vzduch/voda. V současnosti je populární topit tepelným čerpadlem, ale zvládne ohřát stávající radiátory? Podle parametrů jsem našla vysokotepelná čerpadla, které by měli ohřát vodu až na 80°C. Ta investice je hrozivá. Vytopilo by dům i nízkoteplotní čerpadlo? Automatický kotel by měl být kombinovaný na peletky a uhlí. Co by podle Vás vytopilo náš dům efektivněji? Máme rádi teplo. Děkuji za Váš názor.

   Dobrý den, pro kvalifikované rozhodnutí bych potřeboval více informací o vás a provozu domu, protože na tom hodně záleží (jste stále doma, dokážete nandat uhlí do násypky atd.). Tepelná ztráta vašeho domu se bude pohybovat nad 15kW. To je hodně a při dnešních cenách paliv vás zdroj tepla „sežere“. Hezké porovnání nákladů na vytápění naleznete na http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info. Doporučuji před změnou zdroje tepla vyřešit příčinu, což jsou tepelné ztráty domu (eliminovat tepelné úniky). Základ jsou těsná okna, dveře a zateplení stropů. Poté nechat projektanta topení přepočítat tepelné ztráty a navrhnout zdroj tepla. Řeknete mu svoji představu a on podle místního šetření vaši volbu potvrdí nebo navrhne lepší řešení. Následně určí i vhodný výkon zdroje tepla, případně další úpravy topného systému. Jestliže chcete topit efektivně, tak se vám tato investice určitě vrátí, protože moderní zdroje tepla nelze „střílet od boku“ jako tomu bylo dříve. K vašim otázkám:
   U teplených čerpadel vzduch voda musíte vzít v úvahu jejich hlučnost. Jejich provoz je jako by vám stálo pod okny nastartované auto na volnoběh. Zvláště v nočních hodinách je to nepříjemné, proto se musí řešit noční odstávka, akumulace tepla. Dále potřeba silného přívodu elektrické energie, tj. modernizace elektrické instalace. Na tepelné čerpadlo, které vám udělá 80°C topnou vodu zapomeňte! Jestli má být zajímavá účinnost, tak 50°C je strop. Krátkodobě lze použít stávající systém radiátorů, ale doporučoval bych jejich výměnu na za nízkoteplotní. Toto by měl vše případně dořešit projektant topení. Též provozní náklady nejsou zanedbatelné.
   Automatický kotel na uhlí či peletky je na provozní náklady výhodnější, ale musí se vzít v potaz, že je s ním více práce, hlučnost spalinového ventilátoru a nutnost fyzické síly na nasypání paliva do zásobníku. U hnědého uhlí prašnost, denní vynášení popela, týdenní čištění kotle.

Odesílatel: ester@gmail.com