Výkon radiátorů

   Zdravím, už si nevím už třetí rok laboruji s vytápěním starého, nezatepleného domu. Kotel starý plynový gassex 24 a 7 topení, staré rozvody samospád s otevřenou expanzkou. Předloni doděláno oběhové čerpadlo a pokojový termostat. Problém je, že termostat je v obývacím pokoji, který je na jižní stranu, tudíž, když svítí slunce, pokoj je hned vytopený. Bohužel byl nainstalovaný hned po našem nastěhování, aniž jsme věděli, že termostat bude zrovna v nejteplejší místnosti, dal jsem na radu elektrikáře. Ale dětský pokoj a koupelna, která je na severní stranu a slunce tam nesvítí vůbec. V těchto místnostech je zima, i když je termostat nastaven na 23°C tak v dětském pokoji je sotva 18°C. Moje otázka je, zda by pomohlo utáhnout regulaci, snížit průtok vody v radiátoru v obývacím pokoji?? Nebo je nějaká jiná možnost, jak to dát dohromady, například další (bezdrátový termostat do dětského pokoje? Předem říkám, že jsem tutan :-D Předem děkuji za odpověď.

   Dobrý den, jako první by chtělo zhodnotit, jestli radiátory na severní straně jsou dostatečně výkonné. Není tam zima už od začátku? Dalším faktorem je samozřejmě průtok. Stáhnout průtok v obývacím pokoji můžete zkusit. Bez dalších informací to nejsem schopen posoudit (schéma zapojení, fotky atd.). Zaregulování průtoků radiátory jsem už popsal nesčetněkrát. Při správných výkonech radiátorů a správných průtocích by měla teplota v jednotlivých místnostech růst stejnoměrně. Oslunění na jižní straně je problém, tam by neměl prostorový termostat být. Na tomto místě bych ho nyní používal jen jako „vypínač“ kotle.
   Abych řekl pravdu, tak podle popisu, je celý topný systém zralý na rekonstrukci (dříve byl provozován jinak než v dnešní době). Při výměně kotle, radiátorů s termohlavicemi, rozvodů, osazení expanzomatu atd. byste mohl ušetřit podle mého polovinu provozních nákladů. Pokud se k tomuto odhodláte, tak si to v klidu naplánujte na příští rok a nechte si udělat topenářský projekt. Šetření na projektu se vždy prodraží. S projektem a kvalitní montáží bychom to tu dnes neřešili.

Odesílatel: frantisek@seznam.cz