Zapojení podlahového rozdělovače

   Dobrý den, chtěl jsem vás poprosit o vyjádření, zdali je rozdělovač správně zapojen a podlahové topení tak správně funguj. V příloze zasílám fotografie rozdělovače. Mockrát děkuji za váš čas a za odpověď.

   Dobrý den, tento druh rozdělovače se používá, pokud je kotel napojen radiátorový a zároveň podlahový okruh topení. Jestliže je topná voda z kotle zapojena vlevo a vratná vpravo (dole, vstup do třícestného ventilu), tak je zapojení v pořádku. Samotná sestava je OK.

Dobrý večer, děkuji za odpověď, radiátory nemám pouze žebřík v koupelně jinak čistě podlahové vytápění.
Na přiložené fotce je na šroubení vlevo šipka nahoru ale trubka je teplá (tak že si myslím že do ní jde ohřátá voda z kotle, jen je to špatně označené) pravá trubka je vlažná tak že určitě tam protéká voda zpět do kotle.
Ještě jsem vás chtěl poprosit, zdali je normální, že kotel ohřívá takřka celý den, třeba jen 2KW -4K, mám nastaveno 35 stupňů na kotly a 40 na termo hlavici do podlahy.
Mockrát děkuji za odpověď a za vaše rady.

   Dobrý den, protože do ní vtéká voda z kotle, tak je to zapojené v pořádku a šipka je též v pořádku. Touto trubkou přitéká voda z kotle po směru šipky a pravou se vrací voda z podlahového topení do kotle, takže šipka, jakože dolu – pryč.
   Protože máte jen podlahové topení, tak termohlavice v podstatě dělá jen ochranu před přehřátím podlahy. Je to taková pojistka, kdybyste na kotli nastavil vysokou teplotu. Doporučuji termohlavici nastavit na 45°C a veškerou regulaci teploty dělat na požadované teplotě z kotle.
   Ve vašem případě, když kotel jede neustále na malý výkon, tak je to ideální stav, jak pro kotel, tak pro spotřebu a zároveň to znamená, že máte správně nastavenou výstupní teplotu z kotle. Kdyby byla vysoká, tak by topné okruhy neodebraly vyrobený tepelný výkon a kotel by začal cyklovat, což je špatně.

Dobrý večer, mockrát děkuji za vaše rady v tomto oboru jsem laik tak mi vaše názory velmi pomohly.
Chtěl jsem vás ještě poprosit o radu ohledně regulace. Myslíte si, že je zapotřebí instalovat nějaké pokojové termostaty nebo jeden centrální termostat pro pokojovou teplotu, nebo venkovní čidlo? Topím vodu na 35 stupňů, žádnou regulaci nemám (nastavuji na kotly teplotu a mám zaškrcené hlavice pro nějaké okruhy: kancelář, technickou místnost) Když je venku 10 stupňů mám vevnitř 24 když teplota venku padne měně mám do 22,5 níže to neklesne. Myslíte si, že je zapotřebí dokupovat nějaké regulace. Děkuji mockrát za odpovědi.

   Dobrý den, podle vašeho popisu situace bych osobně připojil venkovní snímač a aktivoval ekvitermní regulaci, poté si kotel bude výstupní teplotu řídit sám, bez vašeho zásahu. Při správně nastavené topné křivce bude teplota ve vytápěném prostoru konstantní, ať je venku jakákoliv teplota. Obecně se dá říci, že každý stupeň nad 20°C vám přidá 10% na spotřebě plynu. Pokud vám to poté bude držet konstantně například 22°C a nebude se to pohybovat v rozmezí 22°C až 24°C, tak bychom mohli uspořit 10 – 20% plynu. Takto dodatečná investice do regulace se rychle zaplatí, nehledě na osobní komfort (topení si nevšímáte a máte pořád stabilní komfortní teplotu).

Dobrý večer, děkuji za vaši odpověď chtěl jsem se zeptat tou ekvitermní regulací je myšleno venkovní čidlo připojené ke kotly. Mám elektrokotel Protherm Rey.
Ještě jsem se chtěl zeptat na nastavení topné křivky jsem tak trochu laik v tomto oboru :-) Děkuju mockrát.

Dobrý den, ano tím je myšleno připojení venkovního čidla ke kotli a nastavení bych pro začátek zvolil:
 1) Ekvitermní křivka – E2
 2) Posuv ekvitermní křivky – P6
Postupujte podle návodu ke kotli a po pár dnech si dolaďte křivku na váš objekt. Kdyby se nedařilo, pročtěte si mojí listárnu, případně napište.


   Dobrý den, chtěl jsem vás ještě poprosit, doporučujete ekvitermní křivku E2 a prostorovou teplotu P6. Teplotu P6 (22 stupňů) mám ale puštěno na křivku E0 (0,2), křivka E2 mi přijde že by zbytečně natápěl kotel na vysokou teplotu.
Je možné že je to vyhovující jak mám kotel nastaven? Jedná se o spotřebu vůči komfortu. Je pravda že kotel jede většinu času na 2 KW, občas vypne na chvíli. Děkuji mockrát za odpověď.

Dobrý den, psal jsem "pro začátek". Vytápěné objekty jsou různé a proto tam je možnost nastavit různé topné křivky. Jestliže je teplota v prostoru stabilní při jakékoli venkovní teplotě, tak je křivka nastavena správně. Jestliže má objekt malé tepelné ztráty, tak to může být klidně i E0.

Odesílatel: lukas@seznam.cz