Poslední komentáře

 • Odpovědět: Nastavení teplot vody a radiátorů   před 6 dnů 3 hodiny

  Dobrý den, pro lepší pochopení rád věci zjednodušuji, ale vy jste si to zjednodušila až moc ;-D
   1) Podlahové konvektory jsou většinou počítány na vysoké teploty, takže topnou vodou 45°C místnosti nevytopíte. Ve vašem případě budou na vysokou teplotu počítány i radiátory (nejspíše počítané před použitím kondenzačního kotle). Toto byste měla všechno najít v projektu topení.
   2) Ano, kondenzační kotle mají největší účinnost při nízké teplotě vratné vody (velký rozdíl teplot mezi spalinami a topnou vodou). Čím nižší teplota topné vody a tím i vratné vody, tím lepší. Nad cca 60°C teplotou topné vody už kondenzace skoro neprobíhá (můžete sledovat na trubce odvodu kondenzátu – taková „pračková“ hadice vedoucí z kotle do „kanálu“).
   3a) Byt má tepelné ztráty závislé na venkovní teplotě. Čím je venku větší zima, tím více tepla „uteče“ do venkovního prostředí. Abyste udržela uvnitř konstantní teplotu, tak musíte dodat stejné množství tepla, které jste ztratila.
   3b) Ve vašem případě můžete množství dodaného tepla ovlivnit jen teplotou topné vody, takže teplotu topné vody se snažte držet co nejníže, ale tak, abyste vytopila obytný prostor.
   3c) Jestliže byste chtěla mít toto automatické, tak to zvládá ekvitermní regulace kotle, ale to by se musel osadit snímač venkovní teploty. Prověřte u svého servisního technika, možnost realizace a osazení venkovního snímače.
   4) Jestliže byste chtěla co nejvíce optimalizovat vytápění, kontaktujte projektanta topení, který by přepočítal a navrhl změnu ve výkonu spotřebičů tepla (podlahové konvektory, radiátory), případně další změny. Hezký den.

 • Odpovědět: Nastavení teplot vody a radiátorů   před 1 týden 8 hodin
  Dobrý den,  chtěla bych poprosit o Vaši radu ohledně nastavení ideální teploty na kotli Immergas. Na různých stránkách jsem se dočetla, že ideální teplota ohřevné topné vody by měla být u kondenzačního kotle do 45 stupňů C. Nastavila jsem takto teplotu a stejně tak i ohřev užitné vody. Nicméně mám pocit, že se v bytě 90m2 teplota stále pohybuje okolo 19-20 stupňů. Dálkový termostat je nastavený na 22, ale do této teploty se byt nevytopí. Zkoušela jsem uškrtit přední radiátory, ale nic se nezměnilo. Kotel je zhruba rok starý, byt zateplený, konzultovala jsem takévýměnu radiátorů, ale nerada bych se do ní pouštěla, pokud je problém pouze s nastavením kotle. V 3kk bytě máme v obýváku a kuchyni dva podlahové konvektory, a ve dvou pokojích radiátory o rozměru 110x60x10cm. Na chodbě pak radiátor   90x60x6cm. Chtěla bych se zeptat na Váš názor, jaká teplota by podle Vás měla být na kotli nastavena, aby se neztratila funkce kondenzace a zároveň kotel elektivně pracoval? Předem moc děkuji.
 • Odpovědět: Dotaz termostat k Vitodens 100-W   před 1 týden 6 dnů

     Dobrý den, pro relevantní radu potřebuji přesné označení kotle, které najdete na štítku. Nejdůležitější je čtyřmístný kód (např. WB1C). Nejlépe foto. U kotlů s značením VITODENS 100-W jsou velké generační rozdíly. Též přesné označení regulátoru. Nejlépe i internetovou adresu odkud byl pořízen.

 • Odpovědět: Dotaz termostat k Vitodens 100-W   před 2 týdny 5 min

  Zdravim, kúpili sme rodinny dom , kde je nainstalovany plynový kondenzačný kotol VITODENS 100-W pre podlahove kurenie. Aktuálne som zakúpil regulator VITOTROL 200-A. Chcel by som sa informovať ako je mozne zapojiť ho pre ovládanie kotla, nakoľko na zaklade manuálov neviem identifikovať spôsob zapojenia.

 • Odpovědět: BAXI Luna Platinum   před 2 týdny 23 hodiny

     Dobrý den, radiátor můžete přiškrtit na radiátorovém šroubení pod radiátorem (na imbus klíč; stačí jeden), ale přiškrtíte i podlahovku. Pokud byste chtěl přiškrtit jen podlahovku, tak musíte sundat termohlavici (ta bílá věc) a pod ní bude „stříbrný“ kroužek na „zlatém“ těle (vycházím s toho, že i spodek bude Danfoss). Tento kroužek má na sobě stupnici. Nějaké číslo bude směřovat proti vyraženému bodu (rysce). 1 – je minimální průtok; 7 – je maximální průtok; N – bez regulace (maximum armatury). Nastavení provedete přitažením kroužku od těla ventilu (k sobě), otočením a zasunutím zpět. Ať se daří ;-)

 • Odpovědět: BAXI Luna Platinum   před 2 týdny 23 hodiny
  Dobry den, Dekuji za vasi odpoved. Ano mate pravdu. rozdil teplot nahore je podstatne vetsi nez dole, u nejvzdalenejsiho radiatoru je vratka jen slabe vlazna. Dole v obyvaku mam jeste dva hady do podlahovky, ktere jsou pripojeny na radiatory v obyvaku pres nejaky termoventil. Predpokladam, ze i podlahovka (ca 2x9m2) bude brat dost prutoku horejsku. Je mozne prutok omezit priskrcenim ventilu na vratce pod radiatorem? priskrti to i radiator, ale obyvak byva nejteplejsi a nejrychleji vytopeny - mozna i diky podlahovce. Jina moznost asi neni? Nebo neni nutne podlahovku resit?   diky za vas nazor.  
 • Odpovědět: Nastavení ekvitermní křivky Viessmann   před 1 měsíc 1 týden

  Dobrý den.
  Ad1) Nechte standardní nastavení. Toto je spíše pro veřejné budovy, kde není žádoucí, aby lidé s požadovanou teplotou hýbali ve velkém rozsahu.
  Ad2) Maximální teplota UT (ústřední topení) se nastavuje podle topného systému (na co je navržen). Zachoval bych stávající 70°C.
  Ad3) Toto se musí vyzkoušet. Váš dům má velkou setrvačnost, takže bych začal na 10 a případně přidával.
  Ad4) Toto se musí též vyzkoušet. Určující faktor je výkon radiátorů (většinou bývají předimenzované), proto bych začal na 10 a pokud bude teplota kmitat, tak číslo snižovat.
  Ad5) Posílám návod, kde je to popsané. Tuto funkci můžete vyzkoušet až budete mít perfektně odladěnou ekvitermní křivku a topení bude fungovat k plné spokojenosti, jinak je kontraproduktivní.

 • Odpovědět: Nastavení ekvitermní křivky Viessmann   před 1 měsíc 1 týden

  Dobrý den, skvělé. Moc děkuji.
  Snad naposled budu otravovat a zeptám se ještě na pár otázek...
  1) jakou nastavit minimální a maximální regul.teplotu? Mám nastaveno původní nastavení 5 a 39stupňů)
  2) minimální teplotu TU mám tedy nastavenou na 30 stupňů. Jaká má být maximální teplota TU?
  3) jakou hodnotu nastavit u regulačního intervalu ekvitermní regulace?
  4) jakou hodnotu nastavit u rychlosti reakce?
  5) kdy je vhodné a jak funguje předčasné zapnutí topení?
  Děkuji za vaši ochotu s odpověďmi.

 • Odpovědět: Nastavení ekvitermní křivky Viessmann   před 1 měsíc 1 týden

  Dobrý den, moje odpověď ohledně minimální teploty byla zavádějící (spletl jsem si její význam s jiným termostatem). Minimální teplota je minimální požadovaná (vypočítaná) teplota topné vody, kdy může kotel začít topit. Pokud dáte například 30°C, tak kotel začíná topit až bude požadovaná teplota větší než 30°C. Teplotu volte mezi 25°C a 30°C.
  Ano zásobník drží teplotu topné vody dobře. Hýbat s požadovanou teplotou má význam jen když máte použité cirkulační čerpadlo (dlouhé rozvody teplé vody a bylo by potřeba odpouštět hodně vody, než by tekla teplá). Tam jsou tepelné ztráty při oběhu teplé vody a čím menší je rozdíl teplot mezi teplou vodou a prostředím (zeď, vzduch atd.), tím jsou menší tyto ztráty. Pokud není instalovanou toto čerpadlo, tak změnu teplot nemusíte řešit.

 • Odpovědět: Nastavení ekvitermní křivky Viessmann   před 1 měsíc 1 týden
  Snímač venkovní teploty máme. Nerozumím té minimální teplotě… to je venkovní teplota? Že topení začne topit až bude venku 10 stupňů? Máme 100l zásobník na vodu, takže je jedno jestli mám 45 nebo 55 stupňů? Zásobník udrží teplotu? Moc děkuji za rady