Marácké potlachy

Setkání lidí se stejným zájmem. Každý je vítám.

Zhodnocení maráckého potlachu 2024

Marácký potlach 2023

   Letošní ročník se nesl v duchu vzduchotechnik. Probrali jsme jednotlivé části a různé způsoby regulace. Každý máme jiné zkušenosti, proto si každý odnesl nějakou inspiraci k dalšímu rozvoji.
   Petr nám představil, jak lze řešit zabezpečenou https komunikaci s webserverem v řídicím systému bez řešení vypršení doby platnost certifikátu a další IT vychytávky.
   Chtěl bych všem poděkovat za plodnou diskuzi a bezvadný průběh. Opět jsme toho probrali méně, než jsme chtěli, hodně mi toho zbylo na příští rok, ale to se jinak, než prodloužením potlachu řešit nedá, a to by asi zase nedaly naše játra ;-)
  Jídlo i ubytovaní bylo výborné, a proto ho mohu doporučit.

   Jestliže vás myšlenka vzájemného setkání lidí se stejným zájmem (regulace všeobecně) zaujala, napište mi mail a já vás zařadím do databáze pro rozesílání pozvánek.

Setkání spřízněných duší 2024 X.

Dlouhodobé motto: Vždy je dobré mít přítele, který dokáže poradit, případně „nakopnout“, když se zaseknete při řešení problému. A o tom by měla tato schůzka být!

Marácký potlach

Termín:     9. března 2024 (sobota)     10:00 – konec neurčen

Místo konání: Panský dvůr Telč (https://www.panskydvurtelc.cz/cz/)
   Dostal jsem letos několik typů na setkání (tímto všem za typy děkuji a posílejte dál pro další ročníky), ale až tento vyšel, tak snad se nám tam bude líbit.
Adresa: Slavatovská 86 Telč              GPS: 49.1874464N, 15.4508386E                      tel: 778 754 595

Panský dvůr Telč

Program setkání:
Připravil jsem základní kostru setkání. Body jsem dopisoval postupně jak přicházely se jménem člověka, který tento bod navrhl. Protože se jedná o „potlach“, tak pořadí nemusí být dodrženo a nejspíše dojde i ke změně, doplnění programu. Samozřejmě dopředu avizovaná témata by se měly probrat, abychom všichni odjížděli s dobrým pocitem. Těším se na Vás!

• Jarda – nové zkušenosti při nasazení TČ ve vzduchotechnikách.
• Mirek – nové zkušenosti při nasazení TČ ve vzduchotechnikách.
• Mirek – DS3 – co je skvělé a co nám chybí. Nejdřív já a pak bych rád diskuzi.
• Vladimír: glykolová rekuperace – zajímá mě to.
• Vladimír: jaký typ rekuperátoru používat ve VZT (deskové a rotační, výhody, nevýhody apod.) – zajímá mě to.
• Vladimír: co by bylo vhodné při provozu VZT si do projektu přidat, při realizaci nové jednotky (konkrétní snímání v jednotce, které obecně výrobce VZT neinstaluje. Abych měl další výstupní informaci na BMS (vzdálená správa) (doplnit konkrétní snímač ke sledování konkrétního stavu). – zajímá mě to (snad jsem dobře pochopen
:-)).

• Roman: zajímaly by mně možnosti integrace AMiTu do jiných systémů.
• Petr: tipy na hardware a jedno zajímavé řešení.
• Jarda: tradičně jsem si pro Vás během roku nastřádal pár obrázků a videí na téma "Nápady" a "Fail".

Na setkání je každý vítán!

Pozvánka na marácký potlach 2024

Marácký potlach

  Zdravím všechny spřízněné duše z oblasti měření a regulace. Je tu plánování X. ročníku Maráckého potlachu. Předběžný termín je 9. března. Kde: zatím není určeno (prosím o návrhy).
Pozvánku / dotazníček jsem rozeslal lidem, co projevili zájem, ale nic není uzavřeno. Jestliže Vás myšlenka neformálního posezení s lidmi stejného zájmu oslovila, tak si přečtěte přiloženou pozvánku a v případě účasti zašlete odpověď co nejdříve na mojí mailovou adresu. Tak týden dopředu rozešlu už pozvánku s konečnou osnovou setkání.
Tradičně upozorňuji, že toto není žádná firemní akce, prezentace nebo něco podobného, ale jedná se o setkání lidí se stejným zájmem, tudíž si každý vše platí sám.

Těším se na vaše reakce.

Soubory: 

Marácký potlach a VZT

   Zdravím Vás, čirou náhodou jsem na razil na Vaše stránky jvalter.cz/maracke-potlachy.
Jak šel můj pracovní život, došel jsem do bodu, kdy profesně mám nastarost VZT jednotky a klimatizace ve firmě. Řeším jejich provozní stav, nové VZT projekty pro výrobní haly apod. Nasávám nové zkušenosti, doma si pročítám témata VZT, MaR apod. Nejsem zcela programátor MaR, však PLC a profibus jsem si zažil jako údržbář linek a tím se podvědomí o tomhle světě odstartovalo. Budu rád, když budete komunitně pořádat další setkání a byla by možnost do Vašeho světa proniknout a strávit s Vámi čas. Momentálně se zaobírám využití glykolové rekuperace při odtahu vzduchu z haly, kdy je snaha zachytit jeho teplo a přenést ho zpět do VZT a regulovat tím teplotu zpět do výrobní haly. Prozatím jsou výsledky zajímavé.

Zhodnocení maráckého potlachu 2023

Marácký potlach 2023

  Setkání bylo po delším čase a o to více jsme si setkání užili. Dobé jídlo, dobré pití, dobrá společnost, hodně informací, prostě paráda.
   Petr nám představil řešení práce s venkovní teplotou načítanou z internetu (funkční), možnosti Home Assistantu, jeho práci s webovými technologiemi a Mikrotikem. Na něj navázal Mirek s jeho řešeními a Mikrotikem. Martin si dal práci s prezentací Arduina a jeho nasazení v praxi. Kluci z AMiTu také trošku přispěli do mlýna, a i já jsem snad přinesl účastníkům nějaké užitečné informace. Debata byla konstruktivní a plodná a pomalu zpracovávám poznámky a získané informace.
   Opět děkuji všem zúčastněným za čas věnovaný přípravě a prezentacím, bezproblémový průběh a těším se napříště. Budu rád jakoukoli zpětnou vazbu, případně za připomínky a náměty na další ročník.

   Jestliže vás myšlenka vzájemného setkání lidí se stejným zájmem (regulace všeobecně) zaujala, napište mi mail a já vás zařadím do databáze pro rozesílání pozvánek.

Setkání spřízněných duší 2023 IX.

Dlouhodobé motto: Vždy je dobré mít přítele, který dokáže poradit, případně „nakopnout“, když se zaseknete při řešení problému. A o tom by měla tato schůzka být!

Marácký potlach

Termín:     11. března 2023 (sobota)     10:00 – konec neurčen

Místo konání: Penzion a restaurace u Černého čápa (http://penzion-ucernehocapa.cz)
Adresa: Horní Lhota 19                   GPS: 49°5'37.573"N, 14°58'58.903"E

mapka

Program setkání:
Připravil jsem základní kostru setkání. Seřadil jsem body tematicky za sebou se jménem člověka, který tento bod navrhl. Protože se jedná o „potlach“, tak pořadí nemusí být dodrženo a nejspíše dojde i ke změně, doplnění programu. Samozřejmě dopředu avizovaná témata by se měly probrat, abychom všichni odjížděli s dobrým pocitem. Těším se na Vás!

•   Jarda – připravil jsem pár věcí hlavně o praktických zkušenostech z oboru MaR k rozproudění debaty a pro hladký start pro nové příchozí…
•   Martin – jako exkluzivní mi přijde debata nad „všemi“ systémy. ± instalace SW, dostupnost a vlastnosti HW se zkušenostmi. Když si každý připraví něco, s čím dělá, obohatí to všechny.
Mohu přispět ke Zbyňkovi s měřením 1/4h maxima a pak taky mám rozchozenu komunikaci Arduino – AMiT, a celkově mohu přispět Arduinem a jednočipové jednoduché moduly pro připojení cloud a wifi. Téma -> Arduino, jako jednoduché podpůrné prostředky pro MaR.
•   Zbyněk – Probrání různých způsobů komunikace s různými zařízeními. Tím mám na mysli srovnání komunikací typu M-Bus, Modbus, KNX, BacNet, .... Kdo co používá by si nachystal ukázku v daném prostředí, které využívá (samozřejmě nejlépe různí výrobci). Mohli jsme si ukázat výhody / nevýhody zpracování daného výrobce, případně pokud by někdo byl protokolu znalý tak by jej mohl trochu obecně pospat. Ve finále bychom mohl udělat něco jako zhodnocení výhod či nevýhod implementace různých protokolů u různých výrobců.
•   Míra – nevím jaký jsme kdo velký ajťáci, ale na posledním školení AMiT jsem si všiml, že ne všichni využívají možnosti dálkového programování, ladění a servisu pomocí různých síťových technik LTE, VPN, porty, RDP apod. Dokonce se mi zdálo jako by o tom někteří slyšeli poprvé. Mohl bych poskytnout nevyčerpávající přehled toho, co používám a s čím jsem se setkal (krátká prezentace).
•   Petr – Řešení, jak dostat informace o nejen venkovní teplotě, ale i o aktuálním počasí, včetně předpovědi do Mar systému a to zdarma (krátká prezentace).
•   Zbyněk – Zpracování systému řízení pro energetiku. Způsoby řízení nasmlouvaných odběrů, ukládání dat do nadřazeného systému, řešení výpadků v datech, …
•   Zbyněk – Regulace ¼ hod maxima a propojení s alternativními zdroji energie a bateriemi.
•   Jarda – tradičně jsem si pro Vás během roku nastřádal pár obrázků a videí na téma "Nápady" a "Fail".

Na setkání je každý vítán!

Pozvánka na marácký potlach 2023 -3-

Marácký potlach

  Zdravím všechny spřízněné duše z oblasti měření a regulace. Je tu plánování IX. ročníku „Maráckého potlachu“. Termín je 11. března. Kde: Jižní Čechy (viz pozvánka).
Pozvánku / dotazníček jsem rozeslal lidem, co projevili zájem, ale nic není uzavřeno. Jestliže Vás myšlenka neformálního posezení s lidmi stejného zájmu oslovila, tak si přečtěte přiloženou pozvánku a v případě účasti zašlete odpověď co nejdříve na mojí mailovou adresu. Prosím všechny, co chtějí ubytování (pokoje po 2) nebo další požadavky, aby mi dali vědět do ČTVRTKA e-mailem nebo SMS. V pátek budu domlouvat rezervaci.
Tak týden dopředu rozešlu už pozvánku s konečnou osnovou setkání.
Tradičně upozorňuji, že toto není žádná firemní akce, prezentace nebo něco podobného, ale jedná se o setkání lidí se stejným zájmem, tudíž si každý vše platí sám.

Těším se na vaše reakce.

Soubory: 

Marácký potlach 2020 - koronavirus

Marácký potlach

   Zdravím všechny maráky. Jak už jste si určitě všichni všimli, tak nynější situace takovéto akce nedovoluje, proto letošní ročník odsunuji na neurčito. Uvidíme, jestli bude podzim lepším časem. Protože všem vyhovoval čas konání víkend, tak to tak zůstane i do budoucna. Pro zamyšlení uvádím pár zajímavých témat, které bychom měli někdy probrat:
• Petr – Jak vyhledat a vychovat programátora PLC. Jak opustit tuto profesi (předat práci).
• Martin – jako exkluzivní mi přijde debata nad „všemi“ systémy. + - instalace SW, dostupnost a vlastnosti HW se zkušenostmi. Když si každý připraví něco, s čím dělá, obohatí to všechny. Když bude mít každý cca na 1h, bohatě stačí. Debata se může u některých témat velmi protáhnout… Mohu nabídnout Promotic (vizualizace) a Allen Bradley…
• Zbyněk – Probrání různých způsobů komunikace s různými zařízeními. Tím mám na mysli srovnání komunikací typu M-Bus, Modbus, KNX, BacNet, .... Kdo co používá by si nachystal ukázku v daném prostředí, které využívá (samozřejmě nejlépe různí výrobci). Mohli jsme si ukázat výhody / nevýhody zpracování daného výrobce, případně pokud by někdo byl protokolu znalý tak by jej mohl trochu obecně pospat. Bylo by to prostě téma s domácím úkolem :) Ve finále bychom mohl udělat něco jako zhodnocení výhod či nevýhod implementace různých protokolů u různých výrobců.
Jestli máte kdokoli k tomu co říci, prosím o mail či komentář.

Stránky