Marácké potlachy

Setkání lidí se stejným zájmem. Každý je vítám.

Zhodnocení maráckého potlachu 2023

Marácký potlach 2023

  Setkání bylo po delším čase a o to více jsme si setkání užili. Dobé jídlo, dobré pití, dobrá společnost, hodně informací, prostě paráda.
   Petr nám představil řešení práce s venkovní teplotou načítanou z internetu (funkční), možnosti Home Assistantu, jeho práci s webovými technologiemi a Mikrotikem. Na něj navázal Mirek s jeho řešeními a Mikrotikem. Martin si dal práci s prezentací Arduina a jeho nasazení v praxi. Kluci z AMiTu také trošku přispěli do mlýna, a i já jsem snad přinesl účastníkům nějaké užitečné informace. Debata byla konstruktivní a plodná a pomalu zpracovávám poznámky a získané informace.
   Opět děkuji všem zúčastněným za čas věnovaný přípravě a prezentacím, bezproblémový průběh a těším se napříště. Budu rád jakoukoli zpětnou vazbu, případně za připomínky a náměty na další ročník.

   Jestliže vás myšlenka vzájemného setkání lidí se stejným zájmem (regulace všeobecně) zaujala, napište mi mail a já vás zařadím do databáze pro rozesílání pozvánek.

Setkání spřízněných duší 2023 IX.

Dlouhodobé motto: Vždy je dobré mít přítele, který dokáže poradit, případně „nakopnout“, když se zaseknete při řešení problému. A o tom by měla tato schůzka být!

Marácký potlach

Termín:     11. března 2023 (sobota)     10:00 – konec neurčen

Místo konání: Penzion a restaurace u Černého čápa (http://penzion-ucernehocapa.cz)
Adresa: Horní Lhota 19                   GPS: 49°5'37.573"N, 14°58'58.903"E

mapka

Program setkání:
Připravil jsem základní kostru setkání. Seřadil jsem body tematicky za sebou se jménem člověka, který tento bod navrhl. Protože se jedná o „potlach“, tak pořadí nemusí být dodrženo a nejspíše dojde i ke změně, doplnění programu. Samozřejmě dopředu avizovaná témata by se měly probrat, abychom všichni odjížděli s dobrým pocitem. Těším se na Vás!

•   Jarda – připravil jsem pár věcí hlavně o praktických zkušenostech z oboru MaR k rozproudění debaty a pro hladký start pro nové příchozí…
•   Martin – jako exkluzivní mi přijde debata nad „všemi“ systémy. ± instalace SW, dostupnost a vlastnosti HW se zkušenostmi. Když si každý připraví něco, s čím dělá, obohatí to všechny.
Mohu přispět ke Zbyňkovi s měřením 1/4h maxima a pak taky mám rozchozenu komunikaci Arduino – AMiT, a celkově mohu přispět Arduinem a jednočipové jednoduché moduly pro připojení cloud a wifi. Téma -> Arduino, jako jednoduché podpůrné prostředky pro MaR.
•   Zbyněk – Probrání různých způsobů komunikace s různými zařízeními. Tím mám na mysli srovnání komunikací typu M-Bus, Modbus, KNX, BacNet, .... Kdo co používá by si nachystal ukázku v daném prostředí, které využívá (samozřejmě nejlépe různí výrobci). Mohli jsme si ukázat výhody / nevýhody zpracování daného výrobce, případně pokud by někdo byl protokolu znalý tak by jej mohl trochu obecně pospat. Ve finále bychom mohl udělat něco jako zhodnocení výhod či nevýhod implementace různých protokolů u různých výrobců.
•   Míra – nevím jaký jsme kdo velký ajťáci, ale na posledním školení AMiT jsem si všiml, že ne všichni využívají možnosti dálkového programování, ladění a servisu pomocí různých síťových technik LTE, VPN, porty, RDP apod. Dokonce se mi zdálo jako by o tom někteří slyšeli poprvé. Mohl bych poskytnout nevyčerpávající přehled toho, co používám a s čím jsem se setkal (krátká prezentace).
•   Petr – Řešení, jak dostat informace o nejen venkovní teplotě, ale i o aktuálním počasí, včetně předpovědi do Mar systému a to zdarma (krátká prezentace).
•   Zbyněk – Zpracování systému řízení pro energetiku. Způsoby řízení nasmlouvaných odběrů, ukládání dat do nadřazeného systému, řešení výpadků v datech, …
•   Zbyněk – Regulace ¼ hod maxima a propojení s alternativními zdroji energie a bateriemi.
•   Jarda – tradičně jsem si pro Vás během roku nastřádal pár obrázků a videí na téma "Nápady" a "Fail".

Na setkání je každý vítán!

Pozvánka na marácký potlach 2023 -3-

Marácký potlach

  Zdravím všechny spřízněné duše z oblasti měření a regulace. Je tu plánování IX. ročníku „Maráckého potlachu“. Termín je 11. března. Kde: Jižní Čechy (viz pozvánka).
Pozvánku / dotazníček jsem rozeslal lidem, co projevili zájem, ale nic není uzavřeno. Jestliže Vás myšlenka neformálního posezení s lidmi stejného zájmu oslovila, tak si přečtěte přiloženou pozvánku a v případě účasti zašlete odpověď co nejdříve na mojí mailovou adresu. Prosím všechny, co chtějí ubytování (pokoje po 2) nebo další požadavky, aby mi dali vědět do ČTVRTKA e-mailem nebo SMS. V pátek budu domlouvat rezervaci.
Tak týden dopředu rozešlu už pozvánku s konečnou osnovou setkání.
Tradičně upozorňuji, že toto není žádná firemní akce, prezentace nebo něco podobného, ale jedná se o setkání lidí se stejným zájmem, tudíž si každý vše platí sám.

Těším se na vaše reakce.

Soubory: 

Marácký potlach 2020 - koronavirus

Marácký potlach

   Zdravím všechny maráky. Jak už jste si určitě všichni všimli, tak nynější situace takovéto akce nedovoluje, proto letošní ročník odsunuji na neurčito. Uvidíme, jestli bude podzim lepším časem. Protože všem vyhovoval čas konání víkend, tak to tak zůstane i do budoucna. Pro zamyšlení uvádím pár zajímavých témat, které bychom měli někdy probrat:
• Petr – Jak vyhledat a vychovat programátora PLC. Jak opustit tuto profesi (předat práci).
• Martin – jako exkluzivní mi přijde debata nad „všemi“ systémy. + - instalace SW, dostupnost a vlastnosti HW se zkušenostmi. Když si každý připraví něco, s čím dělá, obohatí to všechny. Když bude mít každý cca na 1h, bohatě stačí. Debata se může u některých témat velmi protáhnout… Mohu nabídnout Promotic (vizualizace) a Allen Bradley…
• Zbyněk – Probrání různých způsobů komunikace s různými zařízeními. Tím mám na mysli srovnání komunikací typu M-Bus, Modbus, KNX, BacNet, .... Kdo co používá by si nachystal ukázku v daném prostředí, které využívá (samozřejmě nejlépe různí výrobci). Mohli jsme si ukázat výhody / nevýhody zpracování daného výrobce, případně pokud by někdo byl protokolu znalý tak by jej mohl trochu obecně pospat. Bylo by to prostě téma s domácím úkolem :) Ve finále bychom mohl udělat něco jako zhodnocení výhod či nevýhod implementace různých protokolů u různých výrobců.
Jestli máte kdokoli k tomu co říci, prosím o mail či komentář.

Jaký marácký potlach 2020

Marácký potlach

Zdravím všechny maráky. Letos mám trochu problém s Maráckým potlachem. Zdá se mi, že akce skomírá, a proto bych chtěl udělat změny. Budu rád, když budete reagovat na níže uvedené body:
 • Zatím nemám nosné téma. Zajímavé věci z mého profesního života jsme již probrali a nenapadá mě téma, kterým bych přispěl. Má někdo nějaký nápad?
 • Akce se konala vždy z pátku na sobotu, což nemusí každému vyhovovat. Což to udělat někdy ve všední den, například z čtvrtka na pátek?
 • Akce se konala v období únor/březen. Nejraději bych ji přesunul na květen.
 • Má někdo nápad na zajímavé místo konání?
Těším se na vaše reakce.

Zhodnocení maráckého potlachu 2019

Marácký potlach 2019

Pivovar Kamenice nad LIpou   Letošní ročník se opět podařil, ne že ne, ale jsem zklamán z nezvětšující účasti. Souhlasím, že víkend není úplně ideální čas pro profesní setkání, ale je jediný možný, tedy pokud někdo nepřijde s lepším řešením. Nicméně si nemyslím, že by to byl jednou ročně až takové nabourání rodinné roviny.
Byli jsme se podívat na technologii a tepelná čerpadla v pivovaru v Kamenici nad Lipou s ochutnávkou jejich piv. Užil jsem si Peteho přednášku o vnitřním prostředí v budovách a vůbec mě nenapadlo, jak velký vliv mají světelné a zvukové podmínky pro efektivní výkon pracovníků. Je to vytržené z kontextu, ale jako celek je to velmi zajímavé. Též byla zajímavá přednáška Romana ohledně programovaní Honeywellu, i když mě prezentovaná koncepce nenadchla, ale asi to má jiné plusy, když v tom Roman úspěšně tvoří. Opět největší plus byla výměna zkušeností a poznatků, které zpracovávám ještě týden po potlachu.
   Děkuji všem zúčastněným za bezproblémový průběh a těším se napříště. Budu rád jakoukoli zpětnou vazbu, případně za připomínky a náměty na další ročník.

   Jestliže vás myšlenka vzájemného setkání lidí se stejným zájmem (regulace všeobecně) zaujala, napište mi mail a já vás zařadím do databáze pro rozesílání pozvánek.

Setkání spřízněných duší 2019 VIII.

Dlouhodobé motto: Vždy je dobré mít přítele, který dokáže poradit, případně „nakopnout“, když se zaseknete při řešení problému. A o tom by měla tato schůzka být!

Marácký potlach

Termín:     23. února 2019 (sobota)     10:00 – konec neurčen

Místo konání: Hotel Berger Kamenice nad Lipou (http://hotelberger.cz)
V hotelu budeme mít pro sebe vinný sklípek; stravování zajištěno; pití zajištěno (Plzeň); cena ubytování přislíbená cca 650Kč na společném pokoji.
Adresa: Palackého 73 Kamenice nad Lipou                   GPS: 49.3023364N, 15.0761547E

Hotel Berger

Program setkání:
Připravil jsem základní kostru setkání. Seřadil jsem body tematicky za sebou se jménem člověka, který tento bod navrhl. Protože se jedná o „potlach“, tak pořadí nemusí být dodrženo a nespíše dojde i ke změně programu. Samozřejmě dopředu avizovaná témata by se měly probrat, abychom všichni odjížděli s dobrým pocitem. Těším se na Vás!

•   Pete – prohlídka technologie na AMiTu v pivovaru Kamenice nad Lipou ( http://www.pivovar-kamenice.cz ).
•   Pete - zajímavé poznatky k vnitřnímu prostředí budov.
•   Roman - ukázka systém Honeywell Hawk 8000 s centrálou Arena 4.x. Hlavně z programovacího hlediska.
•   Jarda - zapojení TČ voda/voda pro efektivní využívání primáru.
•   Jarda – tradičně jsem si pro Vás během roku nastřádal pár obrázků a videí na téma "Nápady" a "Fail".
•   ...
•   Jarda – rád odpovím na vše, co budu znát. Neexistuje špatná otázka!

Na setkání je každý vítán!

Cena ubytování

Sběr šroubů magnetemByly připomínky k ceně ubytování, tak jsem kontaktoval paní provozní a předběžně jsme se domluvili na vícelůžkové pokoje, kde by byla cena cca 650 Kč za noc. Měla by zůstat i možnost, kdyby si někdo chtěl připlatit za jednolůžkový pokoj.

Pro vaši inspiraci připojuji jeden z mnoha nápadů, které přivezu na potlach.

Těším se na Vás a na vaši odpověď na můj dotazníček ;-)

Stránky