Nápady

Nápady na zlepšení.

Patinování sirnými játry

Jestliže čtete tento článek, tak nejspíše chcete zachovat stálý a hezký vzhled vašeho výrobku z mědi. Na to je vhodná povrchová úprava patinováním.

O patinování je toho popsáno spoustu, tak jen v krátkosti:
- patinou se rozumí přirozená nebo umělá vrstva na povrchu předmětů z mědi, mosazi, bronzu a jiných měděných slitin, eventuálně i z jiných kovů například stříbra (stříbrné mince dostanou úplně jiný rozměr vzhledu a hloubky detailů). 
- dává povrchu kovu určitou „stálou“ barvu a v jisté míře izoluje kov od okolního prostředí a zabraňuje jeho oxidaci.
- během patinování se rozpouští povrchová vrstva kovu patinující lázní a vytváří se vrstva z oxidů a solí (každé další patinování vede k částečnému rozpuštění kovu).
- zde budeme k patinování používat chemickou reakci kovu se sirnými játry.

Příprava sirných jater:
K výrobě sirných jater jsem použil 10 lžiček síry a 10 lžiček uhličitanu draselného (potaš). Promíchanou směs jsem dal do plechovky a zahříval nad ohněm. Nedělat doma, trochu to smrdí, ale v dílně se to dalo. Za stálého míchání se utvořila nejprve světle hnědá „cuckovitá“ hmota. Později se vytvořila kašovitá hmota barvy jater. Po deseti minutách zahřívání a míchání jsem plechovku odstavil a nechal zchladnout. Po zchladnutí byla hmota nahoře žluto hnědá, pod povrchem hnědá. Následně jsem hmotu poklepem kladívka odštípal z plechovky a nadrtil. Dále jsem prášek dal do sklenice a nechal rozpustit v 250 ml čisté studené vody. Uchovávat v temnu nebo tmavé sklenici. Prohlédni si též fotodokumentaci pod článkem.

Proč nepodnikám…

   Ahoj Jardo, volal mi Kamil, že dělají v úterý nějaké setkání ve sklípku. Místo Ampéru. Pojedeš tam? Já jsem zaneprázdněn, ale pokud by si jel, přehodnotím situaci. A tak mě napadá jedna myšlenka, proč ses neosamostatnil…, proč neděláš sám na sebe? Takových lidí jako jsi ty, je opravdu málo. Ještě jednou vřelé díky za přijetí na potlachu. Bylo mi tam moc fajn. Jirka

Servopohon gril

Dobrý den pane Valtře, dostal se mi do ruky servopohon s označením KP 0 - 52230.0113/0 od výrobce ZPA Prešov. Katalogový list jsem nalezl zde:
http://www.servopohony.cz/kp0/kl_kp0_%200.jpg. Bohužel se mi, ale nedaří najít montážní návod případně schéma zapojení. Jediné, co jsem nalezl je zde a bohužel bez obrázků: http://www.servopohony.cz/kp0/kp0_mont_nav.htm.
Má otázka na Vás by tedy byla, jak se ptali již mnozí kolegové přede mnou, je možnost daný servopohon předělat (přeskládat) na pohon pro gril. Předem Vám děkuji za odpověď.
PS: V případě potřeby mohu zaslat foto. Ještě jednou děkuji za ochotu.

Odstranění rzi pomocí elektrolýzy

   Protože se mi trochu příčí zbavovat železné předměty pomocí odrezovačů a kyselin, některé předměty mají jemné detaily a není tudíž možné použít mechanickou cestu, tak jsem se rozhodl vyzkoušet odstranění koroze pomocí elektrolýzy.
   Návodů je na internetu celkem dost, takže inspirace byla, ale obsahují některé chyby. Tento článek je o jejich nápravě a výsledku.

Svorka Wago na DIN liště

Svorka Wago na DIN liště Od kamaráda jsem se dozvěděl o zajímavé věci, která v mnoha případech vyřeší váš problém při doplňování rozvaděče. Pro bastlení (častá výměna vodičů) je to též dobrá pomůcka za pár korun.
Jedná se o držáček dvou, tří a pěti páčkových Wago svorek na DIN lištu nebo k přímé montáži na základový plech. Nemá cenu tu rozepisovat jeho použití, jen chci zasít semínko, které nabídne tuto variantu, pokud bude vhodná ;-)
Jen doplním, že lze použít vodiče od 0,2 do 4 mm2. Odkazy na jednotlivé komponenty:

Servopohon na gril (prase)

Celkový pohled na grilDobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda nevíte, kde by se dal sehnat stejný pohon na gril, jako máte Vy na svém grilu? Měli jsme půjčený gril právě s tímto pohonem a moc se mi zalíbil, tak jsme se rozhodli, že si uděláme svůj…
Servopohon se mi zatím nepodařilo nikde sehnat. Děkuji za odpověď.

Renovace řízení lisu balíků

Crouzet Micro-PLC Millenium 3 Essential Byl jsem požádán o opravu balíkovacího stroje ROLLANT 62s. Protože řídící elektronika už byla od pohledu mnohokrát zpravována a zákazník přišel s tím, že nová deska elektroniky stojí 1600 euro, tak jsem se rozhodl pro nahrazení miniautomatem. Netušil jsem, že je takový problém sehnat malý řídicí systém s napájením a vstupy na 12V DC. Našel jsem Crouzet Micro-PLC Millenium 3. Měl jsem už velmi kladné zkušenosti s první generací tohoto miniautomatu, a proto jsem neváhal. Příjemným překvapením byl teplotní rozsah -20 °C až +70 °C. Byl jsem sice zaskočen potřebou nového programovacího kabelu a cenovou politikou (cena českého webového obchodu byla o minimálně 20% nižší než u českého zastoupení), ale jinak vše, od hardware po software, proběhlo plně k mé spokojenosti. Na napájení jsem připojil ochranou diodu, aby nedošlo v žádném případě k překročení maximálního napájecího napájení, což mi trochu zamotalo hlavu při oživování, protože baterie v traktoru nebyla v dobrém stavu a při vypnutém traktoru, ponížení napětí diodou a zapnutí odběru motorku pro střih balící sítě jsem se dostal pod minimální napájecí napětí a docházelo k restartu automatu. Předrátování některých vstupů na spínání + (vstupy jen PNP) byl jediný větší zásah, když neberu v potaz výměnu řízení lisu. V srpnu nás čeká zatěžkávací zkouška při balení slámy, ale věřím, že vše proběhne k plné spokojenosti zákazníka. Moc dobrá zkušenost…
Jestli někdo ví o vhodnějším cenově přijatelném automatu na řízení v „automobilovém“ segmentu, budu rád za vaši reakci pod tímto článkem.

Pro zvídavé popis funkce lisu balíků (slámy, sena):

Stránky