TUV-bojler

Ohřev teplé užitkové vody a dotazy kolem něj...

Bytový dům Znojmo – aktuální stav (3)

   Dobrý den, ozývám se po delší době. Naposledy jsme diskutovali směšovací ventily na TUV. Byly nainstalovány nové ventily s plynulou regulací teploty. Funguje to dobře a kolísání teploty je malé, jak jste zmínil.
   Rád bych však s Vámi probral jiný problém související s ohřevem TUV: Po úpravě potrubí (odstranění společného potrubí pro ohřev TUV a okruhu podlahového vytápění) se hodně zlepšilo:
 a) Výrazně se zkrátil podíl času, kdy tepelné čerpadlo (TČ) pracuje v režimu ohřev vody.
 b) Bylo možné snížit topnou křivku, aniž by docházelo k velkému poklesu teploty TUV pod dolní požadovanou hodnotu. Při vytápění bez ohřevu TUV se tak zvýšil koeficient výkonnosti soustavy nad 3.
   Na druhou stranu se dále snížil koeficient výkonnosti při ohřevu TUV bez vytápění na hodnotu pod 2. Příčinu nízkého koeficientu vidím v nadměrném promíchávání vody v zásobníku TUV. Oběhové čerpadlo (OČ) musí být nastaveno na nejvyšší otáčky (jinak spíná ochrana OČ, OČ vypne a následně ochrana vypne i TČ). Na vstup výměníku se tak dostává velmi teplá pitná voda, což vede k vysoké teplotě topné vody na vstupu výměníku.
   Teplota v zásobníku TUV je jen o málo vyšší než teplota v akumulační nádrži (AN), avšak teplota topné vody pro ohřev TUV je asi o 15 stupňů vyšší než teplota topné vody pro ohřev vody v AN. To by mohlo vysvětlit nízký koeficient výkonnosti při ohřevu TUV. V důsledku toho také není nikdy možné ohřát TUV na teplotu vyšší než 53 stupňů (doporučení proti legionele), neboť při zadání vyšší teploty ochrana TČ ohřev vypíná.
   Je-li příčina v nadměrném promíchávání vody v zásobníku TUV (teplota vody v dolní části zásobníku se příliš neliší od teploty v horní části), nabízí se jako řešení použít OČ s lepší regulací. V dokumentaci výrobců je toto čerpadlo umístěno na přívodním potrubí (tlačí vodu do zásobníku TUV podobně jako u podlahového topení), zatímco my máme OČ na vratném potrubí. Doporučoval byste výměnu OČ včetně jeho přemístění na přívodní potrubí? Děkuji.

Brötje + Netatmo, Tado

   Dobrý den, mám kotel Brötje WHBS 22D + nádrž COSMO 300. Přes OpenTherm připojený modulační termostat Netatmo + termohlavice, který podporuje ohřívání TUV. Regulace topení funguje jak má, ale ohřev TUV nikoliv – kotel nereaguje na nastavený plán zapnutí a vypnutí ohřevu TUV. Reaguje pouze, pokud v app manuálně nastavím teplotu na požadovanou hodnotu. Poté se nastavení teploty vždy vrátí na 10 stupňů. Chtěl jsem vyměnit za Tado v3+ s ohřevem vody, ale na oficiálním fóru jsem se dočetl, že s tím jsou obdobné problémy. Nemáte nějakou zkušenost? Případně, nějakou "Smart technologie" k doporučení? Děkuji.

Bojlery a TČ

   Dobrý den, prosím o radu, i když vím, že každá rada drahá. Máme třígenerační dům, každá bytová jednotka má svoje měření elektřiny, chtěli bychom TČ IVT Geo, nebo IVT Premiumline EQ. Chtěli bychom každý svůj zásobník TUV, nebo kombinovaný bojler. Firma, u které jsem poptával TČ mi řekla, že to nejde. Nešlo by to nějak vymyslet, aby si každý bojler samostatně "řekl" TČ, že potřebuje nahřát. A případně co by se dělo, kdyby chtěly nahřát dva, nebo všechny tři bojlery. TČ bude bez akumulační nádrže. Předem moc děkuji za odpověď. Samozřejmě bych od Vás chtěl i realizaci, pokud by to šlo.

Zapojení dle projektu by mělo být jiné

   Dobrý den, možná si vzpomenete na úpravy vytápění v našem bytovém domě (naposled se jednalo o snížení H oběhového čerpadla pro podlahové vytápění). Vše stále funguje dobře, byť z mého pohledu nikoliv standardně (ačkoliv se 80% tepla spotřebuje na vytápění, tak více jak 50% času pracuje tepelné čerpadlo v režimu ohřevu vody; voda se také v topné sezóně ohřívá o moc déle než v létě a v chladném počasí jsou na její ohřátí vždy potřeba obě větve tepelného čerpadla, zatímco v létě vždy stačí jedna větev).
   Vůbec mě dříve nenapadlo, že by se zapojení mohlo lišit od projektu. Když jsem se ale díval na schéma zapojení dle projektanta, zjistil jsem jeden rozdíl (viz přiložený soubor, rozdíl je vyznačen oranžově). Zdá se mi, že správné je zapojení dle projektanta. A že rozdílné zapojení může být příčinou nestandardního chování popsaného výše. Při ohřevu vody se současně topí (akumulační nádrž se vytápí v zimě, ale i v létě, i když méně). Nejspíš odlišné zapojení je hlavní problém a nikoliv "prosakování" přepínacího ventilu, jak jsem se v minulosti domníval (a jak jste již dříve zpochybnil).
   Uvítám Váš názor na to, zda současné odlišné zapojení může významně ovlivnit chování soustavy. Doporučil byste změnit zapojení tak, aby odpovídalo schématu projektanta? Děkuji.

Prohozené topení a TUV u Junkers Cerastar ZR 24-3 KE

   Dobrý den. Obracím se na Vás s dotazem na chybné chování plynového kotle Junkers Cerastar ZR 24-3 KE. Kotel je ovládán termostatem (regulátorem) TR-200.
Popis závady:
 a, Kotel je zapnut na stupeň I. (pouze ohřev TUV) Ohřáté medium směřuje místo do okruhu ohřevu TUV do okruhu ohřevu topení.
 b, Kotel je zapnut na stupeň II. (topení i ohřev TUV) Ohřáté medium směřuje místo do okruhu ohřevu TUV do okruhu ohřevu topení, i když je v místnosti, ve které je umístěn termostat dostatečná teplota.
Zkoušel jsem zapojit i náhradní termostat TR-200. Děkuji za odpověď.

Nefunguje regulace dle nastavené teploty místnosti – kotel BAXI

   Prosím o radu, názor či řešení, budu vděčen za každý podnět: Kotel Baxi Luna Platinum GA 24, cca 12 let v provozu nereaguje na nastavenou teplotu místnosti v obslužné jednotce QAA 75, namontované v referenční místnosti. Kotel spíná bez ohledu na to, co je nastaveno v této jednotce. I při teplotě v místnosti 20°C a požadované např. 15°C kotel topí, teplota topné vody cykluje od minimální teploty náběhu (25°C) až např. k 37°C – teploty jsem kontroloval v obslužné jednotce a odpovídají hodnotám uvedeným na řádku 8312. Kotel přitom nerespektuje vůbec žádanou teplotu kotle na ř. 8311, která vychází např. 34°C. Kotel tak vlastně cykluje v hodinových intervalech, nevypne při nastavené teplotě v místnosti, což zákonitě vede k přetápění místnosti a poté vychladnutí.
   Obslužnou jednotku mám navolenou jako Prostorovou jednotku 1, k tomu přiřazen okruh vytápění 1, na řádku 742 dle návodu je hodnota --. Svorky termostatu (svorkovnice M1, kontakty 1-2) jsou spojeny propojkou, což je v souladu s návodem, protože používám ovládací jednotku QAA75 na stěně v referenční místnosti Tato obslužná jednotka je spojena trojvodičem s kotlem, připojení je korektní. Používám klasické deskové radiátory.
   Co jsem vše vyzkoušel: měnit vliv prostoru, od 0 až po 100%, sklon topné křivky, min. teplotu náběhu, max. teplotu náběhu, dokonce vyndat propojku termostatu, odpojit venkovní čidlo ad. vše bez efektu. Kotel si vesele topí v intervalu topné vody 25°C až cca 37°C pak vypne a až klesne teplota topné vody, znova zapne. Jako by byl ve režimu, kdy obslužná jednotka je umístěna v kotli, která neber v úvahu teplotu v místnosti. Přitom 12 let fungoval dobře. Je to na výměnu elektroniky či lépe celého kotle? Dá se kotel vrátit do nějakého továrního nastavení v sekci Konfigurace? Možná se tam nějaké hodnoty přepsaly? Moc děkuji.

Stránky