Poslední komentáře

 • Odpovědět: Nefunguje regulace dle nastavené teploty místnosti – kotel BAXI   před 2 týdny 2 dny

     Dobrý den, pane Valtře. Vážím si vaší podrobné reakce. Bohužel jsem si jí všiml až nyní. Každý přístup má svoje pro a proti. Hlavním argumentem pro nepoužití ekvitermní regulace v mém případě byly velmi dobré izolační a zejména významné akumulační schopnosti domu. Ani výkyv venkovní teploty na -10°C v noci nesnížil teplotou prostoru do dalších 24h bez vytápění více jak o 1°C. Zjistil jsem to měřením při temperování v první zimě, kdy jsem si pořídil přenosné teploměry s pamětí a exportem dat do aplikace mobilního telefonu. Rozhodoval jsem se na základě empiricky naměřených dat. Doplním podrobnosti k vašim poznámkám:
   Ad 1) Sledovat a nastavovat teplotu topné vody v podlahovém topení mě „vyučila“ zkušenost s tepelným čerpadlem vzduch-voda v předchozím domě. Při delších propadech venkovní teploty pod -10°C a méně tepelné čerpadlo nebylo schopno udržet teplotu prostoru a zapínal jsem přídavné elektrické topné těleso. Ano, máte pravdu, toto ze mě udělalo lidského regulátora a během let jsem už věděl, jaké venkovní teplotě má odpovídat korekce teploty topné vody. Zlozvyk naučený z nutnosti.
   Ad 2) Ano, mám prostorový přístroj Baxi QAA75 na 30 cm tlusté nosné zdi v tepelně nejstabilnější části domu, v místě které není výrazně ovlivňováno ani sluncem, ani vařením, ani větráním. Je to stejný přístroj, jaký je vložen v kotli Baxi Platinum, takže mám dva. Ten v kotli je nastaven pro zobrazování aktuální teploty topné vody. Udržuji stabilní teplotu prostoru. Jsem si vědom, že to je zásadní předpoklad mého přístupu. V regulaci Siemens LSM15 mám nastavenou automatickou adaptaci topné křivky parametrem 726 a spínací diferenci teploty prostoru parametrem 760 na minimálních 0,5°C.
   Ad 3) Ztotožňuji se s vašim názorem. Ano, vyžádalo si to hodně času, než jsem systém vyladil tak, aby byl za daných podmínek co nejvíce stabilní a efektivní. K tomu jsem celý listopad a prosinec několikrát týdně vyhodnocoval grafy naměřených dat, která se ukládají a zobrazuji v připojeném web serveru Siemens OZW672.01, a podle nich upravoval parametry „topenářské“ parametry pro topný okruh v LMS15. Jsem si vědom, že nejsem standardní uživatel, ale exot. Neznám v okolí nikoho jiného, kdo by takto postupoval.
   Ad 4) Uvedl jste klíčovou podmínku ekvitermní regulace, že si dá topenář práci, dobře ji nastaví a zaškolí obsluhu. Bohužel, přesto, že mi kotel zprovoznil doporučený topenář z „BAXI topservice“, vámi uvedenou podmínku nesplňoval. Ano i exoti mezi topenáři existují, u jednoho ze sousedů jezdila topenářská firma cca 50 km určitě více jak pětkrát za zimu regulaci nastavit. Tedy náročnost na čas a kvalifikace platí stejně i u nastavení ekvitermní regulace.
   Ad 5) Troufám si tvrdit, že jsem svůj lidský faktor dokázal snížit na max. +10%. Topím na teplotu prostoru 21,5 °C. Reálná naměřená teplota prostoru bez vlivu nosné zdi na přístroj je 22,5 °C. Je polovina ledna, pravidelné vyúčtování Innogy je na konci únory. Dle mých propočtů nespotřebuji za sezónu více jak 660-680 m3, odhad v Innosvět s odečtem k 31.12.2022 Innogy vychází podle mě na nereálných 602 m3. Uvidím za měsíc a půl. Zatím vše nasvědčuje, že stanovený cíl 7,5 MWh splním.
  Hodně zdaru a děkuji za cenné informace ve vaší knize a zejména na vašich stránkách.

 • Odpovědět: Oprava regulátor TR 100   před 2 týdny 5 dnů
  Dobrý den, měl jsem ten samý probvlém. Vyřešeno novým termostatem, který právě prodávám-mám nový codens Bosch kotel  s novým regulátorem Junkers FR 120. Mrkněte na bazoš, mám ho tam k případně k prodeji.
 • Odpovědět: Porucha komunikace OpenTherm   před 3 týdny 11 hodin

  Dobrý večer, bohužel většina lidí po vyřešení problému už zapomene napsat :-(
  Poté beru, že poslední mail pomohl, ale to vám asi v tomto případě moc nepomůže. Kdyby byl zájem, zkusil bych dohledat kompletní mail na tazatele původního článku.

 • Odpovědět: Porucha komunikace OpenTherm   před 3 týdny 15 hodin
  Zajímalo by mne jestli fungovala komunikace na krátkou vzdálenost? Nebo jak to celé dopalo.
 • Odpovědět: Dotaz k Bosch Easy control CT 200   před 1 měsíc 1 týden
  Dobrý večer, skúste ešte HW reset CT200 vložením a stlačením spinky do dierky na ľavom boku v dolnej časti, nedávajte ho dole zo steny. Potom zadáte prístup na wifi nanovo. Kanál domácej wifi siete routra musí byť medzi 1 a 11, vyššie vraj nepodporuje.
 • Odpovědět: Dotaz k Bosch Easy control CT 200   před 1 měsíc 1 týden
  Pozdravujem v čas vianočný, len doplním význam symbolov CT200. Ak nie je správne pripojený na miestnu wifi, svieti na druhej obrazovke kde sú stupne symbol preškrtnutého vejára. Ak je wifi OK, symbol zmizne. Pokiaľ ale z nejakého dôvodu nie je napojený na server Bosch(občas robia údržbu alebo nejaké zmeny), svieti preškrtnutá zemeguľa, vtedy sa nedá ani pripojiť k regulátoru cez mobil. Po pripnutí na server symbol zmizne a vtedy je dobre. To ovplyvniť neviete, ide to cez net. Záver: Ak nesvietia žiadne symboly, je to normálny stav. Aktualizovať bude potrebné, postupne do FW pridávajú nové modely kotlov. Ja som po inštalácii kotla s CT200 pred dvoma rokmi takmer podľahol panike, lebo svietil preškrtnutý plameň- nekomunikuje vtedy s kotlom. Ale wifi aj server Bosch bol OK a tuším som cez aplikáciu vynútil aktualizáciu a po nej všetko nabehlo normálne. Na to by som nestavil, či sa to udialo samo alebo po mojom ručnom vynútení. Teraz je to tak(fw3.12 u CT200 a ver4.0.1 EasyControl)), že ak povolíte v aplikácii aut. aktualizáciu a ona existuje, sama sa nespustí ale v záložke Aktualizácia sa to dozviete a cez výkonné tlačidlo Inštalovať spustíte vy aktualizáciu. Ale kto vie, ak by som nereagoval, či by sa to po nejakom čase nespustilo aj samo. Pekné Vianoce s pripojeným kotlom prajem!
 • Odpovědět: PODPORA UKRAJINĚ:   před 1 měsíc 2 týdny

     Ano, princip je, aby voda tekla kudy má. Jde samozřejmě cestou nejmenšího odporu, takže pokud nepřiškrtíme ty s menším odporem, tak se nedostává na ty s větším odporem. Příklad: na vstupu máte 60/50°C a topný systém s dvěma radiátory. První bude s malým odporem a pojede na 60/59°C, protože je tam velký průtok a druhý pojede 60/40°C a kvůli nedostatečnému průtoku nebude místnost dotápět. Na vstupu hezké parametry, jen topný systém funguje špatně ;-)
     Ano, vaše úvaha je správná. Zvětšíte plochu a tím i výkon, jen bych s tím počkal až po seřízení průtoků. Topný systém se správně nastavenými průtoky se chová o 300% lépe a většinou zmizí většina problémů.

 • Odpovědět: PODPORA UKRAJINĚ:   před 1 měsíc 2 týdny
  Děkuji za rychlou odpověď. Jen pro dokreslení. Na vstupu do radiátorového okruhu v kotelně je teplota 60°C a na vratu z radiátorového okruhu je 50°C. Takže v rámci topného okruhu se zdá, že to je OK, ale ujde o to, dosáhnout, jak píšete, stejného rozdílu teplot na jednotlivých radiátorech. To bude tedy předmětem seřizování průtoku. Ještě mě napadl další dotaz. Projektant mě navrhl do místnosti o podlahové ploše cca 36m2 dva ploché radiátory Korádo typu 21 o rozměrech 80x60cm o výkonu 1030W/ks. Protože se jedná o největší místnost v domě, trvá vytopení této místnosti logicky nejdéle. Dům je zateplený 10cm polystyrénu oproti původně projektovaným 5 cm. Po vytopení je schopen tento výkon radiátorů teplotu udržovat, tedy výkonově radiátory stačí. Mám však v plánu vyměnit radiátory v této místnosti za typ 22 o rozměrech 100x60cm pro větší rezervu výkonu a rychlejší vytopení. Je to správná úvaha? Ještě jednou děkuji za Váš čas a ochotu. Aleš Hanzal
 • Odpovědět: PODPORA UKRAJINĚ:   před 1 měsíc 2 týdny

     Dobrý den, druhé rozšířené vydání je hotovo, ale s vydavatelem je těžké pořízení, takže uvidíme, kdy kniha vyjde…
  K dotazu: teplotní spád určuje projektant topení a všechny se používají. Podle jakého klíče nevím, ale až budu mluvit s projektantem tak se ho zeptám. Dobrá otázka a nikdy mě nenapadla…
     Nicméně pro zaregulování jsem zvolil tyto teploty, protože 60°C není úplně horká voda, takže případně nedojde při nehodě k opaření. Jak dochází k natopení prostoru, tak se předává méně tepla, a i teplotní rozdíl klesá. Nepředpokládám úplně vychlazený prostor a 10°C rozdíl je dobrý kompromis. Dále je to takový střed mezi teplotním spádem 20°C a 5°C, které se používají. V konečném důsledku nám při zaregulování průtoku nejde tak o rozdíl, ale aby byl všude stejný. Rozdíl případně můžeme upravit průtokem.

 • Odpovědět: PODPORA UKRAJINĚ:   před 1 měsíc 2 týdny
  Dobrý den, koupil jsem si Vaši knihu Regulace v praxi a přečetl jsem ji jedním dechem. Tolik odborných informací na dané téma jsem nikde jinde nenašel. Moc Vám děkuji za tuto knihu. Mimochodem, druhé vydání po 10 letech ještě nevyšlo? Nyní k mému dotazu. Chci zaregulovat průtoky radiátorů dle postupu uvedeného v knize. Píšete, že u starších systémů se počítal tepelný spád 90/70°C a u novějších 75/55°C. Tedy rozdíl 20°C mezi vstupem a výstupem z radiátoru. Při popisu nastavení průtoku však uvádíte tepelný spád 60/50°C, tedy jen 10°C. Mohu se zeptat, z jakého důvodu je zde uveden nižší tepelný spád pro nastavení průtoku?  děkuji Vám za vysvětlení s pozdravem Aleš Hanzal