Pošta

Listárna - poradna pro Vás a vaši regulaci.

Napřed hledejte na serveru

Hledej na serveru   Z časových důvodů a četnosti dotazů už nejsem schopen odpovídat do druhého dne, jak jsem byl zvyknutý, nicméně odpověď mi měla dojít v nejkratším možném termínu, maximálně do týdne.
   Též z důvodu častých opakujících se dotazů, jsem se rozhodl na tyto neodpovídat. Jestliže Vám nepřijde odpověď do týdne, tak odpověď se nalézá na tomto webu. Jestliže si jste jistý, že odpověď tu není, tak mě znovu upomeňte a já Vám pošlu odkaz na odpověď.
   Prosím dodržujte postup, že nejprve prohledáte tento web, 90% odpovědí už tu je, a až následně píšu dotaz. Děkuji.

Podobný problém na elektrokotli Tronic Heat 3500

   Dobrý den, mám podobný problém, jak https://valter.byl.cz/logika-spinani-kotle-cyklovani, jen na elektro kotli Bosch Tronic Heat 3500. Kotel má nastavenou teplotu na 55 stupňů, ale neustále dochází k jeho zahřívání na nějakých 65-70 stupňů, které následně klesnou na 40-45 stupňů a po pár minutách opět dokola. Kotel původně hlásil, co pět minut chybu E11 – po radě technika jsem nastavila hodnotu SE24 (Navýšení teploty kotlové vody proti nastavené kotlové teplotě pro vyhlášení poruchy Er11) na hodnotu 12 (z 5). Termostat nemáme, teplotu regulujeme skrze termohlavice v jednotlivých místnostech – většinou nastaveny mezi 2 a 3. I po přenastavení to hodilo stejnou chybu – jednu hlavici jsem tedy pustila naplno a chyba zmizela, ale dochází k neustálé "práci" kotle. Čekala bych, že by se kotel měl vyhřát na požadovanou teplotu a tu si jednoduše držet, a ne se dokola dostávat nad ní a pak pod ní. Logicky to na mě působí jako velký žrout energie. Nevíte prosím, jak a jestli lze lépe nastavit? Kotel je nainstalovaný úplně nový. Děkuji

Zapojení topného systému dvou kotlů s AKU nádrží 2.

   Dobrý den pane Valtře, po delší době se s Vámi chci podělit o zkušenosti s realizovanou úpravou topného systému u mého RD. Nakonec jsem nesehnal ani projektanta, ani topenáře, takže jsem si komplet realizaci výměnu kotlů a nových rozvodů provedl sám. Zatím ještě musím provést dodatečně výpočet průtoků a správné nastavení průtoků jednotlivými radiátory, ale to je "detail". Aktuálně to mám nastavené od "oka", tak aby všude bylo +- stejně teplo. V příloze zasílám aktuální schéma zapojení a návrh úpravy, ke kterému jsem dospěl pročítáním různých dalších debat o topení. Proč chci provést tuto úpravu?
 1) hlavním důvodem je vysoký hluk v topení při topení kondenzačním kotlem (bohužel nový kotel Baxi nemá elektronicky regulovatelné čerpadlo). Když topím kotlem na tuhá paliva, kde mi běží čerpadlo TO s elektronickou regulací na stupeň I, tak se hluk projevuje lehce u 1-2 dvou radiátorů, kde mě to netrápí.
 2) rozdíl teplotního spádu je velmi malý po nahřátí soustavy např. 42/39 což není pro kondenzační kotel úplně ideální dokonce při topení na malé teploty (cca 35st) se už vypínal hořák a padal do útlumu, protože byl rozdíl vstup/výstup <2°.
   Zapojení navržené v příloze vyřeší hydraulické rozdíly průtoků. V případě vysokého výkonu čerpadla kondenzačního kotle půjde přebytek do AKU a díky tomu bude i nižší teplota zpátečky. Vím, že tím budu natápět AKU nádrž, ale tam je ztrátové teplo minimální a můžu ji pak vybít dle potřeby.
   Dalším možným řešením je osazení vyvažovacího ventilu na zpátečku topného okruhu, ale to vyžaduje správné nastavení a hlavně "konstantní" průtok topným okruhem. Zde bych si nemusel pomoci nějak výrazně.
   Poslední možností je osazení přepouštěcího ventilu na topný okruh, který bude udržovat maximální nastavený přetlak což by vyřešilo hluk, ale zvětšilo by to teplotu zpátečky což opět pro kondenzační kotel není nejvhodnější.
   Co se týče regulace systému, tak jak jsem psal mám to postavené na Amitu. Topný okruh reguluji pomocí servopohonu dle ekvitermy, když zatopím kotlem na dřevo. Plynový kotel Baxi mám napojený přes OpenTherm převodník a komunikace byla velice snadná. Převodník mám napojený na ARIONu jako další V/V modul. Využívám přednastavené funkce pro čtení/zápis. Z kotle jde vyčíst informace o provozu (TO, TUV, hořák), výkon kotle a teploty (vstup, výstup). Zároveň mohu povelovat, zda chci topit TUV nebo TO. TUV se topí automaticky (kotel má vlastní čidlo TUV), takže pouze nastavím žádanou teplotu. Podobně nastavuji žádanou teplotu pro TO. Kdyby kotel neměl připojené čidlo pro TUV lze v nastavení kotle natvrdo nastavit výstupní teplotu kotle pro ohřev vody (např. 70°C) a dávat pouze povel na ohřev dle čidla připojeného k Amitu. Děkuji za komentář a přeji hezký den.

Prostorový regulátor kotel Immergas

   Dobrý den. Vlastním starší kotel Immergas Nike star 24 3E, po bývalém majiteli, v současnosti s termostatem: Elektrobock PT01 Rád bych termostat vyměnil za nový do chytré domácnosti, nejlépe s protokolem Zigbee.
Můžete mi prosím poradit, zda je to možné a na co se při kompatibilitě zaměřit. Nepovedlo se mi v manuálu najít systém komunikace a možnosti připojení. Mockrát děkuji.

Zapojení krbových kamen s TV do stávajícího systému ÚT (plyn KK) a TÚV – možnosti zapojení a regulace

   Dobrý den, měl bych dotaz. Kupuji nové krbové kamna s TV a chtěl bych je zapojit do stávajícího systému ÚT (plyn KK) a využít je v topné sezoně i k ohřevu TÚV. Myšlenka je taková, že bych pořídil solární systém a akumulační nádrž (uvažuji např. o DZD NAD V3) V zimě bych tedy měl TÚV z krbovek, v létě ze solárů a krbovkama bych v zimě topil. Jako zálohu bych si ponechal plynový KK a kombi bojler (DZD ele + plyn). No jenže jak to zapojit a regulovat, aby to fungovalo a abych si pak nerval vlasy neví podle mě žádný topenář ani nikdo jiný koho znám.
   Měl bych tedy na Vás prosbu o radu, pokud byste mi dal typ jak na to. Náhodou jsem na Váš web narazil na netu a velice mě svou odborností zaujal. Předem děkuji a případnou odpověď a přeji hezký večer.

Stránky