IRC regulace místností

Individuální regulace místností.

Individuální regulace místností

► Programem řízené vytápění jednotlivých místností Etatherm

 

www.etatherm.cz

Připravil jsem pro Vás pár drobností k programu KonWin, kterým se ovládají řídící jednotky firmy Etatherm, pokud nejste maniak, který to zvládne tlačítky.

Pokud má někdo zájem o vytápění jednotlivých místností, bylo by dobré se podívat na oficiální www stránky firmy Etatherm.

Zapojeni Tado V3+ ke kotli Baxi Nuvola 3 Comfort 140 Fi

   Dobrý den Jardo, vytápění v domku máme řešeno pomocí plynového kotle Baxi Nuvola 3 Comfort 140 Fi. V přízemí máme podlahové vytápění a v patře radiátory. Ovládání kotle máme vyvedené do obývacího pokoje. Podlahové topení má 3 okruhy (chodba, kuchyň a obývací pokoj). Podlahovka má 2 termostaty, jeden je v chodbě a druhy je umístěny v obývacím pokoji, hned vedle ovládání od kotle. Obývací pokoj i kuchyň jsou jedna velká místnost.
   Abychom mohli regulovat vytápění v každé místnosti (zejména v 1. patře, kde jsou radiátory) koupili jsme si výrobek Tado v3+. Teď stojím před problémem, jak to správně zapojit, aby to fungovalo včetně ohřevu TUV. Koukal jsem do návodu jak pro kotel, tak pro Tado a abych pravdu přiznal, nejsem z toho vůbec rozumný a nerad bych špatným zapojením kotel vyřadil z provozu. Prosím tedy o radu, jak správně zapojit. Děkuji za odpověď a s pozdravem David

Regulace kotle Junkers Cerastar

   Dobrý den, mám kotel Cerastar používám pouze okruh topení ve spojení s prostorovým regulátorem teploty a zároveň výkonu kotle FR 120 který je zapojen třemi vodiči. uvažuji o wifi hlavicích s řídící jednotkou a řízením provozu kotle. Zatím co jsem našel tak je pouze možná regulace kotle přes dva vodiče tzn vypnuto zapnuto. Tímto zapojením se bohužel přichází o plynulou výkonovou regulaci kotle. Je nějaké řešení, kde byla tato funkce zachována?

VITODENS 200 a ETATHERM

   Dobrý den, nainstaloval jsem nový kotel VITODENS 200–W a mám stávající regulaci ETATHERM. Pro spínání kotle jsem použil jednotku EA1, kterou mi doporučil VIESSMANN. Problém je ten, že kotel někdy topí a někdy ne, bez ohledu na to, že ETETHERM sepne relé pro sepnutí kotle. Jelikož VITODENS 200–W má desítky parametrů pro nastavení není mi jasné, kde je chyba. Není tento kotel zbytečně chytrý pro řízení pomocí ETATHERM? Podle mého by stačilo, aby při sepnutí relé u ETATHERM, kotel začal topit podle ekvitermu, který je v kotli?

Zónová regulace - termoelektrické pohony

   Dobrý den, chystám se u kamaráda o zónovou regulace podlahové vytápění. Hodlám řídit jednotlivé topné okruhy podlahové topení pomocí termoelektrických pohonů. Každá místnost bude mít lokální termostat (nebo spíše teplotní čidlo) pro zjišťování teploty v dané místnosti a bude zasílat tuto teplotu do centrálního systému, který pak řídí jednotlivé akční členy (čerpadla, termoelektrické pohony,….).
   Zajímá mě Váš názor, zda využít pouze jednoduchou dvoubodovou regulace těchto ventilů, tedy pouze ON/OFF nebo se pustit do PID regulace jednotlivých místností a řídit, tak termoelektrické pohony pomocí PWM. Vzhledem k setrvačnosti podlahové topení a reakční době termoelektrický pohonů (cca 2 min ze stavu zavřeno do otevřeno) si nejsem jist, zda ovládání pomocí PWM má smysl, respektive jak nastavit parametry s danou setrvačností podlahové topení + reakční dobu pohonů (s tím, že pokud by byl pohon již otevřen např. na 50 %, tak doba pro úplné otevření je jiná, než při úplném zavření apod.)? Co se týče zdrojů tepla, v současnosti je jeden hlavní zdroj a to krby s výměníkem napojené samozřejmě na akumulační nádrž. Krby se používají hlavně v zimních obdobích, je v plánu pořídit plynový kondenzační kotel (ten pak bude také dobíjet akumulační nádrž), především na letní období pro teplou užitkovou vodu. Další otázka je ohledně využití ekvitermní regulace, zda to řídit pomocí ní + pomocí teplotních čidel z jednotlivých místností (tedy ekvitermní řízení s odstavením topení od prostorové teploty), Musel bych pak ovládat směšovací ventil u rozdělovače podlahové topení, v současnosti je pouze manuální kohout s nastavenou konstantní teplotou. Nebo ekvitermní regulaci nevyužít (jedná se o novostavbu, takže tepelné ztráty by měly být nízké a dům když je natopen, tak si poměrně dlouho drží teplotu, primárně se jedná o železo-beton, tedy primárně podlahy/stropy) a hlídat si pouze teplotu v akumulační nádrži, aby mi neklesla pod určitou teplotu a v případě pak zapnout plynový kotel pro dohřátí. Akumulační nádrž má objem 1 500l. Děkuji za odpověď.

Junkers EasyControl CT 200

   Dobrý den, opět jsem bezradný, a tak zkouším štěstí u Vás. Aniž bych chtěl používat ekvitermní regulaci, jsem donucen, jelikož systém Bosch EasyControl CT 200 (set chytrého modulačního termostatu a 3ks elektronických hlavic) se po připojení termohlavice automaticky přepne na ekvitermní režim a tento již nejde vypnout. Celkem jsem asi pochopil, že u ekvitermní křivky se nastavuje u patního a koncového bodu vnější teplota a odpovídající teplota topné vody (např. +20°/20°, -15°/75°), plus korekce (poloha) křivky. Ovšem absolutně nechápu, jak tuto teorii aplikovat na nastavení EasyControl, kde jsou tyto parametry:
Vliv prostoru: <žádný/nízký/střední/vysoký>
Patní bod koncové (patrně má být topné) křivky:
Koncový bod topné křivky:
Min. teplota přívodu:
Max. teplota přívodu:
Dává Vám to nějaký smysl? Kotel: Junkers ZWBR 30-3. Děkuji

Vitodens 111 - oblíbené cyklování kotle

   Dobrý den, máme starý rodinný dům osazený kotlem Vitodens 111, nucený oběh, pouze radiátory. Místo termostatu používám systém Pockethome od Elbocku, který vlastně funguje jako více bezdrátových termostatů umístěných v bezdrátových hlavicích (kdysi jsme to spolu řešili po telefonu, ale to už je pár let). Kotel jede podle vlastní ekvitermní regulace. Postupně jsme pořádně zateplili dům, a začal známý problém s velkým minimálním výkonem kotle. Zatím to řeším tak, že od cca -5st. kotel topí podle ekvitermy a vůbec necykluje, při vyšší venkovní teplotě mu pomocí venkovního termostatu vnutím pevnou hodnotu (cca 48st.), která je vyšší, než by vyšla podle křivky. V tomto období Pockethome funguje jako prostorový termostat, který vypíná kotel, jinak pouze otáčí hlavicemi. S touto úpravou dochází k minimálnímu cyklování kotle, max. 2-4 x za hodinu.
   Není mě jasná následující věc: kotel dosáhne nastavenou teplotu + 10st. a vypne hořák, čerpadlo jede. Teplota klesá, klesne pod nastavenou a kotel zase zapálí, jenže moc zhurta, a než se stačí zregulovat na nízký výkon, překročí opět požadovanou + 10 a vypne. To celé trvá několik sekund. Opět teplota klesá, ale kotel už nezapálí, ale nechá vodu daleko více ochladit, skoro jako by měl nějakou časovou konstantu proti cyklování??? Po nějaké době opět zapálí, ale protože voda vychladla daleko více než poprvé, stačí se zregulovat a potom vesele topí na nízký výkon třeba hodinu v kuse. Za hodinu se to celé opakuje.
 1. Dá se nějak zpomalit náběh teploty při zatopení, aby se kotel stačil bez vypnutí zregulovat? Tlak vody je v pořádku, filtry čisté, hlavice otevřené, čerpadlo naplno....
 2. Je možné, že má kotel nějakou časovou konstantu proti cyklování?
 3. Vaše stránky průběžně sleduji, a překvapilo mě, že v případě cyklování radíte topit na nižší teplotu i za cenu častějšího cyklování...Pochopil jsem to správně?
Děkuji za odpověď a přeji Vám mnoho úspěchů, je to tady pěkné počtení!!

Stránky