Ekvitermní regulace

Ekvitermní regulace budov.

Ekvitermní regulace budovy

Regulace topné vody podle venkovní teploty

► CO JE TO EKVITERMNÍ KŘIVKA?

- ekvitermní křivka je závislost topné vody na venkovní teplotě a tím se udržuje konstantní teplota ve vytápěném prostoru. Čistě ekvitermní řízení se používá tam, kde není možnost osazení prostorového čidla. Z toho vyplívá, že se snažíme udržet stálou teplotu v místnostech při jakékoli venkovní teplotě. Pokud se teplota v místnostech hýbe, tak je špatně nastavená ekvitermní křivka a je nutno ji upravit podle tabulky

► NÁVOD NA LADĚNÍ EKVITERMNÍ KŘIVKY (viz. odkaz dole)

- z této tabulky by mělo být vše zřejmé, ale pro názornost jednoduché vysvětlení. Pokud je v místnostech stálá nižší nebo vyšší teplota, tak je celá ekvitermní křivka posazena dole nebo nahoře a musíme jí celou vzít a posunout určeným směrem tzv. paralelním posunem neboli KOREKCÍ. Pokud je v místnostech nižší nebo vyšší teplota jen při chladnějších (teplejších) venkovních teplotách a při teplejších (chladnějších) venkovních teplotách je stálá tak je ekvitermní křivka špatně nakloněna a musíme jí naklonit určeným směrem tzv. sklonem křivky neboli KŘIVKA. Z dole přiloženého schématu vše patrné.

► Na vyladění ekvitermní křivky, při topení podle venkovní teploty je vždy první věc, která se projeví na kvalitě regulace. V začátcích jsem po uživateli chtěl, aby zadával křivku ve dvou bodech (tj. 4 parametry) což se projevilo jako pro neznalého problému dost obtížné.(PDF eq_str) Následně jsem vytvořil matici 3 bodů (při 31°C,0°C,-30°C venkovní teploty)uživatel zadává jen číslo křivky.(PDF eq_nov) Pro doladění křivky jsem použil paralelní posun křivky tz. KOREKCI.Pomocí těchto dvou parametrů by měl být uživatel schopen doladit tepelnou pohodu dle objektu. Pro snazší orientaci jsem vytvořil tabulku pro upravování křivky. Tabulka je přehledná a jednoduchá a i úplný laik je podle ní schopen křivku doladit.(PDF návod na ladění křivky) Třetí parametr, který se mi zdál důležitý je odstavení od venkovní teploty. Vypínání s hysterezí se mi zdálo nevyhovující, a proto jsem to vyřešil jinak str. VLIV budovy

F1:     Křivka:                    sklon ekvitermní křivky
F2:     Korekce:                rovnoměrný posuv ekvitermní křivky
F3:     Vyp od venku:       odstavení okruhu od venkovní teploty
            (odstavení je závislé na nárůstu venkovní teploty v čase – vliv akumulace tepla v budově)

Topné křivky radiátory Topné křivky podlahové topení

 

 

 

 

Soubory: 

Kotel netopí podle topné křivky

   Dobrý den, narazil jsem na vaše stránky, a měl bych takový dotaz ohledně plynového kotle Vaillant Ecotec Plus 146/5-5 a regulace multiMATIC 700. Mám podlahové topení s vše nastaveno podle projektové dokumentace, ale problém je, že při nastavení ekvitermní regulace, bez užívání vnitřní teplo. Mám nastavenou křivku pro topení 0,4 teplotě 0 stupňů, při které by mělo jít do podlahy voda o teplotě 32 stupňů. Bohužel kotel jede, ale bohužel o 3 stupně více než by měl. Kotel by už dávno neměl topit, pokud dobře chápu. Nevíte prosím, co by mohli kde nastavit. Děkuji moc za odpověď.

Regulace bez prostorového přístroje

   Dobrý den pane Valtere, jsem už zoufalý z neschopnosti korektně zregulovat chod plynového kotle, tak se zkusím obrátit na skutečného odborníka:
Objektem je zateplený před pár roky zrekonstruovaný rodinný dům, suterén s podlahou cca 120cm pod terénem, přízemí cca 150cm nad terénem, každé patro cca 100m2.. Podlahové teplovodní topení pouze s mechanickou regulací, bez termohlavic, v každém patře cca 10 okruhů + žebříky v koupelnách. Plynový kotel Baxi luna platinum 1.24, celý dům napojen na jeden topný okruh. Připojeno externí ekvitermní čidlo (tuším QAC34, ale to asi není podstatné) a obslužná jednotka QAA75. Tepelná ztráta není spočítána, odhaduji na cca 6kW. Kotel je asi předimenzován, projektant ho tak navrhl kvůli rychlému ohřevu 120l zásobníku.
   Kotel je umístěn v suterénu v technické místnosti. Suterén byl původně obýván, takže QAA75 je umístěn zde v kdysi nejchladnější místnosti. Nyní suterén obýván není, ale vytápěn je a musí být kvůli riziku plísní. Větrá se zde minimálně. Horní patro obýváno je. Průtoky okruhy mám nastaveny tak, že je udržována shodná teplota v celém domě s výjimkou ložnice, kde je mírně nižší. Aktuálně mám nastavené na kotli hodnoty takto: Provoz automatický; časový program je na komfortní teplotu 24h; komfortní teplota (710) 15,5°C; útlumová teplota (712) 15,0°C; min náběh topné vody (740) na 17°C; max náběh topné vody (741) na 32°C; strmost křivky (720) 0,26; posun křivky (721) -4,5; adaptace křivky (726) vyp; vliv prostoru (750) --%; další parametry případně doplním.
   Problém a co jsem zkoušel: Už delší dobu bojuji s tím, že kotel sice topí dobře, ale konstantně přetápí o 3-5 stupňů, takže v domě je vedro. Dokud byl suterén obývaný, byla vnitřní jednotka používána a parametr 750 nastaven na 20%. V obou patrech se větralo a byl zde provoz, takže kotel topil dobře a jen občas v jednom z pater bylo trochu tepleji.
   Ve chvíli, kdy se suterén přestal používat, nastal problém – kotel netopil skoro nikdy, protože teplota zde klesala velmi málo kvůli absenci větrání. Zkusil jsem snižoval vliv prostoru až na minimum a problém to pochopitelně otočilo, kotel nezačal nikdy topit, dokud teplota v místnosti s jednotkou neklesla pod nastavenou komfortní teplotu, což trvalo i týden a nahoře bychom umrzli.
   Jednotku jsem tedy vyřadil vypnutím vlivu prostoru a snažím se kotli vysvětlit, aby topil na nižší teplotu, což se mi už dvě sezóny nedaří mu vysvětlit. Začínal jsem s 710 - 21,5, 712 - 20, 720 - 0,7, 721 - 0°, 726 - zap, 741 - 42° (takto byl kotel nastaven původně technikem).
   Jako první jsem přenastavil časový program na 24h denně, protože útlumová teplota vedla k tomu, že ráno bylo v domě zima a večer horko. Toto pomohlo alespoň v tom smyslu, že je teplota téměř konstantní. Postupně jsem upravil křivku na plošší, protože dům býval s vyšší křivkou při vyšších venkovních teplotách ještě více přetopen. Adaptaci topné křivky jsem po čase vypnul, nemělo to na nic vliv. Nakonec jsem se snažil teplotu celkově snížit posunem topné křivky dolů (více než 4,5 snížit nejde) a snížením komfortní teploty, nicméně mi připadá, že to má jen velmi malý vliv.
   Vidíte nějakou možnost, jak kotli vysvětlit, aby pouze s pomocí venkovního čidla do topení konstantně posílal vodu o několik stupňů nižší? Aktuálně mám vypozorováno, že teplota kotle je neustále 25-27°.
   V zásadě bych chtěl křivku někde v rozmezí 0,25 - 0,45, jen posunutou ještě níže než o 4,5. Je mi jasné, že kotel může začít cyklovat (i když by při modulaci 1:10 nemusel), ale pokud to nebudou stovky startů denně, nemělo by to snad vadit. Případně bych nechal snížit minimální výkon hořáku.
   Mne už napadá jen radikálně snížit 741, ale to asi řešení není, až bude venku -20, nemusí to stačit. Určitě by bylo řešení přesunout QAA75 do horního patra a zapnout vliv prostoru na nějakou rozumnou hodnotu, ale to je technicky dost problematické.
   Jen pro úplnost – měl jsem tu už několik servisních techniků na údržbu kotle, z nichž nejméně jeden se údajně v regulaci pro Baxi "vyznal". Jejich rada byla ve všech případech stejná – nastavte si časový program jen na pár hodin denně. To pokládám za nesmysl jednak z ekonomického hlediska, tak komfortního (budu mít většinu dne studenou podlahu a pár hodiny pak zbytečně moc teplou). Předem moc děkuji

Ekvitermická regulácia bez vplyvu prostredia

   Dobrý deň, vlastním KK Geminox s priestorovým regulátorom QAA73.110 a vonkajším čidlom teploty QAA34. V režime ekvitermickej regulácie som vypol vplyv priestoru na riadku 75 a adaptáciu dal na neúčinnú, spin. dif. prostoru 0.5, typ budovu som dal na ťažká, požadovanú teplotu v dome som dal na 22, avšak neviem docieliť tuto teplotu, vždy dosiahne iba hodnotu 21,5. Strmosť krivky sa snažím posúvať od c.5 vyššie, v súčasnosti som už na krivke 7.5 a teplota vykurovacej vody z kotla dáva 38 stupňov pri vonkajšej teplote 0 stupňov a stále nedosiahne tých 22 požadovaných. V nastaveniach mám nastavenú min. teplotu topnej vody 25 stupňov a maximálnu teplotu 50 stupňov. V dome mam 10 okruhov iba podlahového kúrenia s jedným vývodom v kúpeľni na rebrinový radiátor. Podľa projektu som našiel že tepelne straty domu boli vypočítane na cca 8kW pri teplote asi -15 stupňov. Chcem nastaviť pre môj dom čo najvhodnejšiu vykurovaciu krivku, a až následne by som zapol vplyv priestoru pripadne i adaptáciu vykurovacej krivky. Chcem docieliť aby mi kotol ak dosiahne požadovanú teplotu, pripadne ju prekúri na 22,5 tak aby vypol. Takto ide stále a ani požadovanú teplotu nedosiahne. Posun krivky mam.0.0, tu pri týchto vonkajších teplotách okolo 0 zatiaľ asi nemá význam posúvať, kým nedosiahnem. Optimálnu strmosť. Kotol ma výkon 2,4-17kW. Prosím o radu, či idem na to správne a či mám pokračovať v strmosti krivky stále na vyššie hodnoty až kým kotol nenakúri tých požadovaných 22 stupňov cca za 3-4h? Ďakujem vopred za odpoveď.

VITODENS 111-W B1LD

   Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně ekvitermní regulace. Používáme tento kolem přes 5let s termostat Vitotrol 100 OT, čidlo venku na severní straně. 14x radiátor Korado, 1x otopný žebřík, zatepleno 20cm podlaha a zdi izolace 10cm + rolety a nespočítané topení od firmy co stavěla, na to není co říct :-) energetická náročnost B. Nechal jsem si spočítat dodatečně na 55/40 -15st, bohužel se i zjistilo, že jsou slabé průměry trubek, někde moc velké radiátory někde zase malé. Teď dle výpočtu mám ve výkresu zakreslené uškrcení ventilů hlavic, bez toho jsem nebyl moc schopný vyladit a vím že nemůžu kotel honit víc jak na 15kW, od přenastavení řekněme funguje vytápění dobře, až na koupenu, kde se musí pořešit jiný žebřík.
 varianta A: Na autoposun tedy ekvitermní řízení jak dle venkovní, tak vnitřní teploty mám vyzkoušeno křivku 11, teplota vody 28-55. Tady je problém v tom, že termostat je v referenční místnosti největší (pul metru od vchodu do ní) a pokud se nikdo moc v této místnosti nepohybuje teplota na něm detekovaná funguje v pohodě, topíme 22 přes den 6.30-22hod a v noci na 20. V takovém nastavení kotel jede skoro pořád, ale občas čerpadlo vypne občas i nejede třeba půl hoďky. Problém nastane, když se místnost zahřeje, tak termostat přeleze 22st a pak už nejsem schopen ho dostat dolu, jen když vyvětrám a pokud neschladím místnost, ostatní nehřejou a barák chladne. Máme i jiný detektor v této místnosti na teplotu a kousek od něj a ten ukazuje cca pul stupně méně (pokud jsem ale udělal korekci teploty na termostatu, dělá kraviny). Tak že bych termostat chtěl předělat na bezdrátový a přendat na jiné místo, nevím ale jaký vybrat. Co třeba elektrobock BT52 OT? nebo je nějaký lepší který by mohl být třeba i na wifi abych měl data v mobilu?
 varianta B: Posun manuální, křivka 8, koeficient 1, tedy topíme na 22 (ale mám tam třeba 6.30-10h 22, pak 20 do 14 atd, prostě více skoku změn mezi 22-20), noc 20, teploty vody 25-60, čerpadlo jede furt ale i v noci, což moc dobře nechápu proč. Momentálně je teď zatím teplo kdy nepadá teplota po 5st tak čekám až se ochladí. Nic méně na takové nastavení je objekt defacto vytopení komfortně furt i v noci (kde třeba v referenční místnosti teplota neklesá po 22st) ale co mě trochu vadí, že čerpadlo jede furt. Není někde ještě nějaké servisní nastavení na kotly, které by třeba říkalo, ale v noci tolik nejeď nebo vůbec? Jakou má pak čerpadlo živostnost, když pojede třeba X měsíců v kuse. Kolik takové čerpadlo odebírá?
   Ještě si všímám, že některé hlavice úplně nefungují korektně dle nějaké hodnoty na ní, mám tu asi tři druhy, tím myslím, že když je na hlavici 20st tak vesele má už místnost 22 a radiátor je pořád teplý.
Rád bych používal režim autoposun, ale ten není zatím moc reálný. Moc děkuji.

Bosch Condens s regulátorem CR 100

   Dobrý den pane Valtře, koupili jsme cihlovou novostavbu od developera a trochu zápasíme s nastavením kotle a topení. Dvoupodlažní JV orientovaný dům má podlahové topení uložené v betonu (podlahy vinyl/dlažba). Každé patro má svůj rozvaděč, ve kterém jsou jen kulové ventily na vstupu/výstupu, aut. odvzdušnění, a vypouštěcí ventily. Bohužel se developer odchýlil od návrhu projektanta, a snížil počet topných okruhů. V návrhu byly okruhy plus mínus podobné délky cca 60m, nyní jsou odhadem mezi 40 a 100m na okruh. Developer tvrdí, že v tom prakticky není rozdíl. Možná změnili i rozestupy.
   Vytápění je zajištěno kotlem Bosch Condens 2300i W s venkovním teplotním čidlem na severní stranu a řízen regulátorem Bosch CR 100. Bohužel nás vůbec neseznámili s obsluhou a udělali jen nějaké základní nastavení autokonfigurací. Okruhy všechny nastaveny na plně otevřené (kromě dvou okruhů k topným žebříkům co nejsou osazeny). Dům má mít dle projektu tepelné ztráty Qc= 6.4kW při venkovní teplotě -12C. Vypočtená energie je 11MWh/rok a na TUV 4MWh/rok. Dům má i krbová kamna (2-7kW) bez výměníku v obývacím pokoji. Zatím jsem v nich topil jen jednou a raději je nepoužívám, než dojde k ustálení vytápění. Do stejné místnosti umístili i regulátor CR 100. Z této místnosti vede otevřené schodiště do horního patra (schodiště je samozřejmě chladné).
   Kotel má v sobě čerpadlo Wilo Para TSL/7-50/SC nastavené na konstantní otáčky a charakteristiku III, která by měla být vhodná pro čerpání i do horního patra. Na displeji kotle jsem viděl při topení výkon mezi 50-17%. A 100% když ohřívá vodu v externím 120l zásobníku. Aktuálně řeším potíže s vytápěním, kdy mám nastavenu teplotu 20 C, ale v CR100 ukazuje na displeji trvale mezi 23.5-24.5C! Kotel i přesto občas dotápí, ta aktuální teplota na displeji neklesá a je téměř konstantní. Reálná teplota v obývacím pokoji je nyní 22C. Regulátor je nastaven na mód regulátor s ekvitermní optimalizovanou regulací, minimální venkovní teplotou -10 C a dimenzovanou teplotou 45 C, maximální teplota topného okruhu 48 C. Bohužel pokud je nastavena optimalizovaná ekviterma, nelze nastavit patní bod. A nyní k otázkám, doufám, že jsem na nic v popisu nezapomněl a poslal vše co je třeba. Předem Vám děkuji za odpověď a pomoc.
 1. Jak bych měl nastavit regulátor? Dle manuálu je "optimalizovaná ekviterma" prohnutá oproti "jednoduché ekvitermně" (ta bude asi přímkou). U jednoduché ekvitermy regulátor povolí nastavení patního bodu, ale nedovolí to u té optimalizované. S jakým patním bodem tedy regulátor počítá? Předpokládám, že by ta dimenzovaná teplota a minimální venkovní teplota mohla udávat koncový bod. Je to tak? Pokud se koukám na teplotu v okruhu, tak kotel hlásí požadovanou teplotu okruhu 32 a skutečnou 35 C při venkovní teplotě cca 9 C, a přesto spouští hořák. Čerpadlo běží po většinu času.
   Je mi divné, že ten regulátor ukazuje 24 C a kotel pouští teplou vodu do okruhu, i když je nastaven manuálně na 20 C/24h denně. Přijde mi to, jako by regulátor vůbec nebral v potaz nastavenou teplotu a fungoval jen pro ekvitermu, která asi není úplně v pořádku. A jak je možné, že kotel topí, i když žádaná teplota do okruhu je 32 a skutečná teplota je 35 C? Čekal bych, že bude kotel/reg. čekat, až se sníží teplota na výstupu pod těch 32C, co má asi spočítané na základě ekvitermy.
 2. Jak lze změnit sklon ekvitermy, když nelze zadat patní bod? Pokud by byl patní teoreticky konstantní (např. 25C v okruhu pro 20C venku), tak pak by sklon byl asi změnitelný parametry dimenzovaná teplota a minimální venkovní teplota. Je tomu tak? Jak lze udělat pak korekci? Nebo mám teplotu z displeje ignorovat?
 3. Regulátor má parametr "Vliv prostoru", který je nyní na hodnotě Vypnuto a umožňuje nastavení v rozpětí off, 1-10K. Má tento parametr v současnosti nějaký vliv? Mohou ho ovlivnit krbová kamna která jsou 4 metry od regulátoru? Pokud ano, jak zjistit optimální hodnotu?
 4. Četl jsem nějaké články od vás, a nejsem si jist, zdali mám prvně nechat otevřené ventily v topných okruzích a řešit regulátor, nebo prvně mám zatlumit některé místnosti, srovnat v nich teploty, a pak až regulátor. A po optimalizaci regulátoru přejít k útlumu teploty ve vybraných místnostech (ložnice v horním patře). Říkal jsem si, že obecně by asi měli být přivřeny okruhy v dolním patře, aby voda spíše tekla do horního patra, kde bude větší odpor, ale na základě vašich článků to je možná opačně, protože mnoho tepla utíká ze spodního patra nahoru – což by znamenalo nahoře přivřít, dole otevřít. Vůbec si nejsem jistý, jak nastavit pro koupelnové okruhy. Tam bych měl rád teplotu 23-24C. To bych měl mít tedy plně otevřené ventily pro koupelny, lehce přivřené ventily pro spodní patro, vč. obývacího a více přivřené místnosti na spaní v prvním patře?
 5. Do některých místností vedou od rozvaděčů kabely pro možnost osazení pokojovým termostatem umožňující změnu teploty pro vybranou místnost. Jaký termostat byste doporučil? A pokud by to byl prostorový termostat, který by ovládal hlavici (on/off) na okruhu v rozvaděči, bude to vůbec fungovat? Nerozjedou se tlaky v okruzích? Jak to pak může fungovat, když sepnutí a teplotu v okruhu řídí jen centrální regulátor v obýváku. Obávám se, jestli by to vůbec topilo. Zatím mám jen ručně otevřené pevné ventily. Nebo je potřeba do rozvaděče/místnosti něco co bude komunikovat přímo s kotlem? Pokud hlavice na okruhu otevře, tak se to otevře naplno, nerozhodí to pak jiné okruhy? Neviděl jsem, že by se vyráběly nějaké řízené hlavice, co by se programově otevřely třeba na 75%. A pak nevím, jak by takové pak mohly "komunikovat" s termostaty v místnostech, co umí jen otevřít/zavřít dle prostorové teploty. Mělo by být čerpadlo nastaveno na kost. otáčky? Je to vhodné, když se mění tlak v okruhu podle toho, jak by zavíraly hlavice okruhy? Pokud by byly hlavice na všech okruzích, je to dobrý nápad? Jde mi to o to, co by se stalo, kdyby všechny hlavice zavřely. Pak by neproudila žádná voda okruhem a čerpadlo by pracovalo do uzavřené trubky. Čerpadlo má ještě dva módy, ve kterých může fungovat – difer. tlak variabilní a difer. tlak konstantní. Mělo by smysl dávat hlavici na okruh pro obývák, kde už je regulátor, a tedy tato místnost je referenční pro celé vytápění?
 6. Až by regulátor fungoval, jak má, mělo by smysl na noc utlumovat teplotu? Celý dům je zateplený 15cm polystyrenem, 3 skla, a ztráty asi nejsou nijak dramatické. Čekám, že změna teploty bude trvat nějakou dobu, tak si říkám, jestli to vůbec něco ušetří, a jaké to bude s teplotním komfortem. Nebude ráno zima?

Nastaveni ekvitermní křivky kotle

   Zdravím, máme doma kotel Brotje whbs22 d, bylo u něho venkovní čidlo, které zatím nebylo napojeno. Teplota se regulovala podle vnitřního termostatu a ručně nastavené teploty na kotly na 29 stupňů. Dům ještě není zateplený a podlahové topení. Na termostatu bylo nastaveno 22 stupňů a kotel měl natápět 30stupňovou vodou, přesto z kotle šlo 33 stupňů a teplota stále nedosáhla požadované teploty 22 stupňů a kotel vypnul. Po chvíli opět nahříval, ale opět vypnul. Tak jsem zapojil venkovní čidlo a na kotli na nastavení teploty topeni naskočilo rozmezí 1 až 30 je to asi nastavení na ekvitermu? V návodu jsem nikde nedohledal. Nevím si s tím rady budu rád za pomoc.

Stránky