Atmos

Vše co se týká kotlů ATMOS

Žádost o CN

   Dobrý den, mám doma ve sklepě kotel Atmos, dvě 500l akumulační nádrže, boiler na tuv pro přízemí a tepelné čerpadlo jako záložní zdroj. Ze sklepa mám samostatný okruh na podlahové topení v přízemí, okruh k boileru na tuv pro přízemí, okruh pro akumulační nádrže a okruh pro radiátory, na které je v patře boiler na tuv do patra, který je ovládaný ručně. V ideálním světě bych chtěl, aby to umělo zhruba toto:
 1. TUV bych chtěl nahřívat vždy, když bude roztopený kotel, zároveň však pouštět alespoň část vody do topení. Chci mít možnost si toto ovládat i ručně.
 2. Do patra, kde mám radiátory osazené termostaty, chci teplotu řídit pouze úpravou teplé vody v okruhu. Například: přes noc vypnuto (samotíží se vyprazdňují nádrže, když o to nemám zájem), poté během dne 30st., odpoledne a večer 50 (nahřívám si přes tento okruh TUV v patře). U těchto hodnot chci mít taktéž možnost provádět nastavení sám.
 3. Pokud budou nádrže studené, chci, aby se sepnulo tep. čerpadlo a systém jel na záložní zdroj bez nabíjení nádrží. Tato funkce bude v nastavení většinou vypnutá, ale chci, aby tam toto nastavení bylo.
 4. Propojení nádrží a kotle asi nebude přesně tak jak jsem nakreslil, ale u toho si odkud kam vede nejsem jistý. Přesněji mohu nakreslit později z domova.
 5. Přes léto budu nahřívat tuv z tep. Čerpadla, chtěl bych umět pustit vodu i na nahřátí tuv v patře kde budou všechny radiátory vypnuté.
 6. Možnost vzdáleného přístupu.
Je to možné, nebo jde realizovat alespoň část z toho?

Otopná soustava - 2 AKU do série

   Dobrý den pane Valter, v úvodu bych chtěl poděkovat za užitečné praktické rady a srozumitelné vysvětlení problematiky vytápění. Chystám se na výměnu 20let starého kotle na tuhá paliva a v topenařině se moc neorientuji, sáhl jsem proto po Vaší knize. Přesto mi některé věci nejsou úplně jasné, a tak bych Vás chtěl požádat o názor k zapojení o kterém uvažuji. Myslím, že Vaše případné připomínky k návrhu mi pomůžou leccos ještě lépe pochopit.
   Cílem je připojení kotle do 20kW (asi Atmos C18S) do uzavřené otopné soustavy s 2x AKU 1000L s laddomatem. Současně příprava pro připojení slunečního kolektoru do primární nádrže, a po skončení životnosti bojleru na TUV (nyní vytápěn topnicí) připojení nového bojleru k výměníku primární AKU (nový bojler také s topnicí, pro odběr ze solárního panelu 3kW).
   Většina vzorových návrhů zapojení 2xAKU je řešena jako paralelní zapojení 2-bodově. Vlastně proč ne, když se budu dívat na vodu jako na el. proud, pro zvýšení nabíjecí kapacity bych použil jedině paralelní zapojení a snažil se dodržet stejný průřez a délku vodičů. Ale ve svém návrhu potřebuji upřednostňovat AKU 1 (má výměník pro bojler a výměník pro solární kolektor). Takže už to nejsou dvě stejné AKU jako na začátku. Jako jediné řešení mě napadlo 4bodové připojení do série, ale k němu mám zatím spoustu otazníku.
 1) Bude v tomto zapojení nádrží fungovat správně nabíjení?
Od kotle nebo kolektoru se nabije jako první levá primární nádrž až ke dnu, a pak se od vrchlíku začne nabíjet přepouštěním sekundární nádrž. Ta se může také dobít až do plna. Ale současně se sekundární nádrž bude asi nabíjet (spíše ohřívat) odspodu ze zpátečky topení. Předpokládám, že scénář 1.AKU nabita cca 50% a 2.AKU ohřátá z 20% může klidně nastat. Trochu mám obavy z připojení vstupu do laddomatu od 2.AKU nádrže. Do laddomatu bude stále přicházet studená voda z 2.AKU a laddomat bude asi škrtit topný okruh a pouštět kotlový okruh, aby teplota na vstupu do kotle neklesla pod 60st. Toto se asi bude dít, dokud se neohřeje spodek 2. AKU, který by se měl ideálně nabít jako poslední.
 2) Bude v tomto zapojení nádrží fungovat správně vybíjení?
Uvažuji správně, když budu tvrdit, že pokud dojde i k nabití 2.AKU, třeba jen vrchlíku (1.AKU nabita na 100%), tak toto teplo z 2.AKU dostanu přes propojení na spodek 1.AKU čerpadlem v okruhu topení, tak jak postupně budu vybíjet první nádrž, nenastane zde nějaký hydraulický problém?
Možná jsem zvolil nevhodné připojení nádrží, možná bude stačit jen návrh poupravit. V knize uvádíte, že sériové zapojení je jedna z možných variant zapojení, ale je méně používaná. Děkuji za Vaše případné připomínky.

Základní řízení kotle a AN

   Dobrý den, předem bych vám chtěl poděkovat za stránky, které vedete a za knihu Regulace v praxi, kterou jsem si z nakladatelství BEN zakoupil. Strávil jsem nad obojím dost času, a rád bych s vámi zkonzultoval mnou vybranou variantu vytápění a přípravy teplé vody.
   Základem je kotel Atmos DC18SP na pelety a kusové dřevo, který bude nabíjet aku nádrž (dvoučidlová regulace Atmos AS2012) o kapacitě 1500l, s průtokový ohřevem teplé vody s termostatickým ventilem na výstupu. Topení uvažuji z AN přes trojcestný ventil napojit rozvaděč podlahovky (teplotní spád 45/35st. C). Zde se nabízí buď dvoutrubkové zapojení nebo čtyřtrubkové (skrz AN), kde aku nádrž tvoří anuloid. Nedovedu říci, co bude výhodnější, ve vašich článcích zdůrazňujete kvalitu provedení při dvoutrubkové variantě, ale nevím, na co v té kvalitě se zaměřit konkrétně. Plynulé proudění vody bez zbytečných kolen?
   Natopená AN bude tedy jen zdroj pro podlahovku, kterou bych řídil pomocí již zmíněného třícestného ventilu řízeného ekvitermním regulátorem Elektrobock R3V-A2, kterému by byl nadřazen běžný prostorový termostat s bezpotenciálovým kontaktem, který by po dosažení teploty v referenční místnosti regulaci a oběhové čerpadlo odstavil. Regulace by také byla ovládána podle napájení kotle, který by zapínala GSM zásuvka (relé na 230V spínané napájením kotle). Tepelné ztráty objektu vypočteny na 6,5kW, v domě bude řízené větrání s rekuperací tepla odpadního vzduchu, která bude sloužit jen k výměně vzduchu, nebude topit ani chladit.
   V příloze je upravené schéma doporučeného zapojení od Atmosu (dvoutrubkové), není na něm spirála pro průtokový ohřev TV a regulace třícestného ventilu podlahovky. Ani jsem nenašel obrázek čtyřtrubkové varianty. Děkuji moc za jakýkoli postřeh, komentář či radu. P.S.: Píši na mail, protože v kontaktním formuláři nejde vkládat příloha.

RVS 63.243 jen kotel a akumulační nádrž

   Dobrý den, četl jsem některé vaše články a obracím se na Vás o radu - pomoc. Bydlím v rodinném domě u Velkých Popovic dostavěný rok 2008. Topení je realizováno kombinací kotel peletky ATMOS D20 P, elektrický kotel rejnok 18 kW (ten se standardně nepoužívá), vyrovnávací zásobník 1000 litrů, topení všude podlahové + pár radiátorů v místnostech termostaty napojené na rozdělovače.
   Regulace je zajištěna výše jmenovaným regulátorem Siemens RVS 63.243 + rozšiřující jednotka, ta se aktuálně nepoužívá, konfiguraci popíšu. Sestava byla provozována tímto způsobem bez vážnějších problémů a mých zásahů cca 4 roky, tento rok na jaře mi přestal fungovat regulátor (nesvítila ani led signalizující napájení) tak mi technik, co regulaci instaloval regulátor nastavil, ale původní nastavení díky ztrátě dat z notebooku neměl. Provedl tedy nějaké základní nastavení (přiřazení čidel a výstupů tak jak bylo u mě popsáno).
   Když jsem začal topit, objevil se problém s nastavení. Původně jak i on sám říkal, nastavoval regulaci s technikem z ATMOSU tak, aby docházelo k optimálnímu využití chodu kotle - nabití celého zásobníku na jeden chod kotle místo častého spínání (zapnutí kotle vlivem poklesu teploty pod nastavenou mez na horním čidle a vypnutí při natopení na danou hodnotu spodního čidla). Toto v současné době nefunguje, a jelikož technik je ze Strakonic nemá to za rohem a po telefonu mi není schopen poradit a že problém musí probrat s technikem ze Siemensu… přišlo mi to dost zvláštní, protože ač laik v tomto oboru nemyslím si, že kotel na peletky s vyrovnávacím zásobníkem a jedním topným okruhem není nic převratného (tak to standardně používám, elektrokotel je vypnutý a TUV v tuto chvíli také ohřívám elektricky nezávisle na kotli.

Voda z kotlů neproudí přes anuloid

   Dobrý den pane Valter. Na internetu jsem našel Vaše stránky, kde radíte lidem s problémy s topným zařízením. Rád bych se na Vás obrátil s prosbou o pomoc. Mám ve firmě 3 kotle na dřevoplyn od firmy Atmos (2x80kw,1x50kw). U všech kotlů je třícestný ventil a pak anuloid a dále se rozvody rozdělují na tři větve (kanc., lakovna, dílna). Toto zařízení je staré 8 let. Poslední roky se nám topení neustále zhoršuje a zhoršuje. Teplá voda se v anuloidu nepředává dál. Před anuloidem je na manometru teplota vody 100°C, na vratce 30°C. Za anuloidem má voda na výstupu i vstupu 30°C. Četl jsem na Vašich stránkách Vaše odpovědi jiným lidem a tak jsem propral všechny filtry, šteloval jsem průchod čerpadel, ale nejsem schopen tuto závadu odstranit. (Bohužel firma, která toto instalovala, si taky neví rady.)
   Ještě jsem se chtěl zeptat, jestli je možné anuloid úplně odstranit ze systému? Dříve, ve staré kotelně jsem měl kotle stejné, dvě větve a fungovalo to bez problémů. Vážený pane Valter, budu moc rád, když si uděláte čas a odpovíte na můj dotaz. Moc děkuji, mějte se pěkně.

Kotel Atmos, regulace výkonu ventilátoru + regulace Adex

   Dobry den pane Valter, mohu Vás poprosit o radu-pomoc? Lze připojit ke kotli Atmos c20s regulaci výkonu ventilátoru a teploty spalování? Vadí mně, že ventilátor běží 100% nebo vůbec. Nedokáže se regulovat dle teploty v kotli nebo teploty spalin. Druha otázka – jakou regulaci použit na regulaci topného sytému s čtyřcestným ventilem ESBE 141, servo ARA 663, Honeywell cm707, 2x Grudfos UPS 25/40? Bohužel, měl jsem pozvaného topenáře k sobě domů (2 byt. jednotky nad sebou). Upravil systém topení tak, že vymontoval Laddomat 21 a nainstaloval výše uvedeny systém s řídicím systémem Adex comfort 03. Bohužel, na moje upozorněni, že řízení Adex mě nevyhovuje a rád bych ekvitermní řízení mikroprocesorové s nějakým ukazatelem stavu teploty mě bylo řečeno, že si mám připravit 12–15tis. Je tedy nějaký ekvitermní regulátor (PI-PID), který mohu jako"laik" namontovat a vyměnit za ADEX?

Přestavba ÚT a TUV (koncepce)

Dobrý den pane Valtere, jsem sice stavař, ale v TZB či dokonce MaR jen „amatér“. Přesto jsem ve svém RD (2 b.j., celkové tepelné ztráty cca 20 kW) zahájil přestavbu ÚT a TUV. Z výše uvedeného důvodu si ale nejsem jist, zda je vše navrženo správně a optimálně (i s ohledem na cenu) a tedy Vás snažně prosím o radu. Měl jsem kotel na tuhá paliva (TP) a plynový kotel Destila DPL 25. Topný systém (vše bez MIXů) byl regulován pomocí Etathermu s ETH-1, s funkcí 0/I pro Destilu a havarijním spínačem pro otevření všech hlavic při kritické teplotě v kotli TP. TUV připravoval přímým ohřevem John Wood 120 l. Chci TP zaměnit za kotel na dřevo (Agromechanika – AM 23), stařičkou (byť spolehlivou) Destilu nahradit kotlem Baxi Eco Four 24 (s průtokovým ohřevem TUV) coby záložním zdrojem a doplnit 4ks solárních panelů (GEO-TEC GSE 2000). Nově bych osadil i akunádrže DZD (NADO 750/100 v3 + NAD 750) s takto předpokládaným provozem: Solár – Drain Back systém s řízenými otáčkami čerpadla – v létě přes oba trubkové výměníky v NADO, v zimě pouze přes spodní. ÚT – pyrokotel s ovládáním tlačného ventilátoru, záložně kotel Baxi s připojením do horní poloviny NADO. TUV – předehřev solárem v NADO, případný dohřev průtokově přes Baxi (za směšovacím ventilem TUV). Regulace – uvažuji o použití regulátoru používaném u Atmosů ACD-01 (což je vlastně Honeywell SDC12-31), který je údajně již nastaven pro pyrokotle, má ekviterm, ale asi nemá regulaci otáček solárního čerpadla a ventilátor pyrokotle ovládá jen 0/I a hlavně není mi jasná jeho spolupráce s ETH1, jehož se nechci zbavit (ani užitečné funkce otevření všech hlavic). Na druhé straně se mi cena ACD zdá přiměřená – u čidel už je to asi horší a myslím bych oželel i pokojovou jednotku SDW10 (za dalších 3,5 tis.), ale co pak s adaptací topné křivky…
Pane Valtere, má ta moje „slátanina“ rozumné řešení? Dovoluji si Vám pro názornost v příloze zaslat schéma předpokládaného zapojení.